| sabin89 a întrebat:

Ce este diferit, la nivel cuantic, între magnetism şi electricitate?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Magnetismul și electricitatea sunt laturi complementare ale aceluiași fenomen.
Rezultă unul din altul.
Variația ( mărimii, valorii) unui câmp magnetic, provoacă, crează un câmp electric, care generează un curent electric.
Exemplu.
Am un magnet permanent. Îl rotesc cu un motor mecanic in interiorul unei bobine. Se generează un câmp electric care generează acel curent electric care îl folosești dta acasă la prize.
Un curent electric varabil, așa cum este curentul electric circular
al fierului topit din interiorul pământului, generează cămpul magnetic al pământului pe care îl simte acul busolei.
Asta se întâmplă la nivel macroscopic. Partea din fizică care se ocupă cu aceasta se numește electrodinamică. Este despre magnetism și electricitate. Reține, este același fenomen, nu este câmp electric și magnetic, este câmp electromagnetic.
La nivel cuantic fizica nu se mai scrie, și nu se mai interpretează ca la nivel clasic, macroscopic.
La nivel clasic, aveam bile, și unde, ca valurile pe suprafața apei.
La nivel cuantic este o lume stranie pe care nu o putem percepe direct ci cu ajutorul unei matematici complicate.
Astfel clasic, un electron este o bilă mică care se învârte în jurul nucleului, și pentru că este un curent electric variabil, crează un câmp magnetic.
Dar electronul fiind o particulă cuantică adică foarte mică are două caracteristici complementare, adică una peste alta, suprapuse.
Se comportă ca o bilă, care se rotește în jurul nucleului.
Dar se comportă în același timp ca un val, ca o undă.
Astfel el nu poate fi localizat, el este undeva acolo în jurul nucleului, dar nu localizat ca o bilă, ci este peste tot deodată, ca un val într-un bazin cu apă.
Astfel starea lui este dată de ceea ce se numește funcția de undă, care nu are un echivalent fizic.
Ca să dau exemplu, un obiect fizic care apare numai în teorie. Centrul de greutate al unei sfere goale. Nu este nimic acolo, dar cu el pot calcula cum se mișcă sfera.
La fel funcția de undă este un obiect matematic abstract, la fel de abstract ca centrul de greutate al unei sfere goale.
Unei entități cuantice reale, care este electronul îi atașez această entitate matematică care se numește funcția de undă.
Calculez cu o ecuație specială, cum se mișcă, cum evoluează electronul. Funcția de undă ridicată la pătrat, îmi dă probabilitatea care îmi spune pe unde se află electronul în jurul nucleului.
Așa se întâmplă lucrurile la nivel cuantic.
Iar dacă calculez îmi iese că electronul în jurul nucleului la hidrogen se află cu cea mai mare probabilitate cam acolo unde am calcula orbita lui cu mijloace clasice.
Dar în realitate, el este pe undeva pe acolo, în jurul nucleului, ca un val într-un bazin. Tot timpul până aici am vorbit de atomul simplu de H - hidrogen.
Când trec de la nivel clasic, macroscopic, la cel cuantic, câmpul electric E și câmpul magnetic B ( aceste mărimi fizice reprezintă intensitățile de câmp) sunt înlocuite cu funcțiile lor de undă iar domeniul se numește electrodinamică cuantică.
Se studiază în anul 3-4 la facultatea de fizică.
Ca să înțelegi trebuie să fii acolo.
Mai sunt cursuri libere gratuite ale unor universități americane pe You Tube. MIT, UCLA, etc.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru Gaard_Soren_1973):

Lol.

| sadrian46 a răspuns (pentru Gaard_Soren_1973):

Dle eu sunt fizician cu facultate, câmpul electric e produs de electroni, nu format din electroni.
Cel magnetic nu este mai misterios ca cel electric, au ecuații clare și simple și sunt legate între ele, nu există unul fără altul, nu este unul mai puțin sau mai mult misterios ca celălalt.
Dacă dta ai mai multe info pe tema asta, ascult cu atenție.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru Gaard_Soren_1973):

Ce înțelegi prin esența lui?
Pentru mine esența lui este că mișcarea lui ( variația mărimii lui) produce un câmp electric.
Dta ai nevoie, sugerezi că ar mai putea avea și altă esență, pe care no nu o cunoaștem.
Sunt foarte interesat să aud părerea dtale.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru Gaard_Soren_1973):

Ce e practic campul magnetic?
Din punct de vedere practic, ne ajută să avem curent electric la noi acasă.
=====
Să te gândești așa. Toate entitățile din fizică, sunt niște personaje de poveste. Făt Frumos luptă cu Spânul, în drum spre Împăratul Roșu ca să o cucereaască pe fiica acestuia, Ileana Cosânzeana.
Toate acestea sunt personaje de poveste. Pădurea Fermecată și Palatul de Cleștar, sunt locurile unde se întâmplă povestea, iar timpul este în illo tempore, cândva foarte demult, acel o dată ca niciodată.
Toată fizica dar toată este și ea o poveste, despre această lume.
Am creat cu mintea noastră niște entități, ca să o putem înțelege și să putem trăi în ea. Doar atât.
Despre aceste entități din fizică, pe măsură ce am încercat să le cunoaștem tot mai bine, am adăugat tot mai multe și mai multe povești, ca niște bârfe despre Regina Angliei, de exemplu.
Despre magneți știm de exemplu din antichitatea grecească.
Magnet este un metal care atrage alte metale.
De ce pentru că în regiunea Magnezia din Grecia era multă magnetită, care este ferimagnetică, are această propietate.
====
Când mă întrebi, ce este practic, adică pe înțelesul dtale?
În fizica clasică avem particule, bile, și câmpuri.
Un câmp este un fenomen nelocalizat, el umple spațiul.
Dacă pui pilitură de fier în jurul unui magnet pe o suprafață vezi că ea se asează în spațiu și unește cei doi electrozi. Astfel presupui că liniile de câmp ( energiile) pornesc de la un pol magnetic la altul.
Cum se transmite el, care este agentul de transmissie?
Agentul, mai exact mediul de transmisie, este spațiul fizic tridimensional în care trăiești și dta și trăiesc și eu.
De ce interactioneaza doar cu metale feroase?
El interacționează cu metale feroase, pentru că în ele se găsesc electroni liberi din abundență.
Cămpul magnetic când intră în ele, și întâlnește electronii, care sunt liberi și se mișcă haotic pe acolo, că e cald, îi pune să danseze în cercuri. Când ei dansează în cercuri se crează câmp magnetic.
Cămpul magnetic exterior înteracționează cu cel interior, produs astfel prin inducție.
=====
La fel si in cazul campului gravitational, mister total,
Misterul este total pentru dta care nu cunoști fizică.
=====
chiar daca se cunosc legile de miscare in camp gravitational. ex - lumina - stim ce efecte are, viteza ei, traiectoria ei ( optica ) si din ce e compusa ( Fotoni ) - dar despre campul magnetic cunoastem aceste lucruri? Nu!
=====
Ce lucruri nu cunoaștem?
Fotonii sunt câmp electro-MAGNETIC, dar ca să înțelegi asta, trebuie să cunoști fizică, nu să le amesteci pe toate în salată de cuvinte ca în fraza emisă de tine mai sus, pe care nu mă chinui să o dezlușesc.

| sabin89 explică (pentru sadrian46):

"Să te gândești așa. Toate entitățile din fizică, sunt niște personaje de poveste. Făt Frumos luptă cu..."
Poate că nici noi nu suntem reali. Noi, viaţa noastră... existenţa însăsi or fi nişte poveşti; nişte basme.

| sadrian46 a răspuns (pentru sabin89):

Da, sunt basmele noastre despre noi.
Real vine de la res, lucru, obiect.
Noi cunoaștem lumea numai prin reprezentări interioare, care sunt scenete și basme. În exteriorul nostru, noi înșine suntem niște lucruri, realități exterioare.
Ca să cunoaștem avem nevoie de prelucrarea datelor care vin din exterior, și cu ele facem basme.
Basmul interior este o imagine interioară, ca în oglindă a - basmului exterior- pe care noi îl numim realitate.
Greșeala începe când identificăm 100% cele două - basme-.
Astfel Dimnezeu de exemplu face parte din basmul interior.
Dacă noi facem greșeala să îl căutăm afară printre lucruri, sau nu găsim nimic, și atunci se prăbușește credința noastră, sau interpretăm realitatea în așa fel ca să încapă și el pe undeva pe acolo. Și începe basmul numit religie.
Ca să îi dăm consistență construim temple.
Dacă ele sunt mari și durează secole ca piramidele, atribuim aceste temple ca dovezi materiale, exterioare ale existenței lui.
Și construim instiuții sociale, biserica catolică de exemplu care tind să perpetueze basmul cu mijloace materiale imense, și susținere din partea unei armate înregimentate în acest scop, clerul, preoții, instituția papalității, care pentru aceasta își primesc salarul, pentru asta trăiesc.

| sabin89 explică (pentru doctorandus):

Care este părerea ta? happy

| doctorandus a răspuns (pentru sabin89):

De ce ar trebui sa am o parere personala despre asta?

| Thecurious a răspuns (pentru sadrian46):

Exista un caz, in care electronul se "prabuseste " pe nucleu.
Ati putea sa explicati acest fenomen?

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

De 13 miliarde de ani, nu se.

| Thecurious a răspuns (pentru sadrian46):

Atunci am facut o confuzie.

17 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Dar fizica aceasta cuantica exista ca parerile sunt impartite.
Un luareat Nobel defineste scurt urmatorul lucru "Daca mecanica cuantica nu te-a socat profund, inseamna ca nu ai inteles-o inca. Tot ce numim real este alcatuit din lucruri care nu pot fi considerate reale." – Niels Bohr
Parerea mea ca mai trebuie aprofundat se poate sa fie o mascarada sau o fizica filosofica mai mult, oricum e foarte foarte grea.

| sadrian46 a răspuns (pentru Simpatic):

Cu această mascaradă funcționează și centralele atomice, ca cea de la Cernavodă, de unde primești și tu electricitate, ca să te luminezi la minte.

Răspuns utilizator avertizat