| UnderPressure a întrebat:

Ce este gresit in afirmatia:
"Nu supravieţuiesc speciile cele mai puternice, nici cele mai inteligente, ci cele mai uşor adaptabile."

Charles Darwin

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Darwin a gresit mai multe aspecte, dar asta e chiar simplist...
Ai in citat:
Inteligenta / selectia naturala / adaptabilitatea la mediu.
In momentul in care inteligenta incepe sa elaboreze tehnologie, celelelte doua atribute evolutive incep sa se prabuseasca.
Nu mai ai selectie naturala viabila, acum traiesc debili, laolalta cu prematuri, (nimic peiorativ!), tehnologia umbla la genetica si imunizari, etc.
Adaptabilitatea la mediu cade si ea in fata inteligentei generatoare de tehnologie la fel de simplu.
Nu mai ai nevoie sa te adaptezi mediului, pur si simplu, il schimbi in conformitate cu nevoile neadaptatului sau, il abordezi prin tehnica. Nu e nevoie sa se adapteze nimeni spatiului cosmic, daca faci un habitaclu care iti sustine viata acolo.
Ma amuza cei care confera infailibilitate stiintei, cand Stiinta "invata" si se dezvolta fix din greseli...

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nimic,este complet adevarat, speciile care se adapteaza mai usor se reproduc in numar mai mare desi au sanse de supravetuire mai mare, de exemplu 5 iepurasi 3 sunt de culoare neagra iar doi de culoare alba, iarna cei doi iepurasi albi nu vor fi vazuti asa bine ca cei negri, chiar daca cei 3 iepurasi negri sunt mai puternici si inteligenti ei sunt vazuti de mai multi pradatori, desigur sa nu uitam ca si virusi le omoara la nastere pe multi iepurasi

| UnderPressure explică (pentru RAY):

Ma pregateam sa mai intreb si ce a gresit Einstein in teoria relativitatii, dar daca primesc raspunsuri de tipul acesta, ma las pagubas.
Mersi pentru raspuns.

| RAY a răspuns (pentru UnderPressure):

Ala a fost doar un exemplu atat,darwin a vazut multe si prin ceea ce a vazut a afirmat acel lucru, dar inteligenta ajuta o specie desigur, de exemplu specia noastra, si forta fizica, desi nu mereu, nu este o regula, daca x este olimpic la fizica dar in spatele lui este un leu cine va supravetui? citeste cartea si vei intelege mult mai multe

| SG1995 a răspuns:

De ce ar fi ceva gresit? Evolutia se bazeaza pe faptul ca indivizii cei mai abili supravietuiesc, sa-ti dau un exemplu: O antilopa nu e puternica sau intelingenta, dar daca e vanata de o leoaica o va depasi, deoarece o leoaica desi are forts, nu are viteza, de asta lei vaneaza in grup. Ideea e ca evolutia favorizeaza perpetuarea specie, in acest scop nu conteaza abilitatiile individului decat daca le poate transmite mai departe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fi adaptabil presupune un amestec între putere şi inteligență, dar nu este nevoie să excelezi vreuna dintre aceste calități. În funcție de mediu, standardele pot fi mai înalte sau mai joase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

""Nu supravieţuiesc speciile cele mai puternice, nici cele mai inteligente, ci cele mai uşor adaptabile." - e greseala in cazul evenimentelor neprevazute care curma viata si la indivizii cei mai puternici, cei mai inteligenti si cei mai usor adaptabili. In rest este corecta afirmatia.

Eclesiast 9:11:"Şi iarăşi am văzut sub soare că izbânda în alergare nu este a celor iuţi şi biruinţa a celor viteji, şi pâinea a celor înţelepţi, nici bogăţia a celor pricepuţi, nici faima pentru cei învăţaţi, căci timpul şi întâmplarea întâmpină pe toţi."

| Foxglove13 a răspuns:

Nietzsche spunea ca omul care se adapteaza in afara societatii este ori supraom ori bestie. In afirmatia data de tine nu este nimic gresit avand in vedere ca, in zilele noastre domina "spiritul de turma" si putini indraznesc sa iasa din zona de confort sa-si intreaca "sinele".
Cat despre teoria lui Einstein, nu as putea sa spun ce este gresit. Probabil, Einstein s-a limitat la timpul si spatiul cauzal si nu a urmarit (in de-ajuns de mult) inovarea propriei persoane.