| mixxjim a întrebat:

Ce este, in opinia voastra, prostitutia intelectuala si ce parere aveti despre acest lucru?

13 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Orice prestatie trebuie sa se plateasca.Si Cioran era de acord cind spunea;-"Ma duc pe la redactie sa ma prostituiez un pic".De fapt toti care o fac pentru bani sint de acord cu ea.Ca din considerente false morale nu recunoastem sint de acord dar intr-un sistem social, intelectual nu poti supravietui decit prostituindu-te.Adeca iti vinzi intelectul pe bani.

| mixxjim explică (pentru harciog):

Cred ca toti ne vindem intelectul pe bani, mai mult sau mai putin, cat are fiecare si cat de mult este implicat intelectul in munca fiecaruia. Ca este platit mi se pare corect, problema este - se plateste cat trebuie? Exista un nivel sub care nu mai spui ca esti platit pentru ceea ce produci, ci ca te prostituezi? Sau exista un prag al calitatii muncii de la care nu mai consideri ca produci ceva intelectual, ci ca te prostituezi? Cioran de asta vorbea cand spunea ca se "prostitueaza", ce facea el acolo era sub nivelul a ceea ce putea el produce, intelectual vorbind.

| WhatheWow a răspuns:

Prostitutie intelectuala este atunci cind curve din Academia Romana lucreaza pentru pesti din politica!

| mixxjim explică (pentru WhatheWow):

Daca numai aia ar face asa ceva ar fi bine...

| WhatheWow a răspuns (pentru mixxjim):

De aici incepe ...si bine inteles ca se continua.

| mixxjim explică:

laughing Habar n-am daca BOR e prea-mare si pe aici, chestia e ca a fost suficient sa i se pare unei persoane sau maxim 2 ca intrebarea ta nu este pe placul ei/lor, sa dea o raportare si intrebarea a fost stearsa aproape automat, nu stiu daca nu cumva chiar automat. Iar la rubrica respectiva, cu scuzele de rigoare, dar cred ca domneste de fapt Inchizitia, nu BOR, deci nu e lucru de mirare. Acum na, stii vorb-aia, "noi sa fim sanatosi, ca belelele curg garla". Numai bine!

| Delicacy a răspuns:

Prostituţia intelectuală? Există aşa ceva? raised eyebrows

| mixxjim explică (pentru Delicacy):

Din fericire - sau din pacate, nu stiu cum o fi mai corect spus, o sa ai destul timp de-acum incolo sa afli ca exista. Stai s-ajungi sa muncesti si ai sa vezi happy

| Delicacy a răspuns (pentru mixxjim):

Am înţeles unde baţi, dar nu te-ai exprimat corect, e puţin cam exagerat spus "prostituţie intelectuală".

| mixxjim explică (pentru Delicacy):

Spui ca intelegi unde bat, atunci tu cum ai spune? nu zic ca am dreptate, poate e mult spus si gresesc, de-asta am si pus intrebarea happy

| Delicacy a răspuns (pentru mixxjim):

Exploatare intelectuală.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Opusul la munca voluntara, asta inseamna.

| s3v3n7 a răspuns:

Produce banii cu capu laughing