| ChrisRo a întrebat:

Ce este inteligenţa şi cum poate fi recunoscută?

Ce inseamna de fapt inteligenta? Acumularea de date? Rezolvarea unor probleme grele de fizica sau matematica? Intelegerea si rezolvarea rapida a problemelor de viata?

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Păi fiecare e inteligent in domeniu lui, un om de știință e inteligent in științele exacte, un sudor e inteligent in domeniul lui. Dacă îl punem pe omul de știință sa sudeze, se va descurca el? Nu cred, dar totusi, putem spune despre el că e prost? Nici aici nu cred. Si invers, desigur.
Deci, asta cu "persoane inteligente" cred ca e o mare prostie. Nici cel mai puternic om din zilele noastre, nici cel mai destept (după IQ) nu cred ca ar putea supravietui o săptămână în condițiile in care au supraviețuit și evoluat neanderthalii, de exemplu. Inteligent e Becali ca are avere, fără să dea cu sapa. Prost e unul cu facultate ca lucreaza in fabrica pe 2 mii de lei, daca mergem pe criterii de genul.

35 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Inteligenta inseamna CAPACITATEA de DEDUCTIE LOGICA, din informatiile deja cumulate sau avute la dispozitie, in timp util.

| Inferno a răspuns:

Inteligenta reprezinta abilitatea de a face presupuneri ce reflecta realitatea cat mai bine, intr-un timp cat mai scurt, pe baza unor informatii initiale.

Daca iei un afacerist din New York lasi singur in jungla Amazoniana, probabil ca nu va rezista mai mult de doua saptamani.
In timp ce un bastinas din zona poate supravietui singur si cateva luni.
Asta nu inseamna ca acel bastinas este mai inteligent. Daca s-ar inversa rolurile, probabil ca nici el nu ar supravietui mai mult de doua saptamani in New York.

Putem sa comparam inteligent acestor doi indivizi in momentul in care ii punem sa rezolve probleme necunoscute pentru amandoi. Ceva ce transcende influentele culturale sau experienta acumulata in timpul vietii. De aici si abstractizarea testelor de inteligenta.

Nu poti compara inteligenta unui om de stiinta cu cea a unui sudor printr-o problema de fizica sau una ce tine de sudura.
Asa cum nu poti compara inteligenta unui afacerist ca Becali cu cea a unui student la facultatea de medicina printr-o problema de afaceri sau una de biologie.

Cu toate acestea, putem sa comparam inteligenta pentru toti acesti indivizi prin probleme abstracte, ce nu favorizeaza/defavorizeaza pe niciunul dintre subiecti.

| ChrisRo explică (pentru Inferno):

La probleme abstracte se va descurca mai bine ala care a trecut mai mult prin scoala.

| Inferno a răspuns (pentru ChrisRo):

O serie de simboluri sunt prezentate, iar participantul este rugat sa determine figura ce completează seria.
Logica acestor figuri este una elementară, ce nu presupune alte tipuri de cunoștințe. Este o simbolistica pe care mintea umană o are adânc înrădăcinată în subconștientul ei.
Un om al peșterii, care abstractizează realitatea sub forma de picturi rupestre, nu este dezavantajat fata de cineva care "a trecut prin școala".

| RoCkKiD a răspuns:

Exista mai multe definitii dar cea mai simpla este abilitatea individului de a se adapta la mediu. Ea nu prea poate fi recunoscuta in urma unei observatii simple (cel putin nu d eun om oarecare) ci doar prin comparatie cu alti indivizi. De exemplu, ia doi oameni care nu ai treaba cu tamplaria si da-le ceva de facut, cel mai inteligent se va descurca mai bine, va intalege mai repede ce trebuie sa faca si va fi mai eficient.

Cel mai usor mod de a testa inteligenta este prin intermediul testelor de inteligenta, ele nu sunt decat un set de intrebari care au fost administrate in prealabil unui numar mare de oameni pentru a stabili etalonul. Practic, daca iei orice test si il dai la 1000 de oameni, cativa se vor descurca extrem de bine, cativa vor fi extrem de slabi si majoritatea se vor regasi pe la mijloc. Apoi, daca administrezi acelasi test unui om la intamplare, il compari cu aia 1000 si vezi pe ce loc ar iesi. Din puctul de vedere al testelor inteligenta poate fi considerata si ca fiind raportul intre varsta mentala si varsta reala. Daca varsta ta mentala e in urma celei reale esti mai putin inteligent, in schimb daca varsta ta mentala e mai mare decat ce reala esti mai inteligent, asa se procedeaza pentru a evalua copii, daca la 2 ani face ce face unul de 5 inseamna ca e un pui de geniu.

Cat despre Becali...am mai auzit povestea asta de 100 de ori. Ce trebuie sa intelegeti e ca avere a facut-o in mare parte din terenurile pe care le-a detinut in Pipera, terenuri pe care le-a obtinut printr-o afacere dubioasa si ilegala cu ministerul apararii, ala nu e semn de inteligenta si ce disponibilitate de a te imbogati cu orice pret. E mai mult decat evident ca omul are intelect de limita... Daca inventa ceva si se imbogatea atunci ar fi fost vreun geniu. happy

| ChrisRo explică (pentru RoCkKiD):

Perfect. Totusi, ce te faci cu unul care iti scoate 125 sa zicem, si sustine ca Pamantul e plat, de exemplu? Am intalnit cativa oameni care se descurca onorabil la astfel de teste, insa scot pe gura un vagon de prostii.

| RoCkKiD a răspuns (pentru ChrisRo):

Ok, ai cateva presupuneri gresite aici.

1. Cine are IQ de 125 nu se descurca admirabil, sunt in partea superioara a scalei.
2. Evident ca or exista exceptii date de diferite trasaturi de personalitate, dar in general cine creste chestii de genu nu are IQ de 125. Exista studii, uite unul ca exemplu care zice ca daca esti mare amator de conspiratii cel ami probabil ai un IQ mai scazut -> http://journal.sjdm.org/15/15923a/jdm15923a.pdf

3. Prea multi oameni confunda nivelul de studii cu ineligenta. Cunosc oameni cu intelect de limita (practic retardati) care au 3 facultati pentru ca universitatile romanesti dau diploma oricui plateste taxa.

| Bizon95 a răspuns (pentru RoCkKiD):

IQ este UN RAHAT IMBECIL care *NU** MASOARA INTELIGENTA

*** NU MASOARA INTELIGENTA IN NICI UN FEL, OARECARE ***

doar masoara VITEZA de reactie a inteligentei care e cu totul si CU TOTUL ALTCEVA!

teste de IQ adaptate pentru negrii bantu au avut scoruri de genii absolute!
asa ca te PROVOC sa ii declari pe negrii bantu ineligenti ca doar au IQ mare RAUUUU!

| RoCkKiD a răspuns (pentru Bizon95):

Fecior, poti sa te dai cu fundul de pamant cat vrei dar daca nu-mi pui si un link catre studiul ala o faci degeaba. happy

| Bizon95 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Despre negrii bantu, am citit cu ani in urma si mi-a ramas in cap, pentru ca eu am IQ scazut si la un moment dat chestia m-a ofticat si am cautat raspunsuri, si am gasit asta, totusi asta a fost cu ani in urma, acum imi mie o lene de ma doare, sa caut tongue

TOTUSI poti sa ma crezi pe cuvant pentru ca vad asta cu ochisorii mei mici si porcini la mine personal, fac varza la testele de IQ, TOTUSI, cand imi pui o problema in brate, nu am idei imediat, dar in timp imi pot veni idei, uneori chiar geniale
asta inseamna ca am viteza de reactie a inteligentei mica, iar IQ nu masoara inteligenta ci viteza de reactie a inteligentei, mai ales ca ce teste am incercat TOATE au limita de timp, SI PUSA IN RAUTATE, iar asta cam dovedeste serios idea
deci poti sa fii inteligent dar cu IQ mic

iar oamenii imi spun ca sunt inteligent... de cand eram mic, insa si LENES... CAT CUPRINDE big grin

| RoCkKiD a răspuns (pentru Bizon95):

Faptul ca iti zic oamenii ca esti inteligent dar lenes e ca si cum ti-ar zicea maica-ta ca ai noroc ca esti dragut ca altfel se alegea praful de tine. Validitatea stiintifica e cam la acelasi nivel si e aceiasi situatie pe care am pomenit-o mai sus, romanii confunda inteligenta cu nivelul de studii sau cate chestii stii, poti fii foarte inteligent cu 4 clase sau traind in savana africana. happy

Acum, povestea cu viteza de manifestare a inteligentei ai inventat-o tu pentru ca ea nu exista in nici o teorie a inteligentei recunoscuta de oameni care studiaza povestea, si nu, inteligenta nu se manifesta cu diferite viteze. Viteza cu care poti rezolva o problema coreleaza cu inteligenta, chestie evidenta si din punt de vedere evolutiv. Daca ai un gigel maimuta care moare de foame, daca descopera ca poate da cu nuca de cocos de piatra ca sa o manace inainte sa moara de foame e un avantaj evolutiv. happy
Ina ceiasi masura inteligenta coreleaza cu memoria de scurta durata (care e la 6-9 termeni parca).

Testele de inteligenta vin cu o limita de timp, dar ea face parte din acea administrare in masa de care am zis mai sus. Ca sa compari inteligenta subiectului cu cei 1000 de oameni la care l-ai administrat in prealabil ai nevoie sa te asiguri ca administrezi testul in acelasi conditii.

Faza cu poti fi inteligent cu IQ mic e ca si cum ai zice ca poti fi bun la pat cu un penis de 5 cm, chestie pe care nu o combat dar sa zicem ca am niste indoieli.

Acum, faptul ca nu prea intelegi conceptul de inteligenta sau teoria din spate, ma ajuta sa inteleg de ce esti asa frustrat. Si pe scurt, nu ar trebui sa fii. Un IQ mediu, de 100 este suficient sa excelezi in orice iti propui sa faci. Da, nu o sa excelezi in mai multe domenii ca Einstein (se zice ca erea si un excelent violonist) dar esti suficient de bine echipat sa ajungi mare intr-un domeniu.
Mai mult decat atat, stunt aproape sigur ca nu ai facut nici un test de inteligenta serios, pentru asta trebuie sa mergi la un cabinet psihologic si trebuie sa platesti. cele de pe net sunt irelevante.

Daca te face sa te simti mai bine, si eu sunt tot pe la 100 deci sunt cam exact la medie. Nu trebuie sa fii asa frustrat din cauza asta. happy

| ChrisRo explică (pentru RoCkKiD):

Testul asta cat de bun crezi ca este?
https://mensaromania.ro/testari-mensa/test-online/

| RoCkKiD a răspuns (pentru ChrisRo):

Daca citesti descriere testului "Pentru a vă face o idee despre testul oficial oferit de Mensa România, vă invităm să parcurgeți această variantă online." o sa vezi ca ala e doar ca sa iti faci o idee.

Daca vrei testare pe bune trebuie sa mergi la ei cand organizeaza testarile alea de care zic pe site.

| ChrisRo explică (pentru RoCkKiD):

Da, pai si eu stiam ca testele astea de pe net sunt asa niste glumiţe.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

După mine, capacitatea de a te descurca în viață.

| ChrisRo explică (pentru sadrian46):

Gigi Becali s-a descurcat in viata. Asta il face inteligent? Daca il punem sa rezolve o situatie de care nu s-a mai lovit niciodata, o va rezolva cu brio?

| sadrian46 a răspuns (pentru ChrisRo):

Da, super inteligent, căci a reușit. Ca să reușească a avut nevoie să rezolve nu una ci 100 de situații de acest gen, la care a trebuit să găsească soluții.

| Bizon95 a răspuns (pentru ChrisRo):

Jiji becali e un incult, chestia asta e in general asociata cu prostia

insa TREBUIE sa recunosti ca tipul are talent SI IL DUCE CAPUL cand e vorba de afaceri, iar asta e un tip de inteligenta

insa in rest, nu numai ca e incult, dar a reusit si sa ajunga la inchisoare din motive absolut stuBide

| Inferno a răspuns (pentru sadrian46):

Pai un cimpanzeu care a ajuns la maturitate si s-a reprodus, teoretic "s-a descurcat in viata".
Pe cand un ipotetic laureat al premiului Nobel, care trece pe rosu si este lovit mortal de o masina, inainte sa isi intemeieze o familie, ai putea spune ca nu s-a descurcat in viata.

Definitia ta a inteligentei are ceva probleme.

| sadrian46 a răspuns (pentru Inferno):

Da chiar are. Ca să mă înțelegi, prefer să fiu un cimpanzeu viu decât un premiat Nobel strivit de o mașină. O chestie de preferințe. Dacă dta preferi altfel, e opțiunea ta pe care nu o comentez. E mai inteligent pentru mine să procedez astfel.

| Inferno a răspuns (pentru sadrian46):

Dacă după tine un cimpanzeu este mai inteligent decât un laureat al premiului Nobel atunci este limpede că vorbim de concepte diferite ce se întâmplă să aibă o denumire comuna.

| sadrian46 a răspuns (pentru Inferno):

Da, eu am dat o definiție, nu o mai repet. Definirea termenilor este foarte importantă. Care este definiția dtale? După ce ne clarificăm asupra definiției poate facem împreună un test de inteligență mai bun decât actualul IQ test.

| Mosotti a răspuns:

Nu, cei mai inteligenti sunt aia care stiu mate si fizica super tare, aia pot intelege multe alte domenii, chiar spunea inginerul de la prepa pe Youtube chestia asta, ca aparent nu conteaza, dar real astia si in medicina si in altele gandesc altfel, sunt autodidacti brici, pot invata orice mult mai repede chiar daca nu cunosc initial domeniu. Inginerii adica, bine, aia care au facut carte adevarata, nu poti fi inginer daca nu stii fizica, mate, rez materialelor si multe altele, nu e ca la programare ca gata, sti un limbaj si ajunge. Iar alea sunt materii extrem de grele.
Si astia stiu sa si se descurce in viata ca la inteligenta aia gasesc metode, plus ca-s capabili sa invete destule rapid.
Inteleg si viata ca se prind repede de chestii facand legaturi intre realitate si ce se spune, trag concluzii chiar daca nu-s date moca in articole, psihologie (unde sunt multe aberatii dar multi nu se prind), nepreluand doar ce spun altii prin carti si altele fara a gandi cu mintea lor.

Sunt si care nu inteleg viata, dar aia nu-s intelectuali adevarati.
De ex cineva e respectuos, are comportament ok, se imbraca bine, e destept, sociabil dar nu e placut de sexul opus. majoritatea zic ca ceva greseste el in astea, ceilalti ajung la concluzia ca fizicul nu corespunde, fac legaturi intre natura umana si realitate, ajung la concluzia corecta.

Un exemplu concret, eram in Germania si aveam 21 ani, m-am dus la un psiholog care era si inginer de top in automatica dar nu mai profesa, ca a simtit ca dupa aia trebuia sa faca psihologia.
Eu ma plangeam ca nu am gagici, toti ziceau ca nu am atitudine, ca o sa fie bine, si alti psihologi.
Asta se uita asa la mine cam un minut si zice "tu trebuie sa-ti schimbi sexul". Io de colo "CUUUM? De ceeee?", el "fa ce zic eu si vei avea succes la fetele care-s pe invers, altfel vei ramane singur". Mi se parea nebun, m-am mai dus de cateva ori si nu m-am mai dus apoi, nu am inteles nimic de ce si cum, dar culmea, s-a intamplat in timp ce a spus el, insa tot nu faceam legatura.
Dupa ani si ani m-am prins de ce. S-a prins imediat ca, ca baiat nu sunt atragator, dar ca fata as fi aratat foarte bine.
Dar na, omu` avea o minte in cap, altfel NU trecea la automatica unde e durere de greu.
Asta e diferenta! Ca omu a omis sa zica ca daca se face operatia, nu mai esti asa functional sexual, e altceva (si a fost singurul motiv pentru care nu i-am urmat sfatul dupa ani cand am inteles la ce se referea).

| Dismally a răspuns:

Acumularea de date este memorie nu inteligenta, rezolvarea unor probleme de matematica / fizica nu te face inteligent, doar bun la acele domenii. Inteligenta este capacitatea de a gandi, de a intelege si de a rezolva probleme din domenii noi, cu care nu esti familiarizat.

| Bizon95 a răspuns:

Https://dexonline.ro/definitie/inteligen%C8%9B%C4%83
da, exact ce ai scris tu

insa capabilitatea de a te descurca in viata se numeste mai mult intelepciune decat inteligenta, insa cineva care se descurca peste medie cand e vorba de viata, poate ajunge foarte, foarte sus (de gen directori, politicieni, etc.)

| Bizon95 a răspuns:

Hai sa pun punctul pe i... DEFINITIV
ai spus NUMAI inteligenta, NU inteligenta superioara, asa ca raspunsul DEFINTIV ESTE:

orice o persoana care NU e retardata, este inteligenta

PUNCT

oamenii sunt singura specie inteligenta care exista, iar PUNCT

| BuLaNNNeL a răspuns:

Capacitatea de a te adapta la orice mediu si conditii. Căci până la urmă, supraviețuirea si evolutia sunt adevăratele etape ale inteligenței, cred.

| ChrisRo explică (pentru BuLaNNNeL):

Ok, dar cum putem recunoaste persoanele inteligente?

| Bizon95 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Lal, adaptarea e un lucru la care noi suntem pe locul 4
1. gandacii
2. soarecii
3. furnicile
4. oamenii

| ChrisRo explică (pentru RoCkKiD):

Da, zici bine, ca de aceea, atunci cand citesti un tratat despre inteligenta, de fiecare data autorul incepe cu, *inteligenta este greu de definit*.

| ChrisRo explică (pentru Bizon95):

Intr-adevar, cu asta se complica si mai mult definirea inteligentei.

| Inferno a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

"Capacitatea de a te adapta la orice mediu si conditii."
Daca e asa atunci Tardigradele sunt cele mai inteligente animale. laughing

| ChrisRo explică (pentru Inferno):

Problema e ca inteligenta nu te face bun la orice, de aceea este greu de definit. Cum recunosti o persoana inteligenta?

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Inferno):

Probabil, tocmai de asta era vorba doar de oameni si nu de viermisori.

| Inferno a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Este o dovadă de crasă ignoranta să consideram inteligenta o caracteristica particulara oamenilor.

| RoCkKiD a răspuns (pentru ChrisRo):

Păi fiecare e inteligent in domeniu lui, un om de știință e inteligent in științele exacte, un sudor e inteligent in domeniul lui. Dacă îl punem pe omul de știință sa sudeze, se va descurca el? Nu cred, dar totusi, putem spune despre el că e prost? Nici aici nu cred. Si invers, desigur.
Deci, asta cu "persoane inteligente" cred ca e o mare prostie. Nici cel mai puternic om din zilele noastre, nici cel mai destept (după IQ) nu cred ca ar putea supravietui o săptămână în condițiile in care au supraviețuit și evoluat neanderthalii, de exemplu. Inteligent e Becali ca are avere, fără să dea cu sapa. Prost e unul cu facultate ca lucreaza in fabrica pe 2 mii de lei, daca mergem pe criterii de genul.