| anonim_4396 a întrebat:

Ce face cutia neagra de la avion? La ce serveste?

6 răspunsuri:
leonardk
| leonardk a răspuns:

Sunt 2. Una inregistreaza parametrii de zbor (viteza, altitudine, etc) iar cealalta inregistreaza conversatiile din cabina de comanda. In caz de accident datele inregistrate folosesc la determinarea cauzelor accidentului, pentru evitarea lor in viitor.

| covexrobu a răspuns:

Cutiile negre aduna informatiile de la senzori si convorbiriile din cabina pilotiilor si le si stocheaza pe acestea. Se zice ca o cutie neagra este indestructibila si ca poate stoca date pe durata mai multor sute de ani fara ca acestea sa fie "bruiate" de orice activitate magnetica. Se stie ca hard-diskul unui calculator este "bruiat" si stricat de activitatiile magnetice. Dar cutiile negre nu pot patii asa ceva find protejate impotriva acestor fenomene. Ele ajuta de obicei la reconstituirea incidenteler petrecute in avion in caz de accident si ele se gasesc in coada avionului pentru ca aceea parte are cel mai putin de suferit in caz de accident.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Contine datele inregistrate pe parcursul zborului, si a conversatiilor din kbina si serveste la reconstruirea evenimentelor petrecute la bord folosind inregistrarea conversatiilor dintre piloti si comenzile acestora precum si a datelor inregistrate despre situatia avionului in kzul unei prabusiri, cutia emite un semnal ce permite salvatorilor s-o gaseasca

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inregistreaza daca vreo stiuardesa face dragoste cu pilotul automat.(glumeam)Inregistreaza toate datele de bord inclusiv defectiuni tehnice sau erori de pilotaj devieri de la cursul de zbor altitudine samd.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cutia nu emite nici un semnal. Este foarte bine izolata pentru a nu putea fi bruiata. Din aceasta cauza ele nu sunt gasite imediat dupa tragedie. Citirea lor se face foarte greu adica numai de specialisti si in timp destul de indelungat. Exact cum sunt recuperarile de date de pe un hard disc in caz ca a fost scapat de la etajul 10 si apoi a sarit intr-o balta. Doar ca, cutiile negre sunt construite din materiale foarte tari si au mai multe sisteme sa le zic eu de SUSPENSIE pentru a evita socurile. Intradevar ele stocheaza informati, care nu pot fi accesate numai dupa tragedie Altfel s-ar putea fura informatiile. Ce informati stocheaza in afara de ce vorbeste pilotu cu turnu asta nu avem de unde sa stim e chiar secred dar ganditiva ca e ca um multi GPS inregistreaza si lityri alimentati si cei consumati si longitudinea si latitudinea si altitudinea la care se afla avionul. Si multe alte chesti. Presupun ca ea inregistreaza imagini video+audio din avion inclusiv cabina si toaleta. lucruri confidentiale care sunt greu de accesat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cutia negra este un fel de cutie portocalie, in care pilotii isi tin palinca.Cand se imbata ei iti lasa datele in ia prin procedeul numit voma.