| Bursuc_Eusebiu_1973 a întrebat:

Ce fel de marime este inductanta? Electrica sau magnetica?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| SomethingFunni a răspuns:

E o proprietate a unui conductor electric de a se opune schimbarii directiei fluxului electric ce trece prin el

E o intrebare pusa cam prost, dar daca nu lucrezi la nivel de masterat, raspunsul e probabil "electrica".

| Bursuc_Eusebiu_1973 explică (pentru SomethingFunni):

4. Inductanţa este o mărime:
 4a. electrică
 4b. magnetică
 4c. electrostatică
 4d. electrodinamică

Asta e intrebarea completa, data la examen la facultatea de inginerie electrica din Iasi. Stiu ca suna cam ciudat, dar mersi de raspuns!

4 răspunsuri:
| NGheorghe a răspuns:

Vezi ca ai premiat un răspuns total greșit.
Inductanța este o caracteristică a bobinelor de a produce si înmagazina energie sub formă de câmp magnetic. Se măsoară in H (Henry). Răspunsul nu este "probabil" ci sigur este o mărime a câmpului magnetic.
Evident ca nu are nicio legatura cu nou inventatul "flux electric". Asta deoarece fluxul reprezintă intensitatea unui câmp, iar " câmpul electric" încă nu s-a descoperit (probabil că-l confunfă cu cel "electrostatic".
Iar când citesc " conductor electric ce se opune trecerii - curentului electric- " deja sună a rezistența, iar intr-un curent alternativ rezistența se calculează identic doar că se numește "impedanță". Inductanța, impedanță... confuzie la maxim.

| SomethingFunni a răspuns:

Si campul magnetic este generat de curentul ce trece prin bobina si este direct proportionala cu el.

Taci ca se zvarcoleste Faraday in mormant.

| korina99 a răspuns:

Daca vrei sa faci transformarile inductantei:
https://www.qtransform.com/ro/transforma/inductanta.php