| VasileRapidistu13 a întrebat:

Ce ii facea pe oamenii de stiinta sa aiba mintea asa iluminata? Un om obisnuit, genetic neavand astfel de aptitudini poate sa le dobandeasca in timp?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dorința de cunoaștere. Când ești mic, la 5 ani, și dorești să cunoști, ești om de știință. Asta iluminează mintea la orice vârstă.

| ReddY25 a răspuns:

Au facut ce le-a placut

| haileewatson a răspuns:

De ce spui ca un om obisnuit nu e genetic la fel?
"Mintea iluminata" poate fi antrenata.
Daca toata viata ai studiat, ai cercetat si esti om de stiinta, normal ca sti mai multe decat un om care nu a facut asta. Oricine poate ajunge la nivelul ala daca are resursele necesare si dorinta de invatare

| MorcovMajestic a răspuns:

Ce inseamna minte luminata? Sunt doar oameni care au fost pasionati de mici de invatat oricine are inteligenta medie poate face o facultate, un master, un doctorat si sa ajunga sa in cercetare daca ii intereseaza

| VasileRapidistu13 explică (pentru MorcovMajestic):

Minte luminata =minte de geniu, concentrare foarte buna, gandire critica foarte bine dezvoltata gen cum erau baietii astia Nikola Tesla, Isaac Newton.

| MorcovMajestic a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Pai cine a zis ca numai geniile se fac oameni de stiinta? Sunt o gramada de studii stupide facute doar pentru tocat bani