| AvalohAlyn a întrebat:

Ce impresie v-a facut filmul The Secret(Secretul)? Dar cartile din seria Secretul(de Rhonda Byrne)?

Răspuns Câştigător
| Takishima a răspuns:

Deci e un film pentru curiosi si apartine unui tip, cel care vrea sa cunoasca ceva nou, sau generatii teen-age, ideea e ca trec printr-o perioada in care vor sa fie speciali pentru ca stiu ceva in plus fata de ceilalti. E ca Nostradamus. Doar in adolescenta esti foarte curios despre profetiile lui si ocultism. Parca te-ar vedea diferit si profi la scoala sa fi curios de acest domeniu. Te simti fivers.
Sa sti ca, daca afli ceva despee puterea unui gand, asta nu inseamna ca o sa fiechiar asa. Ai nevoie si de vointa sa schimbi ceva. Nu o sa iti puna Universul covor rosu pentru ca esti prea pozitiv din orice. E ca atunci cand pui o lumanare la examen cu o zi inaunte sa il dai. Dumnezeu nu pune in plasa.
Cuvintele sunt magice ori um daca le repeti. Ca un blestem sau rugaciune prin invocatie repetata.
Dar nuciun pozitiv din nimic tot nu o sa obtina nimic gratic. Trebuie munca si determinare sa obti idealurile. Oamenii de stiinta erau intelectuali pe langa multi alti de au ramas in istorie. Nimic nu e gratis.