| Ovidiu1497 a întrebat:

Ce inseamna Carbon14?

2 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Probabil este un izotop al carbonului.
Cu o simpla cautare pe google am gasit raspunsul:
"Carbon-14, 14C, radiocarbon sau carbon radioactiv este un izotop radioactiv de carbon cu nucleu atomic ce conține 6 protoni și 8 neutroni. Prezenta lui în materiile organice stă la baza datării cu radiocarbon, metodă folosită pentru datarea arheologică, geologică și a mostrelor hidro-geologice.

Izotopul Carbon-14 a fost descoperit în 27 februarie 1940 de către Martin Kamen și Sam Ruben în laboratorul Universității din California din Berkely, cu toate că existența sa fusese deja sugerată de către Franz Kurie în 1934.[2]

Sunt 3 izotopi de carbon ce există natural pe Pământ: 99% din carbon este reprezentat de Carbon-12, 1% de Carbon-13, iar Carbon-14 apare în rămășițe puține, însumând cam 1 parte la trilion (0, 000000001%) din carbonul atmosferic. Timpul de înjumătățire al carbonului-14 este de 5.730±40 de ani. Se descompune în Nitrogen-14 prin beta-îmbătrânire.[3]

Activitatea carbonului radioactiv modern standard[4] este de aproximativ 14 înjumătățiri pe minut per gram de carbon.[5] Masa atomică a carbonului-14 este aproximativ 14, 003241. Izotopii de carbon nu diferă apreciabil în proprietățile chimice.

Acesta este folosit în cercetarea chimică în tehnica numită etichetarea cu carbon: unii atomi de carbon-12 ale unui compus stabilit sunt înlocuiți cu carbon-14 (sau niște atomi carbon-13), pentru a-i urmări (decela) pe parcursul reacțiilor chimice ce implică acest compus dat."

Răspuns utilizator avertizat