| Duhovnicul a întrebat:

Ce inseamna daca o persoana gesticuleaza foarte mult cu mainile ei? Se simte in largul ei, sau dimpotriva, e nelinistia/ anxioasa?

16 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Depinde de persoana. smug

| Duhovnicul explică:

Sa zicem ca stam la o masa, discutam ( pe tonuri calme ), si ea sta cu palmele impreunate, cu degetele lipite una de alta, si cand incepe sa enumere anumite lucruri incepe sa numere pe degete, sau cand are o alternativa, arata spre o directie etc.

| Kaℓi a răspuns:

Exista un fel de cod al gesticii mainilor, se spune ca fiecare tip temperamental are un anumit fel de a se manifesta.
Probabil ca cei cu temperament coleric sunt nelinistiti in momentul in care gesticuleaza prea mult iar sangvinicii dimpotriva. Ceilalti (flegmaticii si melancolicii) sunt retinuti in gestica in general.
Ce pot sa mai spun eu din observatii directe e ca cei care au grupa sangvina A simt nevoia de a face tot timpul ceva cu mainile, de exemplu se joaca cu un fir de ata, rasucesc un nasture etc.

| BiuL a răspuns:

Vrea sa atraga atentia asupra ei.

| Duucu a răspuns:

Vrea neapărat ca mesajul respectiv să ajungă la tine.Citez: persoanele care gesticulează își folosesc mai mult partea dreaptă a creierului.

| OOOLEOOO a răspuns:

Arata deplina incredere in sine, in mesajul care incearca sa-l transmita si constrolul absolut asupra spatiului in care se afla.

Depinde si cum gesticuleaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti vei gasi raspunsul in teoriile de body language... desi eu o consider pseudostiinta. Daca cineva ar sta sa ma studieze atata, sa analizeze fiecare miscare, m-ar face sa ma simt incomfortabil; este si iritant de asemenea. Omul se poate simti bine in jurul tau, ori este doar un obicei, are energie. E posibil ca tonul sa ajute mai mult decat gesturile. Cel putin, eu n-am vazut persoana fricoasa cu o voce puternica, care se simte intimidata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu neaparat.Am observat ca uneori gesticulez in fata persoanelor cu un IQ mai scazut, ca sa ma fac inteles.
Depinde si la ce fel de masa stam. Daca e mai inalta si trebuie sa-mi ridic mainile deasupra, renunt.In caz ca e o masuta la un bar, trebuiesc ferite paharele din fata mea.In hip-hop se gesticuleaza mult, cred ca a ramas un reflex pe baza unor influente, oricum nu ma incadrez in ceea ce zic studiile de specialitate.
Nu conteaza cat de relaxat sau agitat esti, daca iti vine sa gesticulezi, pur si simplu o faci.

| contαbαndonαt a răspuns:

Depinde de contextul la care ne referim.

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

No...eu gesticulez ca da mai bine cand vorbesc. eu sunt si un pui de comediant, ca sa stii! de exemplu daca ai chef, vezi raspunsul meu de alaltaieri ala cu studentele...imagineaza-ti-l cu gesticulari

| lollipops a răspuns:

Eu gesticulez daca-mi iei acadelele.

| Agnieszka a răspuns:

Depinde de persoana si de subiect. Unele persoane se exprima mai mult prin gesticulare (altii se exprima prin tonul vocii), dar si stresul poate fi un motiv.

| RiseUp a răspuns:

Depinde de gesticulari.
daca ne referim la datul din maini care se refera la cele spuse, atunci persoana respectiva stie ce vrea sa spuna si accentueaza prin gesturi pentru a se asigura ca se face inteles (chiar daca nu e constient ca asta intuieste).
Dar, in timp, este bine sa corecteze aceste manifestari. desi nu sunt un lucru de care sa iti fie rusine sau lipsit de maniere, este mai "diplomat" sa ai o postura stricta pentru a ti spune punctul de vedere, iar gesturile membrelor trebuie sa fie cat mai rare, scurte si la obiect.