| intrebaripsihologie a întrebat:

Ce inseamna pentru voi gandirea? Incercati sa explicati cu propiile cuvine, nu fraze luate de pe Google. happy

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Gandirea este procesul prin care un individ al unei specii analizeaza mediul inconjurator, si uneori si pe sine, cu scopul de a rezolva anumite probleme.

11 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Corect! Daca as defini cu 'cuvintele mele' acest concept, as spune ca:gandirea este o reflexie asupra realitatii, asupra imaginatiei noastre; mai trist exista si o reflexie asupra gandirii, adica o gandire, o, cum sa zic? un fel de cenzura asupra gandirii primare.Asa vad eu lucrurile, dar vreau sa mai spun ca nu poti vedea electronul cu microscopul electronic! Ca atare, gandirea este subiectiva, oricate studii am avea, cata logica am avea, etc. Gandirea nu se supune nici unui formalism (matematic, logic, sau alte formalisme care ne pot, in cel mai bun caz, sa ne disciplineze; oarecum)

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

E mecanismu ala care genereaza idei. Cine are idei multe si toate bune este un geniu, cine are idei destule si bune este inteligent iar cine are idei putine dar bune are o inteligenta normala. Pe de alta parte, cine ar idei multe si proaste este un prost iar cine are idei putine si proaste este un dobitoc.

| intrebaripsihologie explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Asta este imaginatia. tongue

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru intrebaripsihologie):

Nu, asta e gandirea. Fiecare miscare a ta este generata de idei, ideile sunt rezultatul mecanismului de gandire. Fara idei nu poate exista functia cognitiva, am fi doar la nivel de legume. Nu poate exista activitate omeneasca (deci nici gandirea implicit) fara sa existe idei.
De ce crezi ca cimpanzeii nu se comporta ca oamenii? Fiindca nu gandesc la fel.
Am presupus ca definim gandirea umana, nu a soparlei. Asa, gandirea reprezinta capacitatea de a lua singur decizii, scurt.

| suffarstar a răspuns:

Constientizarea existentei.

| AdrenalinTm a răspuns:

Pe scurt este un proces mecanic care depinde de ratiune emotii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Concept intelectual ce tine de inteligenta fiecaruia.La unii gandirea e haotica, spontana, lenta.Lipsa gandiri si a meditatiei face ca un numar mare de indivizi, sa fie usor de manipulat din lipsa ideilor proprii.
Capacitatea de a lua decizii cu raspundere si implicatii in timp, necesita si ea o oarecare gandire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandirea=modul prin care omul analizeaza tot ceea ce se afla in jurul sau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva ce multa lume n-are.

| ShakeRattleRoll a răspuns:

Gandirea e atunci cand dau sonorul pe mute la pornache atunci cand maicamea e in camera.

| Anna97854677 a răspuns:

Hmm, eu cred ca gandirea este procesul de transpunere a tuturor sentimentelor din corpul nostru intr-o ordine logica, o incercare de a da sens lucrurilor, de a fi rational si de a metamorfoza o nebunie bazata pe instinct in supunurea unei realitati.