| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna sa fii logodit? :/ Ce face logodna oficiala? Acte? Inele?

Răspuns Câştigător
| MedRex a răspuns:

Mai nou logodna este recunoscută legal prin articolul următor din noul Cod Civil:
Art. 266
Încheierea logodnei
(1) Logodna este promisiunea reciprocă de a încheia căsătoria.
(2) Dispoziţiile privind condiţiile de fond pentru încheierea căsătoriei sunt aplicabile în mod corespunzător, cu excepţia avizului medical şi a autorizării instanţei de tutelă.
(3) Încheierea logodnei nu este supusă niciunei formalităţi şi poate fi dovedită cu orice mijloc de probă.
(4) Încheierea căsătoriei nu este condiţionată de încheierea logodnei.
(5) Logodna se poate încheia doar între bărbat şi femeie.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In ziua de azi nu se mai face logodna exact ca la carte. Logodna reprezinta ziua in care baiatul cere mana fetei si urmeaza o seara de petrecere. Nu se fac acte sau altceva. Cand baiatul cere mana fetei atunci parintii fac pregatiri pentru seara cu invitati muzica, masa. Esti logodit inseamna ca ai cerut sau ti sa cerut mana.Esti logodit adica esti promis.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce zici tu se numește "pețit" mai exact.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da! Din pacate in ziua de azi nu se mai practica petitul original.Adica cand merge baiatul in petit la fata, merge si cu parintii, fara stirea ei sau a parintilor ei.Asa se practica odata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rând înseamnă o alta inutilitate expirata de prea multa vreme. In general nu se mai logodeste lumea azi. Se foloseste direct formula oficiala: "x si y sunt într-o relatie". Iar dupa varsta de 30 de ani poate se si casatoresc si formează o clasica familie din filmele americane într-o casa frumoasa cu alee si flori si decoratii care mai de care si tot ce e mai frumos si ma face pe mine sa vomit.

Si invata sa alegi categoria corecta in pana mea! Nu mai pune toate mizeriile la Stiinta si Filosofie!

| Miokyl a răspuns:

Logodit inseamna sa o ceri in casatorie, sa purtati inele, fara acte fara nimic