| BeWithMe a întrebat:

Ce inseamna viata?

Răspuns Câştigător
| ToXicLoVe_2598 a răspuns:

Viata… ce cuvant… de fapt… cate miliarde de cuvinte intr-unul singur… oare ce este viata? Nu exista raspuns la intrebarea asta, asta e clar… insa exista tentative, sute de tentative de a raspunde la aceasta intrebare… viata este ceea ce ni se intampla in fiecare zi, fara sa facem planuri legate de fericire… Planul este antonimul vietii… Nu poti planui fericirea… ea ni se intampla fara ca noi sa observam pe moment. De cele mai multe ori ne prefacem ca suntem fericiti, mai ales in fata altora, dar nu este asa… Fericirea nu o simtim pe moment, sau din lucruri bine organizate. O simtim dupa ce a trecut activitatea simpla si indiferenta pe care am facut-o cu cateva ore sau zile in urma… Asta este viata… aprecierea lucrurilor simple, fapt pe care nu il observam decat dupa ce a trecut. Si, desi zicem ca nu e asa, in sufletul si in inima noastra suntem fericiti cu totii din lucruri simple, chiar daca vrem sa parem duri sau indiferenti la lucrurile simple care ni se intampla. Cu totii vrem sa fim fericiti doar din lucruri scumpe si fara valoare sentimentala, sau cel putin asa ne manifestam fericirea in fata altora, vorbind despre lucrurile scumpe pe care le avem, nu despre familie, natura, anotimpuri, dulciuri, noapte, soare, zapada, ploaie sau multe astfel de lucruri simple…

18 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Viata-i o prostituata. Te simti bine cand o tragi in teapa, dar te simti rau cand iti cere leafa. Daca vrei, viata-i un baltag, cu-n tais ascutit si unul ruginit. Pusca mea, e tarziu pentru filosofie.

| AvalohAlyn a răspuns:

Viata.Cel mai mare si mai frumos dar de la Dumnezeu.O ocazie extraordinara de a ajuta,de a fi fericit, de a iubi, de a lupta si spera.Ar mai insemna un test prin care toti trecem ca sa ajungem la adevarata viata, cea eterna.Numai bine

| mihaibrasov a răspuns:

Viata e o sansa (din mai multe) de a invata si descoperi lucruri care sa te ajute in evolutia ta spirituala. Si nu e singura.

| NoChanceForUs a răspuns:

O sa intelegi pe patul de moarte.Pana atunci degeaba dam 2000 de explicatii.

| DorelSudoru a răspuns:

Moarte grea

Răspuns utilizator avertizat
| MagicSmile7 a răspuns:

Viata-perioada in care suntem lasati sa ne alegem cu cine vrem sa ne petrecem eternitatea.

| bye a răspuns:

Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat facandu-ti alte planuri. -Lennon

Dar, serios. Dupa parerea mea viata este o manifestare a materiei. O manifestare foarte interesanta si unica, pentru ca pare sa contrazica toate principiile Universului nostru rece si relativ omogen, aparent lipsit de scanteia constiintei. Universul tinde spre haos, mintea umana tinde spre ordine, si are nevoie de aceasta ordine pentru a-si conserva supravietuirea. Atat timp cat nu vom obtine raspunsurile la celelalte intrebari fundamentale, din ce este facuta materia la nivelul ei fundamental, nu cred ca vom gasi o definitie clara asupra vietii. Biologic, viata reprezinta anumite trasaturi care o delimiteaza de natura "moarta", cum ar fi ADNul (desi calificativul de "viata" cand vine vorba de virusi sau prioni este discutabil) sau constiinta. In loc sa atribuim un sens sau o definitie vietii, ar trebui sa incercam sa ne cream pe noi insine si sa intelegem Universul extern.

Dupa parerea mea, singura autoritate capabila sa defineasca viata este materia. Doar suntem facuti din atomi.

Bafta la raspunsuri!

| Enigmă a răspuns:

Depinde.
Din punctul unui religios, viata este un test, pentru hotararea vesniciei.
Din puctul de vedere al unui savant este procesul de imbatranire al fiintei umane.
Din punctul de vedere al unui copil, este prilejul de a rade de orice necaz.
Din punctul de vedere al unui elev, este timpul dintre scoala si somn.
Din punctul de vedere al unui varstnic, viata este un lucru pierdut pentru totdeauna, care cu parere de rau, poate fi retraita doar in amintiri.

Numai bine!

| LeMotán a răspuns:

"Viata nu reprezinta cantitatea de aer pe care o inspiri, ci momentele care iti taie respitatia!" (Hitch)

| ArinaMK a răspuns:

Viata...
Multi se gandesc ca e doar un luucru marunt dar e cel mai important lucru sa ai viata...
Viata e doar una in lume si trebuie sa stii cum s-o traiesti!
Depinde mult de caracterul tau, de ceea ce faci si spui...
Atat vreau doar sa-ti mai spun:
simte-te norocos/a ca ai viata asta!
Putei poate sa te nasti acum 30000 de ani pe vremea oamenilor primitivi... te-ai fi descurcat mult mai greu...
Bucura-te de viata pe care o ai!
Sper ca te-am ajutat,
Fundita?

| blonda_6663 a răspuns:

Pai, in ultimele zile am crezut ca am zilele numarate (ma duc saptamana viitoare la analize) si mi-am dat seama ca viata, oricat de grea e, e viata mea si singura certitudine pe care o am. ce e dincolo nu stiu. asa ca imi doresc f mult sa traiesc, mai mult decat orice mi-am dorit vreodata (baieti, chestii materiale etc).

| shhhs a răspuns:

Pe scurt: Viata este scop.happy

| bobby_7474 a răspuns:

Viata din punctul meu de vedere are o definitie atit de comlexa,incit nu ne-ar ajunge o viata sa o putem termina de definit,viata e un cuvint,parerea mea, sfint, ceva mirific

| Elena_4706 a răspuns:

Inteleg ca suferi o depresie.


Poi sti.viata inseamna thinking oarecum totul.straight face

Vorba lo,, NoChanceForUs" ^^ o sa intelegi de abia atunci, ca mine si multi alti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viata are definitii diversificate ce tin de fiecare stare a celui care incearca sa o defineasca.Nu pot sa-ti dau acum o definitie, asta inseamna sa ma descopar prea mult in fata ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tocmai mi-a crescut un testicol in calcai.Nu pot defini viata mea acum pentru ca-ti dai si singura seama ce ar iesi.

| silviu_4058 a răspuns:

Viata inseamna sa simti ca traiesti... sa savurezi fiecare clipa, chiar daca cazi, te ranesti (din greseala, nu iti recomand) iti curge sange si te doare asta inseamna viata sa te bucuri si de astfel de momente, caci te fac sa te simti viu

Întrebări similare