| Vizitiul a întrebat:

Ce intelegeti prin libertate? Va considerati liberi? De ce?

18 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

In multe privinte animalele sunt mai libere decat oamenii...
stii vorba aia *liber ca pasarea cerului *...e adevarata.

| cristi202 a răspuns:

Ce e pentru mine libertatea? Nu inseamna sa fac ceea ce vreau. Dorintele mele uneori pot fi cit se poate de absurde si sa imi faca cit se poate de mult rau. Libertatera inseamna sa fac ceea ce trebuie sa fac. Daca am ceva de lucru si trebuie sa il fac rapid, chiar daca nu am nici un chef, a fi liber presupune a face acel lucru, indiferent daca am chef sau nu. Daca cineva doreste ceva ce eu doresc si dorinta sa se interfereaza cu dorinta mea, libertatea inseamna a avea capacitatea de a renunta la acea dorinta a mea in favoarea celuilalt. A fi liber, presupune in acest caz a nu fi afectat de ceea ce iti fac ceilalti, pentru ca esti liber fata de dorintele tale. Poate ca seamana cu o restringere a libertatii, insa nu e chiar asa. E usor sa doresti sa te misti liber cind de fapt ai voie doar sa faci trei pasi inainte si inapoi, cum a fost cazul intr-o inchisoare comunista, insa liber cu adevarat a fost doar acela care a spus ca nu gardienii decid cit de liber poate sa fie el (facind doar trei pasi), ci el insusi, decizind sa faca doar doi pasi. Abia atunci esti liber cu adevarat cind ai capacitatea de a accepta si ceea ce e sau pare a fi rau pentru tine.
Sunt un om oarecum liber. De aceea consider ca viata asta e atit de frumoasa. Insa nu sunt liber pe deplin. Daca as fi, as gasi ca viata asta e perfecta, asa cum e ea, caci nu ea m-ar conduce pe mine ci eu pe ea, prin libertatea pe care am descris-o...

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

De aceea iubesc foarte mult florile de camp. Da, ma simt libera, pentru ca nimeni nu imi poate lua ceea ce port in inima si pentru ca sufletul meu, ca si al tuturor de altfel, este nemarginit si nu se inchide in trupul care il poarta. Sau, de ce nu, care este purtat de catre suflet ca o povara cateodata. Sunt si ma simt libera pentru ca daca ar fi sa reiau viata de la inceput as merge pe acelasi drum, ceea ce imi demonstreaza ca am ales ceea ce mi-a placut, ceea ce mi-am dorit si de asemenea, ceea ce nu m-a dezamagit niciodata. Sunt libera in primul rand pentru ca asa a vrut Dumnezeu cand m-a creat. Nici El nu ma priveaza de aceasta libertate. De aceea iubesc foarte mult florile de camp. Considera aceasta propozitie ca un laitmotiv. Ele exprima cel mai bine libertatea interioara. Am rezistenta florilor nemuritoare, dezinvoltura macilor, caldura galbenelelor, eleganta lalelelor si finetea papadiei. Am diversitatea campului nemarginit leganat si mangaiat de bataia vantului si de caldura soarelui. Dar am intreg pamantul ca asternut si stelele stau de veghe sufletului meu. De fapt liberi suntem toti. Doar ca trebuie sa stim sa ne bucuram de aceasta sansa in fiecare clipa. In acest sens ar trebui sa o traim ca si cum ar fi ultima. De aceea iubesc mult florile de camp. De aceea...

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Pentru mine, libertatea inseamna ca pot sa traiesc cum imi place, unde imi place, cu cine imi place, facand numai ce vreau, evident, fara a-i deranja pe ceilalti. Nu ma intreaba nimeni cand plec, unde plec si ce anume fac, asa ca, da, ma consider cat se poate de libera. Iar aceasta valoare este sfanta pentru mine.

| MeScorpion a răspuns:

Cum sa fie libertate de exprimare cand este cenzura?
Sunt de acord cu Lora.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Putem vorbi de libertate intr-o tara atat de incuiata?
Sunt libera cand sunt eu cu mine, sunt libera sa cred sau sa nu cred, sa alerg sau sa stau pe loc, libera sa visez, sa ma exprim acum, aici! Sunt libera sa aleg! Si cam atat!

Răspuns utilizator avertizat
| mgtow a răspuns:

Libertatea e atunci cand ne aflam in lume si nu suntem in puscarie, trebuie sa respectam niste norme ca sa fim oameni de rand numai ca sunt animale printre noi care ajung dupa gratii sau mor.

| WR104 a răspuns:

Toti suntem liberi sa spunem si sa facem ce vrem atat timp cat traim pe o insula pustie de unul singur.mediteaza asupra min

| ema69 a răspuns:

Prin libertate eu inteleg puterea fiecaruia de a face exact cum gandeste,fara restrangeri, fara compromisuri, fara a tine cont de nimeni si de nimic...Libera? Da,ma consider libera, intr-o oarecare masura, cel putin mult mai libera decat eram in urma cu ceva ani...Am insa si unele responsabilitati ce nu imi permit o libertate deplina, oameni dragi pentru care trebuie sa fac anumite lucruri indiferent de voia sau nevoia mea.Sunt de perere insa ca nu libertatea in sine joaca un rol esential in existenta noastra ci limitele ei, pentru fiecare in parte.

| Anet a răspuns:

Nu cred ca exista nici macar un om liber. Fiecare dintre noi are anumite limite,unii incearca desigur sa si le depaseasca dar nu exista om care sa poata face ce vrea,cand vrea, cum vrea, etc.Liberatatea are valentze diferite pentru fiecare dintre noi,insa in principiu e aceea senzatie ca poti avea tot ce iti doresti,ca poti face ce vrei,ca intreaga lume e a ta; din pacate asa ceva e imposibil si inevitabil suntem toti captivi intr-o lume pe care o consideram prea dura sau care nu ne ofera satisfactii, o lume in care exista reguli ce trebuie respectate pentru ca asta ne deosebeste de animale, si fara de care totul ar fi haotic

| XXXL a răspuns:

ete na, legile sunt facute pentru a le incalca,nu exista libertate daca nu ai libertatea de a incalca regulile si "legile care ne marginalizeaza",sunt o persoana libera,maninc cind doresc, injur pe cine doresc, fac sex unde si cind doresc

| pyma a răspuns:

Nu mă simt liberă, simt că sunt propriul meu călău. Cred că libertatea ne-o oferim noi în primul rând, atunci când ajungem să acceptăm cine suntem cu adevărat, cu bune și cu rele. Liber ești atunci când ești împăcat cu tine.cred.

| AlWaYsSmYlE a răspuns:

Prin libertate inteleg faptul ca pot fii libera fara ca cineva sa imi spuna ce sa fac sau sa fiu controlata de cineva.Sa pot sa fac si sa spun anumite lucruri fara a fi influentata.Ma consider libera deoarece nimeni si nimic nu ma controleaza si fac doar ce imi dicteaza constiinta

| Nimic00 a răspuns:

Libertatea pentru mine înseamnă putere. Putere de a trece anumite graniţe, cred că trebuie luptat pentru libertate. Pentru unii e greu să lupţi, pentru alţii e imposibil, dar cei mai mulţi cred că ajung doar să aibă impresia că sunt liberi. Şi să ajungi acum spre libertate totală e clar imposibil,din motive evidente( da, nimic nu e întâmplător, şi nimic nu e cum decidem noi,decid alţii pentru noi,de cele mai multe ori). Deci libertate parţială avem toţi, trăim, decidem asupra sufletului nostru şi avem libertatea de a alege lucrurile bune sau rele(unii aleg inconştient). Eu nu mă consider o persoană tocmai liberă(mai mult ca propria prizonieră), din mai multe motive, şi unul e pentru că nu am acea putere, nu sunt o luptătoare, şi chiar de aş fi, cu firea mea slabă n-aş putea să ajung totuşi spre libertate.

| TheCritic a răspuns:

Nu...nu ma simt libera pentru ca am constiinta.Ea ma opreste sa fac anumite lucruri

| Gabi_2651 a răspuns:

Libertatea poti fi de mai multe feluri: de expresie, de miscare, so on... aceasta asigura democratia si buna functionare a unui stat si implicit a locuitorilor acelui stat. Eu unu ma consider liber, pentru ca nu am nici o restrictie in a face ce vreau, atat timp cat nu fac rau celor din jur. Asta se aplica in cazul nostru, a tuturor.
Oricum, o intrebare bine gandita si formulata happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=T9ez80bQW4w
Mai multe nu-ti pot arata, nici spune...