| RoseOfTheFire a întrebat:

Ce intelegeti voi din zicala asta?
"omul cat traieste invata si cand moare tot prost moare "

16 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca cu cat te apropii mai mult de oceanul cunoasterii, realizezi cat de mic esti tu, cat de putine cunosti.

| Vizitiul a răspuns:

O maxima lipsita de noima. Traiesti, clar si inveti, cu sau fara voia ta. Mori, dar nu mori la fel de prost, ci prostut.

| harciog a răspuns:

Ce bine m-ai descris in doar citeva cuvinte.Credeam ca e imposibil.

| CoquineNoire a răspuns:

Sa-ti dau un exemplu.
un student invata la greu si ramane prost cand vede foaia de examen cu alte subiecte fata de ce a studiat, murind de ciuda.
ma duc sa iau un calmant.

| sabin89 a răspuns:

Inca nu stim ce este timpul, ce este viata, nu intelegem Universul, nu stim ce este dupa moarte...

| AndraNicoleta a răspuns:

Adica oricat ai invata, in final tot n-o sa le stii pe toate.

| dorikut a răspuns:

Un principal rol al cunoașterii este reprezentat de conștientizarea individului asupra aspectelor care îi sunt încă necunoscute.

Fiecare răspuns pe care ni-l dăm nouă înșine, duce la apariția de noi întrebări și astfel totul se rezumă la un scenariu ciclic în care de fiecare dată când găsim răspunsurile, viața schimbă întrebările.

Astfel, nu există om învățat care să moară crezând că le știe pe toate.

Bye-Bye! happy

| Sabin91 a răspuns:

Ca totul este relativ

| fratiikaramazov a răspuns:

Niciodata nu invatam indeajuns de mult

| mat31new a răspuns:

Toata viata inveti cate ceva si cand mori tot mai ai ce invata.

| Dana211 a răspuns:

In fiecare zi si la orice pas dam de lucruri noi pe care le putem invata, dar din pacate nimeni niciodata nu va putea sti tot. Cam asta inteleg eu

| iKronstadt a răspuns:

Înțeleg că habar n-ai să scrii corect. Poți să înveți toată viața, efectul este același.

| Izomer a răspuns:

Simplu

Omul degeaba invata ca pana la urma tot moare

| GoldCobra a răspuns:

Ca n-avem cum sa le intelegem pe toate si sa invatam absolut totul despre orice. si unii chiar daca invata tot prosti mor pentru ca au ''tocit'' si nu au folosit ce au invatat. ii un fel de gluma din popor nu e facuta de filosofi sau oameni de stinta

| arogant a răspuns:

Este doar o zicala, omul se incarneaza pe pemant pentru a invata cate ceva din fiecare viata...

| danarasfatata a răspuns:

In fiecare zi inveti ceva nou. Exemplu: batranii de 80-90, ai crede ca stiu tot, nu? De fapt ei si acum mai invata cate ceva nou. Dar atunci cand mori ai invatat tot? Nu, pentru ca daca mai traiai inca mai invatai, din cauza asta se spune ca mori prost. Dar nu pentru ca esti, ci pentru ca inca ai mai fi avut ce invata.