| Agent47 a întrebat:

Ce lumina sparge fereastra? Vreau sa fie un raspuns argumentat! Funda xD

13 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Un anuit tip de fascicul laser, dar stai linistit, nu dintre acelea ce le gasesti in magazine si pot fi puse ca brelocuri la chei happy, e necesara o anumita frecventa pentru a avea capacitatea de a distruge obiecte, si pentru a crea aceasta e nevoie de un aparat destul de maricel inca.

| T0T a răspuns:

Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation(L.A.S.E.R) de exemplu. Aici mă refer la efectul L.A.S.E.R. iar precum vezi în nume acesta se referă la amplificarea luminii prin emisia stimulată a radiației. Acest efect se realizează prin excitarea atomilor și interacțiunea lor cu fotonii(a cărei probabilitate e favorizată de 2 oglinzi așezate în paralel, una perfect reflectătoare și alta semitransparentă care poate permite ca o parte din radiația amplificată să iasă din cavitatea dispozitivului ca un fascicul coerent de lumină, cu un număr foarte mare de fotoni care înseamnă un flux mare, implicit o putere sau intensitate mare luminoasă. În funcție de modul în care este conceput dispozitivul, fasciculul de lumină poate fi mai puternic sau să fie chiar inofensiv(de genul celor pe care le găsești în magazine). Nu cred că se pune problema ca cineva să îți spargă fereastra cu un L.A.S.E.R sau cu un dispozitiv asemănător, mai ales deoarece nu cred că cineva deține așa ceva(asta dacă nu e cercetător).

| Alexul99 a răspuns:

Foarte inteligent raspuns.

| AdrianVoicu a răspuns (pentru Alexul99):

Multumesc,m-am straduit laughing

| Alexul99 a răspuns (pentru AdrianVoicu):

Ai grija ca poti fi blocat foarte usor pe site daca continui cu un astfel de limbaj. Aici ne ajutam, nu ne injuram. Daca intrebarea ti se pare putin ciudata pur si simplu nu o baga in seama, adminii o vor sterge daca ei considera ca nu este o intrebare adecvata.

| AdrianVoicu a răspuns (pentru Alexul99):

Cred ca stiu si eu asta, dupa 6 ani de pierdut timpul pe TPU
https://media.tenor.com/images/5b4a3ee63e79b71aeeb3fb068ce13b99/tenor.gif

| cristi202 a răspuns (pentru AdrianVoicu):

Nu te-a pus nimeni sa pierzi cei 6 ani pe aici. Oricum, erai mai destept daca ai fi pierdut doar unul-doi, asa, ti-a luat cam mult timp sa realizezi ca esti pe degeaba pe aici. Dar, daca tot mai esti, se pare ca inca nu ai realizat pe deplin. happy

| Alexul99 a răspuns (pentru AdrianVoicu):

Atunci ce cauti aici daca nu iti mai place site-ul si vrei sa fii blocat? stai linistit si eu folosesc TPU tot de vreo 6 ani, am mai avut conturi inainte si stiu care este treaba pe aici, si de asemenea stiu ca nu este tolerat un astfel de limbaj.

| AdrianVoicu a răspuns (pentru Alexul99):

O caut pe Elodia, abia
astept sa-mi iau block de la tine
http://www.reactiongifs.com/wp-content/uploads/2013/08/Castiel-me-gusta.gif

| Alexul99 a răspuns (pentru AdrianVoicu):

Nu am functia sa blochez utilizatori, dar pentru asta exista moderatorii. Apropo, chiar crezi ca cineva o sa dea click pe asa zisele gif-uri date de tine? Eu tot cred ca ai gresit site-ul laughing

| AdrianVoicu a răspuns (pentru Alexul99):

Stiu ca l-ai deschis :))
Transmite-le te rog asta moderatorilor
https://www.youtube.com/watch?v=a6-abg1peVE

| Alexul99 a răspuns (pentru AdrianVoicu):

Nu l-am deschis, cine stie ce virus ascunzi pe acolo. Cat despre link-ul de la Youtube este ciudat ca ii consideri pe moderatori ca fiind bau bau.