| Deny19 a întrebat:

Ce parere aveti de aceasta afirmatie: "Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii"? E adevarata sau falsa? Argumentati raspunsul. Cel mai explicit primeste funda.

Răspuns Câştigător
| Sentinel a răspuns:

Cred ca afirmatia se refera la faptul ca unii oameni sunt foarte rai. Oamenii au ajuns atat de nebuni,corupti, uitand valorile morale si spirituale. Minciuna, prefacatoria, ipocrizia, sexualitatea etc au ajuns la rangul de valori (vezi peste tot asta in ziua de azi, ziare TV etc). In ziua de azi esti luat in ras daca vorbesti despre valorile umane ca bunatate, altruism, sinceritate, esti catalogat "fraier" pe care "smecherii il pot face", unii (care te numesc fraier) o fac din pura ignoranta pentru ca le place sa intretina o imagine despre sine, falsa de altfel, grandioasa, atotstiutoare, trendy, altii pentru ca habar nu au despre ce vorbesc dar se lasa influentati de cei cu caractere mai puternice (spiritul de turma).
Bineinteles, nu este vorba despre toti oamenii, nu conteaza deloc cine spune ca el nu este asa, faptele conteaza, vorba lunga - saracia omului, sarac cu duhul vreau sa spun, sarac in valori morale.
De pilda azi am avut o situatie, am venit la servici unde aveam un catelus de o luna, abia i-au dat dintii si incepuse sa manance hrana solida, si abia s-a pus pe picioare. L-am vazut la ora 8 dimineata mancand, sanatos, ca peste 90 minute sa-l vad lipit de ciment cu capul stramb. Un sofer l-a calcat, si sunt sigur ca intentionat, pentru ca se intampla deseori astfel de cazuri, eu insumi fiind martor la o scena cand intentionat accelera sa calce animalele. Ei, in cazul asta, ce poti spune? Daca spun ca iubesc mai mult cainii decat acei oameni ce seamana soferului, ma poate condamna cineva?

12 răspunsuri:
| carpediem a răspuns:

Adevarat griesti. Din acelasi motiv am inceput si eu medicina veterinara si nu umana. NU ma pune sa argumentez, e absurd. Daca faci mult tam tam pe dema asta iti pui specia in cap. Trebuie sa stii ce simti si mai ales ce afirmi.

| SaveTheNature a răspuns:

Iti pot spune urmatoarele.E greu sa divedesti ca exista Dumnezeu mai ales in zilele noastre.Dar e usor sa iti dai seama ca exista Satana uitandu-te la muti dintre oameni!
Si da,cu cat cunosti mai bine oamenii cu atat incepi sa iubesti mai mult cainii, pentru ca, cainii nu fac nimic din rautate.Insa oamenii fac multe lucruri din rautatebig grin

| LgMihail a răspuns:

Nu stiu daca esti sau nu ateu. Insa, teist fiind, observ un lucru evident in Creatia lui Dumnezeu. Oricine, dar oricine poate vedea singur asta si te invit sa cugeti la ceea ce-ti spun acum:

Atat cainii, cat si toate celelatle creaturi fac EXACT ceea ce Dumnezeu le-a pus sa faca. Fara NICI o singura abatere. Orice miscare a creatiei este supusa voii Creatorului.

Exceptie face omul. El este singurul care a primit iubirea ca virtute si libertatea ca dar de mare pret si folositor. Cu toate astea este cel mai nerecunoscator si singurul care incalca firea.

Nu pot sa spun ca eu "cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii", dar pot sa spun ca, cu cat cunosc mai bine oamenii (si mai ales propria-mi persoana) cu atat ii plang mai mult si pot ajunge intr-o zi sa invidiez cainii...

| Deny19 explică (pentru LgMihail):

Nu sunt ateu, dar ceea ce spui tu e adevarat.

| Diabolique a răspuns:

Destul de greu să fiu de acord în totalitate cu afirmația lui Madame de Staël.
Bineînțeles că sunt foarte mulți oameni răi, dar chiar dacă unii ar spune că sunt naivă, cred cu tărie că predomină cei buni la suflet. Dacă ar fi invers, lumea s-ar autodistruge.

| Sentinel a răspuns (pentru Diabolique):

Ce te face sa crezi ca lumea nu este in pragul deznodamantului auto-anihilarii totale? Ceea ce se intampla azi este punctul culminant iar deznodamantul sta sa apara dupa colt.

| Diabolique a răspuns:

Hitler a preluat citatul.
Oricum, @Deny19 nu ne-ai spus părerea ta. Tu ce crezi despre el?

| Deny19 explică (pentru Diabolique):

Parerea mea este urmatoarea: am ales sa va intreb si pe voi si sa spuneti ce credeti pentru ca am vazut ca in ultima perioada oamenii se gandesc numai la persoana lor si prefera sa ajute pe altcineva numai daca, in urma ajutorului, se aleg cu ceva. Am ajuns la concluzia asta din propria experienta si consider ca mai bine sa ajuti in animal decat un om, care si asa nu iti multumeste pentru ajutor.

| eliaclodia a răspuns:

E o afirmatie pesimista si acuzatoare. Argumentele sunt de prisos, este prea evident.

| eliaclodia a răspuns:

Nu toti ne interpretam afirmatia ca fiind vorba de o diferenta de puritate si fidelitate in cele doua universuri. Sunt absolut sigura ca unele minti apreciaza doar faptul ca daca dai de mancare unui caine, el te ca urma peste tot si cand esti dus si ai iesiri violente si atunci va ramane. Deci si un dictator frustrat poate sa lasa impresia ca are o traire comuna cu un idealist nefericit ori inspaimantat de lipsa de iubire a semenilor si de marile lor minciuni.

| eliaclodia a răspuns (pentru eliaclodia):

Cred ca trebuia sa ma exprim altfel: nu toti avem aceiasi motivatie interioara in a face diferenta de puritate si fidelitate in cele doua universuri: omenesc si canin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adevărat sau fals ce, bre? Asta e o afirmație subiectivă, ieșită de pe gura cuiva cu o anumită experiență de viață pe care tu sau eu sau altul nu a avut-o. Dacă ne mai aplecăm și asupra faptului că Hitler a fost cel care a rostit asta, ne putem face și o idee mai amplă. Dacă tu voiai să discutăm aici dacă oamenii sunt mai javre decât câinii, puteai alege o altă formulare.