| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de legea Atracției?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E ciudata rau. Uneori merge, uneori nu. laughing

| T0T a răspuns:

O părere foarte bună și aici mă refer la descoperirea lui Isaac Newton, ceva ce a revoluționat fizica și a reușit să explice multe fenomene din universul nostru. Legea e valabilă oriunde spre deosebire de ce cred alții. Știi vorba "unde-i lege nu-i tocmeală".

https://ro.wikipedia.org/wiki/Legea_atrac%C8%9Biei_universale

| xerxes1 a răspuns:

Vernusio,iar incepi?

| Tyberiu2000 a răspuns:

Nu știu la ce lege a atracției te referi, dar eu mă gândesc la Legea Atracției Universale, formulată de Isaac Newton, care spune că toate particulele se atrag între ele cu o forță direct proporțională cu masă lor și invers proporțională cu distanța dintre ele, numită gravitație, exprimată de formula F=G(m1*m2)/r^2. Formulă care a ajutat remarcabil de mult la înțelegerea astrofizicii, până a intervenit relativitatea formulată de Einstein, deci a fost un fel de piatră de temelie, dar odată cu astrofizica modernă și fizica cuantică, unde gravitația pare că nici nu are loc, această formulă rămână puțin cam uitată...