| Red24 a întrebat:

Ce parere aveti de nihilism? Am citit cateva lucruri despre aceasta idee filozofica si e interesanta, chiar daca personal ma sperie putin.Ideea de a nu exista un sens clar, viata sa nu fie ceva care sa aiba un scop precis e greu de acceptat.

9 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Cred că cei de la Kurzgesagt au spus-o cel mai bine:
https://youtu.be/MBRqu0YOH14

Ideea de "Nihilism Optimistic" este, in opinia mea, singurul mod sănătos de a privi realitate dar simultan și înrădăcinat in aceasta.

| RAY a răspuns:

Si pe mine m-a speriat de am intrat intr-o criza existentiala multi ani,dar am descoperit budismul,am inteles ca dorintele aduc suferinta, apoi am auzit de nihilismul optimist,desi viitorul il stim cu toti,o sa murim,nimic nu are nici un scop,sens,in acest caz hai sa traim prezentul, sa traim clipa,sa invatam din trecut si sa aplicam invataturile in prezent,in urma noastra o sa ramana amintirile,faptele noastre,sa incercam mai buni uni cu alti, sa invatam mai multe,ai grija sa nu cazi in capcana hedoismului ca e usor, totul trebuie tinut intr o balanta,a trai prezentul nu inseamna a cheltui toti avuti pe bautura,droguri iar maine sa nu ai ce manca,gandeste-te si la ziua de maine,este important sa ai un mic scop mereu,nu un ultimatum scop,final,nu exista asa ceva, in lipsa unui scop nu am putea trai, parerea mea, uite eu vreau sa slabesc, am un scop, o sa incerc sa aplic invataturi din trecut, informati, pentru mine a gresi este o invatatura nu cv negativ ca am cv invata

| TristanTzara a răspuns:

N-are rost să te sperie. Dacă viața n-are niciun scop, atunci orice ai face nu e greșit. Bucură-te de viață, fă-ți singur un scop.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru TristanTzara):

'orice ai face nu e gresit' nu a nascut monstrii?
Nu un nucleu de adepti ai acestei filosofii au negat orice organizare sociala, incercand sa distruga societatea cu ajutorul terorismului?
Norocul nostru ca nu erau numerosi si traiau intr'o epoca in care armele nu aveau puterea de acum.
Pare foarte gresit, 'orice ai face nu este gresit'.
Unii ar intelege ca indemnul se muleaza pe orice scop cu care se trezesc ei in minte.

| Red24 explică (pentru Dorotheea21):

Nihilismul merge mana-n mana cu anarhia.

| TristanTzara a răspuns (pentru Dorotheea21):

Dacă te referi la anarhiști, mai exact mișcare "nihilistă" rusească care l-a asasinat pe Alexandru al doilea, lucrurile nu stau chiar așa.

Există o confuzie legată de Anarhiști, anume că și-ar dori haos, lucru departe de adevăr, țintă lor e în nume an(ti-ier)arhism, dizolvarea tuturor ierarhiilor. Nu am găsit nicăieri că aceștia și-ar baza ideologia pe faptul că viața n-are niciun scop. De fapt în cazul anarhiștilor ruși, ei își bazau gândirea în anarho-colectivismul lui Bakunin, anume că instituțile ierarhice trebuie înlocuite de unele colectiviste.

| TristanTzara a răspuns (pentru Red24):

N-aș credea, eu cel puțin n-am găsit nimic care să indice asta, după cum i-am spus și utilizatoarei Dorotheea21.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru TristanTzara):

Asa este, la nihilismul rus m-am referit. Multumesc pentru precizari.
Totusi raman la parerea ca 'orice ai face nu e gresit' ramane profund gresit aplicat tuturor. happy