| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre acest citat?
"Lumea intreaga e o scena, si toti oamenii-s actorii"

13 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Asa ca iesim din scena in aplauzele tuturor.Nu e prea placut ca la finalul spectacolului sa primim rosi stricate in noi din partea publicului.Asa ca, hai sa ne jucam cu totii bine rolulwinking

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este o constatare adevarata, in viata fiecare ne jucam propriul rol, mai bine ori mai putin bine, de la nastere pana la moarte. Numai bine!

Răspuns utilizator avertizat
| hominid dreak a răspuns:

William Shakespeare a spus asta acum 400 de ani.Fiecare ne asuman in viata niste roluri preferate.Depinde in care roluri ne simtim mai bine. Cei mai multi oameni prefera rolul de victima.Si apoi cate tipologii a inspirat viata reala dramaturgia romaneasca:gasesti in toate sectoarele societatii multi catavenci, tipatesti, agamiti, ipingesti sau ce dracului natie de rol isi asuma.Nu mai vorbim de politica, unde se ofera lumii un circ grotesc, de prost gust, ca n-ai da doi bani pe biletul de intrare.Era un cantec:"Un actor grabit"-idea este ca actorii nu inspira incredere.Eu zic mai copii, bine ar fi daca ne-am pastra naturaletea copilariei si la maturitate. A fi tu insuti intre clovni si nebuni e un lucru mare chiar daca uneori e pagubos.

| foxi a răspuns:

Acesta e tristul adevar!

| Margera a răspuns:

Shakespeare a avut mare dreptate cand s-a expus verbal cu aceasta maxima.

| enchanted a răspuns:

Cred ca asa este, de multe ori jucam un rol fara sa vrem, dictat de ceilalti sau chiar de soarta.Conteaza cum iesi din scena cu aplauze sau...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.fistecare isi joaca rolul.important e cum parasesti scena.in apluze si chemat la scena deschisa, sau discret si nestiut de nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Totus mundus agit histrionem", ideea aceasta este, pe cat de veche, pe atat de adevarata. O gasim in gandirea hindusa, budista si, mai aproape de noi, la Shopenhauer si la Eminescu, ca-i al nostru si mai la indemana, ilustrata in "Glossa". Ideea ca suntem actori pe marea scena a lumii, al carei mare Regizor ne "conduce" prin didascalii nu imi este atat de placuta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@hominid dreak, iarta-ma, din greseala ti-am dat stupid, cand, de fapt, ma grabeam sa iti votez raspunsul ca fiind inteligent!
hee hee uite-asa ma aleg cu un loc in Rai!
Sa nu indraznesti sa nu ma ierti!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum va place
(fragment) :

"Lumea-ntreaga e o scena
Si toti oamenii-s actori,
Rasar si pier, cu randul, fiecare:
Mai multe roluri joaca omu-n viata…"

(William Shakespeare)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna.
Pai fiecare om in parte are un rol de jucat in viata, unul pe care trebuie sa-l joace bine, in acest fel piesa va iesi bine, in aplauzele publicului (felicitariile celor apropiati); daca nu vei reusi sa faci fata greutatiilor vietii, daca nu-ti spui bine replica ta... cortina va cadea in tacere, in intuneric... Lasandu-te pe tine, trist|a in suferinta pentru ca nu ai reusit sa ai o viata cum ti-ai dorit, una frumoasa!happy

| eminescinescu a răspuns:

Cred ca acest citat e facut de cineva care a vrut sa dea un raspuns crestinilor fundamentalisti, care nu isi dau seama sau nu inteleg conceptul de omniprezent...