| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre americani si tara lor? Cum vi se pare in comparatie cu Romania?

12 răspunsuri:
| buldog a răspuns:

Nivelul de trai e superior celui de aici. Cu salariul mediu' din America, acolo, iti cumperi 2 tone de motorina. E ca si cand aici, salariul mediu ar fi 100 milioane (MEDIU!). O duc mult mai bine, dar ca invatamant preuniversitar sunt varza...

| relian a răspuns (pentru buldog):

Si romanii sint toba de carte sau cum? Cred ca nu stii ce spui.Am ajuns la concluzia ca romanii deja au ajuns mult sub mexicani sub aspect al invatamintului cum tu spui.Si spun asta din ce am vazut.Si romanii sint varza, doar ca americani au si carne prin varza lor.Si asa ca idee sa stiti ca america nu poate fi comparata cu nici o alta tara de pe pamintul asta.De fapt as putea sa spun ca de fapt este o tara de pe alta planeta, cam asta este comparatia cu restul lumii.Dar nu poti vedea asta decit daca traiesti ceva ani acolo.ramon care vorba aia stie deja tot ii face sarantoci.Asa o fi daca el stie.Dar pot spune ca acolo se munceste si ca cine nu munceste nu are, deci e normal daca esti lenes, daca nu vrei sa muncesti sa nu ai.Dar se pare ca unora nu li se pare normal ca uni care nu vor a munci sa nu aibe si ei ceva.Ei uite ca se mai intimpla pe pamintul asta si asa ceva, adica de nu muncesti sa nu ai.Deci da si america are lenesii lor si asa mai departe amariti cum le spune ramon, dar una este sa fii amarit ca nu ai incotro, ca nu ai unde munci, invata si etc si alta sa ai si sa nu vrei sa muncesti.Referitor la cine crede ca Europa este superioara SUA cred ca viseaza.Europa este ceva gen pantaloni scurti pe linga SUA Si oricare alta tara la orice capitol.Si asta in contextul in care tara este condusa de niste neprofesionisti cum se intimpla acum.Dar si asa tot deasupra tuturor este si orice ar face alte tari nu ai cum sai ajungi din urma, Pur si simplu americanii au alta mentalitate, alt sistem bazat pe principii care se respecta intr-un procent mult mai mare di=ecit in alte state.Se aude numai de bine de ei pentru ca asta e adevarul nu pentru ca asa se vrea a se auzi.MAi facuse romanii o melodie gen parodie sau se batea apropoo ca totul vine din america.Asa si nu ata este adevaraul? Orice descoperire, orice se fabrica si asa mai departe se face mai intii acolo apoi pera restul planetei.Bine nu in procent de 100% dar marea majoritate.Ca vrem sau nu, ca ne place sau nu asta e adevarul. Unia nu se impaca cu ideea asta, nu le convine dar se pare ca nu au ce face si le ramine doar sa isi verse nemultumirea si lipsurile din tara noastra pe ce altii au.Ca asa facem noi romanii daca nu avem si altii au cred ca normal este sa nu aibe nici aia, asa ni se pare noua logic si normal.Cineva spune ca au ramas oameni fara case.Asa si cei rau in asta sau ce arata asta rsau despre o tara? Faptul ca tu te imprumuti la banca si apoi nu mai poti, nu mai vrei sau alt motiv sa platesti ce vrei? America nu e RO sau mai stiu eu ce tara sa sara mai stiu eu ce organizatie ca ce facem il lasam pe ala pe ulita.In america muncesti ai, nu muncesti nu ai este clar, toti stiu asta si daca nu platesti normal sa iti ia casa banca ca doara aia nu-s companie de binefacere.Altcineva spune ca vin in chiloti pe strada.Povesti.Ca vin la magazin in pijama da vin dar pantalonul de pijama este un accesoriu normal zic eu si uite asa se schimba moda.Ca umbla in papuci care e problema? America decomandat este cel mai dezvoltat stat de pe planeta si va fi si de acum incolo inca cel putin vreo 20 de ani.Si nu spun eu asta o spun specialistii care studiaza economiile lumii si cunosc f bine situatia.Cine sa vorbeasca despre america? Cei care au locuit acolo ceva ani, nu cei care au mers in vizita sau care stiu america doar din filme sau reportaje.

| anonimg a răspuns:

Ei au fost oameni tematori de Dumnezeu, si de aceea El i-a binecuvantat pe masura credintei lor.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu neaparat mai buna decat in celelalte tari vestice. Si sistemul lor social cam tot prost sta, cunosc cazuri care aproape au ramas fara casa.
Americanii sunt oameni de gasca, sunt de treaba, dar uneori sunt destul de indoctrinati cand vine vorba de tara lor si multi au diverse prejudecati cand vine vorba de europeni. Nu toti, evident. Personal, nu mi-ar placea sa locuiesc in America. Poate doar pentru cupoanele pe care le primesc pentru a face cumparaturi. big grin Au preturi destul de bune cand vine vorba de haine si reduceri considerabile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da-i ma incolo de sarantoci.Se aude numai de bine si frumos de ei deoarece au mare putere din punct de vedere militar si isi baga nasul unde nu e fierbe oala.Din cauza saraciei a dat faliment un ras intreg si vand cladirile cu te miri ce bani. Realitatea e alta acolo, au si ei somerii si amaratii lor, muritorii lor de foame.Dar un vizitator vede numai partile frumoase, face diferenta ca la ei e mai bine. Si la ei se fac ipoteci si imprumuturi in banci din cauza saraciei.

| christos1234 a răspuns:

Au un IQ mai ridicat si stiu sa se comporte in societate...Acolo nu se invata multa carte dar majoritatea stiu ce sa faca in viata.

| anonim_4396 explică (pentru christos1234):

laughing Sigur...
Stiu sa mearga in chiloti cu metroul

| christos1234 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am intalnit cazuri.

| anonim_4396 explică (pentru christos1234):

''No pants day''
http://en.wikipedia.org/wiki/No_Pants_Day

| XxTerrorxX1 a răspuns:

In America sunt salarii uriasi pe langa in Romania, dar dupa stil de viata cred ca in America se traieste mai bine

| SoP222 a răspuns:

Situatie materiala mai buna ca in Romania, din pricina salariului care e mai mare la ei.
Dar din fericire pentru noi, in Romania ai mai multa siguranta. In America se intra cu mitraliera in scoala si se trage. (acum recent, cam 2 ani au trecut de cand a fost un atentat)

| laramistigan27 a răspuns:

Imi place la nebunie America.Chiar as vrea sa ma mut acolo si desigur ca-i o tara mult mai frumoasa si mai civilizata decat Romania.