| Dorotheea21 a întrebat:

Ce parere aveti despre artefactul de la Aiud sau „călcâiul de aluminiu de la Aiud", asa cum l-am gasit mai des scris pe internet?

14 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

N-am mai auzit de el dar am gasit o poza pe net si pare sa aiba o gaura in partea stanga facuta cu o freza, deci ceva tehnologie moderna. Nu e nici preistoric nici extraterestru, cle mai probabil o farsa sau ceva miscare publicitara care a esuat.

| RAY a răspuns:

Http://ponturifierbinti.com/......de-la-aiud

sigur au venit aia de la multe milioane de ani lumina sa lase fier vechi in Romania

| Dorotheea21 explică (pentru RAY):

Asadar, nu poate nimeni sa-mi raspunda.
Observ ca siteul e din an in an mai bogat in nepriceputi, dar hey, e directia naturala, din mai nepriceputi, in si mai nepriceputi. laughing
Parca altele erau intrebarile si raspunsurile acum un an.
Multumesc pentru raspuns, de la tine nu putea sa vina decat sub forma unei trimiteri la internet.
Ca eu nu am internet. laughing

| RAY a răspuns (pentru Dorotheea21):

Omule eu dovedesc ceea ce afirm simplu, cum as putea sa stiu despre ce e vorba fara sa ma documentez despre ce e vorba

| Dorotheea21 explică (pentru RAY):

Eu vad ca a afirmat o porcarie Societatea Julimea pe un site obscur, nu tu.
Tu nu ai afirmat nimic nou fata de ceea ce este deja pe internet.
Raspunde-mi la intrebari cand ai ceva nou sau interesant, nu o julime.
Chiar eu am scris despre rezolvarea enigmei cu avionul, daca te uitai mai atent. laughing

| RAY a răspuns (pentru Dorotheea21):

Atunci de ce ai pus intrebarea?

| Dorotheea21 explică (pentru RAY):

Omule! Ray! Tu ai proprietatea cuvintelor in limba romana?
Am pus-o pentru ca este inca o enigma nerezolvata!
Nu pot sa cred ca tu iei in serios porcaria cu piesa cazuta din avion!
De la Julimea te documentezi tu? laughing
Lasa-ma in pace!

| RAY a răspuns (pentru Dorotheea21):

Totul trebuie trecut prin metoda stiintifica

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

E frumos... da' nu prea.
Daca nu vedeam intrebarea asta nici nu stiam de existenta lui.
Nu are nici o legatura cu alte forme de viata extra... sa nu mai zic tot cuvantul.
Sunt sute de astfel de artefacte, daca deschizi acum pe History o sa vezi ca... stai ca s-a si terminat emisiunea, daca nu ai fost pe faza :/, o sa vezi ca explica aia cu varf si indesat teoriile lor aberante.

Daca un extraterestru ar veni pe Pamant, de la mii de ani lumina departare sau a venit, strabate el decenii pentru a "lasa un semn la intamplare" sa isi bata media capul cu el?
Pisica mea are mai multa origine extraterestra decat are capul ala de sapa al unei bunici de acum 200 de ani. (da nu zic ca nu ar exista)

| Dorotheea21 explică (pentru DoarBogdan):

Nici eu nu cred in vizite ale extraterestrilor, dar nici in solutia gasita de unii, ca ar fi fost componenta unui avion si a cazut din acesta in timpul celui de-al doilea razboi mondial.
E o rezolvare chiar mai prosteasca fata de ipoteza cu extraterestrii. laughing
Ce este deci, de unde, si de cand?

| Dragosdoar a răspuns (pentru DoarBogdan):

Daca un extraterestru ar veni pe Pamant, de la mii de ani lumina departare sau a venit, strabate el decenii pentru a "lasa un semn la intamplare" sa isi bata media capul cu el?

In toate civilizatiile si culturile antice vei vedea ca se fac tot felul de referiri la fiintele extraterestre in mai multe forme Nu va ma dati cu parerea daca nu ati cercetat subiectul si istoria omenirii.
https://medium.com/......8de055d285

| DoarBogdan a răspuns (pentru Dragosdoar):

laughing

Dar stiu prea bine ca se fac tot felul de referir. De la culturile mayase, arborigeni pana la referinte biblice despre acestea, dar totusi... ce legatura au cu ce am zis sau mai bine zis, cu ce ai zis? Faptul ca se fac multe referiri la asta nu are absolut nici o legatura cu faptul ca exista sau nu exista.
Uita-te la religie, se fac referiri ca Dumnezeu nu exista sau ca exista si lumea tot isi da cu parearea dar asta nu inseamna ca cei care zic ca nu ar exista, imi parafrazeaza cuvintele scrise si zic ce ai zis tu, ca exista o multime de referiri la faptul ca nu exista.

Cercurile nu se intersecteaza :/ Cum am zis, nu am insinuat ca nu exista si eu, la randul meu, sunt fascinat de aceste lucruri si imi place sa citesc despre ele. Insa nu ii zic nimanui sa se informeze mai multe, pentru ca niciun om (care inca traieste) nu stie daca exista sau nu.

Sunt milioane de carti care pot fi citite, unele chiar exceptionale ce ar trebui citite cel putin odata in viata, insa credibilitatea se bazeaza tot pe ce intelegem, nu este ceva ce vedem cu ochii nostri, nimeni nu vede.

Dar... oricum, nu mai dezvolt. Imi place ca lumea se preocupa de asta (:

| Bizon95 a răspuns:

Nu vreau sa spun ca, cred sincer ca provine dintr-un OZN
DAR, explicatia oficiala e absolut PUERILA, a reusit performantele sa:
- ajunga la 10m adancime
- sa nu lase nici o urma a impactului
- nu numai sa ajunga EXACT intre fosile, dar nici sa nu le distruga la impact
traiasca explicatiile "oficiale"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate era o Civilizație evoluată pe vremea aia, dacă Extratereștrii nu sunt acceptați.