| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre biochinezie? Despre abilitatea de a iti schimba ADN-ul prin puterea gandirii. Am dat intamplator pe Youtube peste tot felul de filmulete cu mesaje subliminale ce sunt induse in subconstient pentru a iti aduce tot felul de schimbari. De la schimbari fizice, pana la schimbari mai interioare, sa spun asa. Credeti ca este posibil sa iti schimbi, de exemplu, culoarea ochilor sau chiar sa devi sanatos si sa scapi de anumite probleme doar prin puterea gandului, a meditatiei? Este posibil ca de-a lungul timpului acest lucru sa aiba un impact direct asupra codificari ADN-ului, iar organismul sa inceapa sa raspunda la instructiunile date?

13 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

E o aberatie, E o diferenta de sub 2% intre noi si cimpanzei, daca ti-ai schimba ADN-ul cat de putin efectele ar fi catastrofale, o mica eroare la sinteza unei proteine si gata, somn de veci.

Exista totusi un mod de a iti schimba ADN-ul care functioneaza (nu garantez ca in bine). Ai nevoie de o sursa de radiatii ionizante, o doza sanatoasa si ADN-ul tau e schimbat pe veci, ma rog, statistic vorbind cam 2 saptamani ca dupa mori.

| sadrian46 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Și ingineria genetică aplicată la embrioni.

| RoCkKiD a răspuns (pentru sadrian46):

Poți modifica genetic și celule din corpul tău, nu neapărat la embrioni ca acolo dai în eugenie. Faza e ca mai mult ca sigur nu se va întâmpla prin meditație.

| sadrian46 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Poți modifica genetic și celule din corpul tău.
Dacă îmi spui cum, îțu dau premiul TPU.

| RoCkKiD a răspuns (pentru sadrian46):

Https://en.wikipedia.org/wiki/CRISPR

Se baga intr-un virus (exista mai multe variante dar asta e cel mai usor de explicat alegoric) care este bagat in organism pentru a "infecta" celulele. In mod normal virusul provoaca modificari la nivelul materialului genetic al celulei incat sa se poata folosi de resursele ei ca sa se reproduca dar in cazul asta virusul e modificat in asa fel in cat schimbarile care le produce la nivelul celulei sunt exact modificarile genetice pe care le dorim. Daca alterezi ADN-ul din nucleu poti in teorie sa faci celula sa danseze cum vrei tu. Apoi prin natura virururilor treaba se va extinde pana cand va modifica toate celulele.

Ei bine, treaba asta, desi suna bine in teorie, nu prea vrei sa o faci pe oameni din cauza ca risti sa introduci in genomul uman modificari artificiale care nu stii cat de stabile sunt pe termen lung sau ce efecte ar avea. Dar in teorie tratamentul asta are potentialul sa devina universal, poti scapa de boli genetice, de cancere..mai trebuie doar timp sa fie bine pus la punct.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se pot multe cu forța gândului dar fără exagerare.
ADN-ul nu se modifică așa.

| doctorandus a răspuns:

Bolnavi psihici care debiteaza aberatii. "Guru schizofrenic" e un pleonasm.

| relian a răspuns:

laughing da asa este,nu vezi numai oameni deformati peste tot laughing nu mai vezi oameni normali mai deloc, toti cu sunci, cu burti si asa mai departe, lumea s-a dus dracu, probabil datorita acestor ganduri bune de care spui tu laughing aia or fi gresit gandu, in loc sa zica fama fara grasime ADN a priceput invers laughing deci cred ca trebuie sa incnepi sa spui invers sa ai ceva rezultate pozitive laughing

| Bizon95 a răspuns:

Sigur, tot ce spui e foarte usor de facut cu puterea gandului de cineva care are un nume foarte, FOARTE SPECIAL:
Dumnezeu

si, nu, nu sunt religios, dar am doua argumente contra, care mie mi se par grele... RAUUUU:
1. daca cineva ar avea puterea aia, (sa devii mai sanatos, mai destept, chiar mai tanar) NEBUN SA FIE SA SPUNA SI LA ALTII, ca sa ii vina toti in cap cu "vreau si eu"
2. daca crezi tot ce, citesti, sunt "solutii" de a te prinde (si a face bani de pe urma ta, cel putin din reclamele de pe paginile pe care le citesti), chiar mi s-a intamplat in mai multe domenii sa gasesc site-uri care declarau sus si tare ca au exact ce cautam eu, si cu toate ca erau teapa, totusi, am intrat pe site, m-am hlizit, la niste reclame, poate vine urmatorul si da click pe reclame
SE NUMESTE CLICK-BAIT!

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

thinking aș încerca, dar nu cred c-ar merge
cred vreo 2%, restul de 98%...nu știu

| RoCkKiD a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Felicitari, cu schimbarea de 2% ai sanse sa ajungi un cimpanezu..cam aia e diferenta intre ei si noi. happy

| Dandinelle a răspuns:

Ok, stiu ca prin meditatie, puterea gandirii, poti sa treci usor peste infectii usoare, binenteles prin multa practica. Dar aici e vorba de puterea cuvantului si cum iti antrenezi tu perspectiva. De exemplu tu iti lasi corpul sa se manifeste ca si bolnav cand tu doar ai simptomele unei raceli usoare spunandu-ti ca te simti racit/a, sau crezi ca manifesti simptomele specifice bolii. Dar exista o linie gri in toata chestia asta pentru ca trebuie sa-ti cunosti organismul foarte bine ca sa poti diferentia intre ceva grav, care necesita consultatie medicala, si ceva lejer: o durere de cap, o raceala, o iritatie.
ADN-ul e o alta mancare de peste decat ce se face prin autosugestie sau mai nou si amuzantul NLP.

| Alexandrionelu a răspuns:

Off, nu mai credeți și voi toate nonsensurile pe care le citiți, vedeți sau auziți pe net.