| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre cazurile de moarte clinica a unor oameni care s-au intors la viata apoi si au povestit intamplari uimitoare precum ca au iesit din trup si si-au vazut corpul de deasupra, precum ca au ajuns in rai sau iad sau ca s-au intalnit cu persoane dragi in timp ce au fost declarati morti clinic dar apoi au fost resuscitati cu succes? Cazurile de moarte clinica sunt demonstrate d.p.d.v medical si sunt cu sutele de mii in lume precum si marturiile oamenilor.Credeti ca este chiar real ce au vazut si simtit acei oameni?
După unul dintre principalii cercetători care s-au ocupat de acest fenomen, doctorul în medicină și filozofie Raymond Moody, pacienții care au declarat că au trăit un astfel de fenomen au coincis în nouă faze consecutive chiar dacă nu toți au trecut prin toate fazele acvestea:

subiectul simte că plutește deasupra corpului său și vede de sus încăperea în care se află (dormitor, salon de spital, etc), oamenii din jurul lui și chiar asistă la declararea propriei morți.
Apoi, simte că se înalță și traversează un tunel întunecat cu ajutorul unei scări sau plutin în gol și cu oarecare repeziciune.
Vede arătându-i-se un chip la sfârșitul tunelului, deseori un chip frumos, ald sau transparent sau chiar peisaje, voci sau muzică.
Subiectul simte un puternic sentiment de pace și fericire, fără a simți vreun fel de durere sau alte sentimente neplăcute.
Alți subiecți, în schimb, au avut experiențe groaznice în timpul fenomenului EAM.
Rudele și prietenii decedați vin în întâmpinarea subiecților
Apare o prezență sau voce care se definește în funcție de credința religioasă a subiectului (un înger, sfânt sau Iisus Hristos) care pare a ști totul despre persoana muribundă.
I se desfășoară în fața ochilor, ca într-un film, toată viața sa
Subiectul se vede în fața unui obstacol, poartă, zid și conștientizează faptul că nu a murit și că cu toate că simte o fericire și liniște de nedescris că trebuie să se întoarcă și să trăiască.

În marea lor majoritate, persoanele care au trecut prin aceste experimente au pierdut frica de moarte, dar nici nu doresc să moară, trăiesc viața cu mai mult calm, seninătate și se simt mai fericiți.

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca un hindus e in moarte clinica o vede pe krishna,daca un budist il vede pe budha, daca un mulsulman il vede pe mohamed, evreu pe dumnezeu, vezi fiecare vede in felu lui, daca un hindus ar vedea pe iisus care nu a auzit de el as crede in asa ceva, imi amintesc ce a spus un ateu rus bogat nu e nimic dincolo decat intuneric, omul era ateu nu credea in asa ceva apropo e coma nu moarte ca nu invie nimeni din morti, acele fantezi sunt doar imaginatia noastra atat

| sublime89 a răspuns:

E ciudat cum atunci cand anumiti indivizi perfect constienti si sanatosi pretind ca au fost rapiti sau au vazut extraterestri, avem tendinta de a le spune ca au avut o halucinatie, dar cand e vorba de niste oameni care se afla intr-o stare profunda de coma, se afla la un pas de moarte, si sunt extrem de predispusi la a vedea lucruri care nu exista, pe ei ii credem pe cuvant. Renuntam la scepticism doar din dorinta de a avea o viata dupa moarte.

| RAY a răspuns (pentru sublime89):

Orice intra in convingerile noastre ca o dovada fie ea una mincinoasa o credem

| Lizzu a răspuns:

Nu stiu ce parere am.
Am vazut multe video despre asta, am citit pentru ca ma atrage subiectul.
Dar nu stiu daca sa cred sau nu.
Sunt in dubiu.

Ar fi interesant sa mi se intample macar o data in viata, dar sa am aceleasi imagini pe care sustin ei ca le-au avut, doar pentru a "vedea" cum este si ce imagini sunt, pentru a simti starea aceea ca sa pot analiza mai bine dupa, tot fenomenul.

Nu poti avea o parere decat daca treci prin asa ceva.

| ErrorFound a răspuns:

"precum ca au iesit din trup si si-au vazut corpul de deasupra" --proiectie astrala

"Vede arătându-i-se un chip la sfârșitul tunelului, deseori un chip frumos, ald sau transparent sau chiar peisaje, voci sau muzică."--fiinte spirituale-pot fi orice de la suflete, ingeri, demoni pana la extraterestrii cu cunostinte spirituale.

"Subiectul simte un puternic sentiment de pace și fericire, fără a simți vreun fel de durere sau alte sentimente neplăcute."--Aceasta e integrarea in "The All", sau God, cum probabil ii zici tu.

"Rudele și prietenii decedați vin în întâmpinarea subiecților"--And? Suntem...suflete nemuritoare, cel putin...

"Apare o prezență sau voce care se definește în funcție de credința religioasă a subiectului (un înger, sfânt sau Iisus Hristos) care pare a ști totul despre persoana muribundă."--Nu "pare", chiar stie. Acea fiinta prinde o forma care poate fi inteleasa de fiinta limitata a omului.

Pai din moment ce aflii ca nu mori dupa ce "mori", normal ca nu te mai temi de transformare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu stiu de un ateu neurochirurg care a stat in coma 7 zile si s-a lasat de ateism. :)
http://en.wikipedia.org/wiki/Eben_Alexander_%28author%29

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Alea-s halucinatii. Adevaratele OBE se obtin voit, cu antrenament, nu cand creierul isi reduce activitatea din cauza unor anumiti factori.

| a3e6u9 a răspuns:

Dacă un drogat ți-ar zice că a vorbit cu D-zeu, l-ai crede? Efectele morții clinice sunt similare. Mai e problema că în diverse religii oamenii se întâlnesc cu diverși zei.