| AGGA a întrebat:

Ce parere aveti despre "CLONARE"? Credeti ca omul ar putea crea o fiinta inteligenta, cu toate functiile de cooperare sanatoase? Ati fi de acord sa aveti o clona si sa o folositi atunci cand sanatatea voastra este subreda (exemplu: donarea de organe)?

Răspuns Câştigător
nony
| nony a răspuns:

Exista si un film bazat pe ideea ta. Cea cu folosirea unei clone atunci cand ai nevoie de anumite organe.
Cat despre clonare, da, cred ca se pot face mult mai mult decat fiinte cu toate functiile sanatoase.Ingineria genetica a evoluat foarte mult.Sunt sigur ca in laboratoarele secrete ale americanilor sunt deja multe experimente in desfasurare.
Genetica reprezina una din minunile secolului. Te poti juca cu destinul, cu batranetea, sanatatea, fizicul. E ceva formidabil care in maini bune ar purea contribui decisiv la calitatea vietii pe pamant. Exista si reversul medaliei.Ne putem transforma foarte usor in monstrii.

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ce e clona? Simplu - e copia fidela, din punct de vedere genetic a unei persoane. Insa doar atit. Clona trebuie pusa intr-un embrion, care trebuie sa se dezvolte, sa se nasca, si sa creasca. Deci mai degraba ar fi ca un copil al tau, doar ca genetic iti e intru-totul asemanator. Daca e sa punem factorii de mediu, societatea, anturajul, (care toate vor forma personalitatea lui) in care se va forma clona ta, si care toate vor fi diferite de ale tale, nu iasa "mare brinza", poate pina la urma sa fie un om cu totul diferit de tine, doar ca te mosteneste in ce priveste mostenirea genetica. De aceea mie nu mi se pare cine stie ce chestia cu clonarea. Doar ca ai acces, in cazul unor boli la anumite facilitati din partea clonei (de exemplu, in cazul unui transplant de maduva, clona ar fi subiectul ideal pentru asa ceva). Dar doar atit.

| anad a răspuns:

Este un proiect prea indraznet si care cred ca ar crea intr-un fel haos.Practic nu-mi pot imagina unde si cum ar fiinta aceste clone! Ar fi prea mare nebunie! Chiar ca ar trebui sa fie cat mai putini oameni pentru a se putea ocupa cineva de ei si de clonele lor!

| oz a răspuns:

Nu as accepta daca oragnul ar fi fost "luat" dintr-o clona "intreaga". Adica daca ar fi venit de la un om clonat.

Dar daca oragnul ar fi fost clonat, oragnul separat de oragnism, atunci as accepta.Nici un om nu trebuie sa sufere din cauza lipsei banilor.Banui ca daca s-ar clona inimi, si de exemplu, intr-un spital ar fi 100 de inimi in permanenta, gata sa salveze oamenii...

| SturmirCloudKeeper a răspuns:

Sincer nu as fi de acord. Si da, clonarea umana e posibila. Citisem un articol cum ca peste aproximativ 20 de ani oamenii care-si vor putea permite vor deveni aproape nemuritori prin prelevarea de organe sau transplant de creier intr-un corp al clonei.

| valThina a răspuns:

Eu cred ca se poate.si intr-un fel da as vrea sa am o "clona" dar sa o folosesc numai cand am nevoie de ea

| Marica_2964 a răspuns:

Depinde, parerea mea, de ce parte simteti... cea stiintifica sau cea religioasa... si nu, nu as fi de acord sa am clona! nu vad motivul pentru care as avea!

| johnny_1840 a răspuns:

Sincer nu stiu daca mi-ar placea sa am o clona da sigur mi-ar placea sa am un avatar!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer? NU! Fiindca ar disparea conceptul de viata, asa cum il stim noi, iar multe din "chestiile" care fac viata frumoasa si, care-ti dau impuls pentru a merge mai departe, ar disparea. Deci, prefer sa nu am acces la un "human service". Ingineria genetica este sublima doar pana la un punct.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de acord cu clonarea pentru crearea de organe de schimb, pentru a da viata unui copil pentru persoane care nu-l pot obtine astfel.Nu sunt de acord cu o clona personala pe care s-o sacrific cand unul dintre organele mele nu va mai functiona.De fapt, cred ca nu acesta este scopul clonarii.Nu se vor crea persoane pentru a fi sacrificate.Asta este crima.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De acord cu ea.fiindca se spune ca vom trai mult in zilele din urma.si cine va muri la o suta de ani va fi inca tanar.vezi profetii.problema e ca totusi vom muri asa cum ni s-a spus.sa nu mancati din pomul acela ca negresit veti muri.satan ce a spus? ba nu veti muri ci veti trai vesnic si veti fi la fel ca dumnezeu? cine a avut dreptate? omul doar se crede Dumnezeu, prin mintea lui si di ferite practici. dar de murit, tot moare.si nu poate invia decat printr-un singur mod.prin credinta in cel ce ne aduce libertatea fata de pacat si ne-frica si eliberarea fata de moarte. Iisus Hristos.