| Saiko10 a întrebat:

Ce parere aveti despre criogenie/crioprezervare?
Eu unul asta vreau sa fac, multi spun ca nu este sigur ca merge, dar eu zic ca mai bine sa ai speranta asta, decat sa stii ca 100% o sa putrezesti sau sa te transformi in cenusa.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Criogenia salveaza Romania

https://www.youtube.com/watch?v=9DAyfJOhCC0

| Saiko10 explică (pentru Simpatic):

Sincer asta a fost cel mai bun raspuns de la intrebare asta, restul sunt doar idiotii.

35 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sant cativa care stau incubati gen aia care au boala incurabila si au zis sa fie scosi cand gaseste leacul sau cand pot fi clonati pe cale legala. Americani chirchiliti la cap

| Violleta2022 a răspuns:

Ai idee cat este de scump este sa te inghete si sa te tina inghetat, multi ani? Costa enorm!
Eu spun ca-i demn de luat in seama incinerarea corpului, daca te streseaza putrefactia carnii umane, dupa moarte.
Bineinteles, optiunile astea sunt bune pentru atei, deoarece crestinii au o singura solutie: inmormantarea trupului neinsufletit ( direct in pamant sau inchis in cavou).

| Saiko10 explică (pentru Violleta2022):

Nu ma deranjeaza ideea de putrefactie a corpului daca esti mort nu te poate deranja nimic, si nu costa milioane de dolari de fapt costa costa 28000 de dolari la Cryonics Institute, si nu platesti lunar sau anual platesti doar la inceput si atat. pentru ca tot ce fac ei este de a tine corpurile la o temperatura fixa si scazuta. Poate cand se auzea prima oara de acest lucru costa mult mai mult, dar cum tehnologia avanseaza preturile scad, daca in ziua de azi costa 28000$ dapoi in 50 de ani.

| Elelei a răspuns (pentru Saiko10):

"tot ce fac ei este de a tine corpurile la o temperatura fixa si scazuta."
Si congelatorul tau face acelasi lucru. Totusi, dupa 6-8 luni, carnea e putreda, nu mai este buna de consum. Cand te vor dezgheta, te vor ingropa direct.

| Saiko10 explică (pentru Elelei):

Stii ca este o diferenta intre -10 grade si -200 grade, nu? si plus au niste proceduri, te pun intr-un aliaj special, astea au fost gandite de oameni care chiar au habar de ce fac, de exemplu un om a fost criogenat cand totul era mai mult experimental, si ii verificau corpul din cad in cand, iar dupa vreo 10-20 de ani au verificat corpul(nu a fost dezghetat) si nu avea absolut nici o urma de putrefactie, in caz ca nu stii putrefactia se intampla din cauza bacteriilor, la -10 sau -20 grade mai sunt bacterii care supravietuiesc dar la -200 de grade nu au nici o sansa.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Saiko10):

Teoria e perfecta. Acum vine intrebarea - au facut macar UN test in care sa inghete pe cineva pentru o luna-doua-trei si apoi sa il readuca la viata fara probleme? Daca raspunsul e negativ, atunci discutam de o teapa mai mare decat recoltarea de celule stem de la nou-nascuti (fiica-mea s-a nascut in 2011 la privat si mi-au ros aia urechile cu recoltarea de celule stem...).

| minrest a răspuns (pentru Violleta2022):

Merita sa faci economie, mort fiind, caci iti poti lua o coroana, o lumanare. In China multi oameni s-au sinucis ca sa beneficieze de o promotie la inmormantari. Arunci pe criogenie bani de sute de slujbe religioase.

| Violleta2022 a răspuns (pentru minrest):

Vad ca mi-ai raspuns mie, in loc de initiatorul topicului laughing
In ce ma priveste, nu intentionez sa mor prea curand, asa ca, las la latitudinea familie, sa faca ce considera ei daca mor, ca oricum nu voi mai simtii nimic.

| minrest a răspuns (pentru Violleta2022):

Exact, si eu voi face la fel ca tine. Nu e o regula care cere sa raspunzi neaparat initiatorului unui topic; ai ridicat problema cheltuielilor mari, asa ca m-am gandit la motivele pentru care un om mort ar vrea sa faca economii. O gluma nu strica.

| minrest a răspuns (pentru Violleta2022):

Ideea ta de a face chiar si mort economii m-a amuzat, desi este foarte corecta si, de fapt, toti oamenii tin cont de costurile pe care le vor avea dupa moarte; asa ca am continuat in gluma, sperand sa nu supar.

| Violleta2022 a răspuns (pentru minrest):

O sa fii suprinsa cati si-au cumparat loc la cimitir, unii chiar si-au luat cosciug si l-au pus in pod happy cu bani economisti, evident.
Eu una, nu ma grabesc pe lumea cealalta si sincer, nici de economii nu ma stresez de acum, poate doar pentru concedii reale, dar in nici un caz pentru inmormantare.
Or vedea ai mei ce vor face, la momentul respectiv.

| minrest a răspuns (pentru Violleta2022):

In general, oamenii isi fac din timp aranjamentele pentru inmormantare; tu nu cred ca esti in situatia sa te pregatesti; dupa cum iti spuneam mai sus, multi batrani in China s-au sinucis ca sa prinda funerarii de calitate.

| Violleta2022 a răspuns (pentru minrest):

Daca ar fi sa ma iau dupa longevitatea alor mei parinti, care au murit in prag de 90 amandoi, cred ca mai am cel putin 35 de ani de trait laughing dar asta chiar nu ma streseaza acum, ca oricum maine poate da o masina peste mine si m-am carat fara sa stiu.
Vorba lui fii-miu, cred ca-mi cumpara loc intr-o capsula spatiala si ma trimite sa vad universul, ca il costa doar $6000, care-i mult mai putin decat o inmormantare si loc de veci, pe aici.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se numește promesie.
Dacă doar te păstrează, nu ai făcut mare brânză, că se cheltuie energie cu tine, ca să te țină la răcoare. Mai este soluția cu pastramă trufanda din nuvela lui Caragiale, Ion Luca.

| Wr3nch a răspuns:

Suna promitator dar daca firma care se ocupa de asta da faliment la 50 de ani dupa ce mori cam tot acolo ajungi.

| Saiko10 explică (pentru Wr3nch):

Nu chiar pentru ca sunt o gramada de repercursiuni legale, daca o anumita firma da faliment vei fi transferat la alta pe gratis.

| Donsavas a răspuns:

Este o metoda de conservare a organismelor dar nu poti sa readuci la viata doar prin criogenare.

| gemeni6226 a răspuns:

Eu una nu in nici un caz deoarece nu e nici o garantie ca si creierul va functiona ca inainte nemaivorbind de faptul ca cine vrea sa traiasca intr-o lume unde nu cunosti pe nimeni nu tu familie nu tu prieteni ca tori ar fi morti.Eu in nici un caz nu mi-as dori asa ceva.Mai bine arsa sau compostata(dupa moarte)

| Nilsson a răspuns:

Știi că atunci când ești criogenat apa din celulele corpului formează cristale de gheață care distrug tot ADN-ul?
Dacă tu crezi că mai iese cineva viu când fiecare celula din corp e sfărâmată până la nivel molecular, n-ai decât să încerci.

| Andrei200202 a răspuns:

De ce nu accepti moartea? Crezi ca vei scăpa de ea dacă te congelezi? Nu. Moartea e inevitabilă, după mine orice început o sa aiba si un sfârșit și chiar asa e, în universul nostru nimic nu e nemuritor. Sau tu vrei sa fii congelat si sa fii readus la viață după câteva zeci/sute de ani, când se va găsi leacul unei vieții mai lungi? Dacă chiar vei fi readus la viață te vei adapta acelor vremuri oare? Vei fi împăcat cu gândul că nu cunosti pe nimeni, nu ai nicio familie/prieteni etc? Nu te vei îmbolnăvi psihic? Oricum am citit niste chestii despre asta în care se vorbea ca nu e posibil readucerea la viață datorită sângelui inghetat care nu mai are nu știu ce in el.
"la -10 sau -20 grade mai sunt bacterii care supravietuiesc dar la -200 de grade nu au nici o sansa." - Tu știi că fara acele baterii care mor sigur la -200° nu poti trăi?
Cam asta am avut de spus, acum e alegerea fiecăruia ce vrea sa facă cu trupul sau dupa moarte.
Mai bine sper in transferarea vieții (cunoștinței) într un calculator.

| Elelei a răspuns:

Si cu ce te ajuta ca ramai inghetat daca tot nu mai esti viu? Doar cheltuie familia pentru procedura. Crezi ca e gratis?

| Saiko10 explică (pentru Elelei):

Tu chiar nu stii cum functioneaza, nu? Tu crezi ca pur si simplu te ingheata si ramai acolo? iti ingheata corpul pentru a incetinii/oprii toate functiile corpului si cand tehnologia este destul de avansata vei fi dezghetat.

| Elelei a răspuns (pentru Saiko10):

Bun. Si cand vrei sa fii inghetat? Daca o faci acum, nu-ti mai traiesti viata. Daca o faci la batranete, de ce sa te mai dezghete? Ca sa mori dupa 2 zile? Si chiar daca ai mai tri cativa ani, nu te vei adapta vietii de atunci. Vezi batranii de acum care nu tin pasul, desi nu au sarit nici 10 ani, daramite sute.
Ba stiu cum functioneaza, de aia ti-am raspuns. Si chiar asa, tot costuri implica. Mi se pare ca tu nu stii cum functioneaza restul, in afara de procedura stricta de congelare si decongelare.

| Wr3nch a răspuns (pentru Saiko10):

Dah, si cine se asigura ca respecta contractul? laughing Pana atunci poate se schimba legea si se scoate obligatialaughing. Nu ma bazez pe legi cand se schimba destul de des in toata lumea.

| Saiko10 explică (pentru Wr3nch):

De cat timp este ilegal sa omori pe cineva? exact de foarte mult timp.

| Wr3nch a răspuns (pentru Saiko10):

laughing Si cate spitale, firme etc au scapat basma curata cu asta manlaughing? Mai mult decat crezi, te asigurlaughing.

| Saiko10 explică (pentru Elelei):

''Daca o faci la batranete, de ce sa te mai dezghete? Ca sa mori dupa 2 zile?''
Vei fi dezghetat cand tehnologia este mult mai avansata decat acum, si la fel si medicina, din evul mediu pana acum a mai crescut speranta de viata si va continua sa creasca.

| Wr3nch a răspuns (pentru Saiko10):

Plus ca pe site-ul de la Crionics Institute mentioneaza ca trebuie sa fi deja mort, si din ce am inteles eu nu zice ca te si invie/resusciteaza, doar ca esti pastrat pana apare tehnologia necesara. Nu ar trebui sa platesti separat pentru cealalta proceduralaughing)?

| Saiko10 explică (pentru Wr3nch):

La criogenare? nu cred, nu este niciun caz din 1967 pana acum. si in 1967 a fost primul om criogenat, numele lui era James Bedford la 73 de ani, si prima lui firma in care a fost pus a dat faliment si a fost transferat la alta.

| Saiko10 explică (pentru Wr3nch):

Nope, esti si inghetat si dezghetat de aceeasi bani.

| Wr3nch a răspuns (pentru Saiko10):

Dar trebuie sa fii deja mort din punct de vedere legallaughing AKA destul de dead cat sa nu mearga resuscitarea normala.

| Saiko10 explică (pentru Wr3nch):

Exact de aia te si criogeneaza pentru a astepta o tehnologie mai avansata, ca daca deja puteai sa ma resuscitezi dupa ce mor nu mai trebuia sa ma criogenez happy

| Wr3nch a răspuns (pentru Saiko10):

Da, dar daca nu stai la 5 minute de ei ce facilaughing Ca in 15 minute deja e dus jumate din creierlaughing

| Saiko10 explică (pentru Wr3nch):

Trebuie sa semnezi un contract in timpul vietii tale, si cand esti in spital sau daca esti foarte bolnav, ei vor trimite o echipa speciala si incepe procesul de criogenare inca din masina sau cu ce te transporta.