| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti despre experienta NDE revelatoare si surprinzatoare a Anitei Moorjani?
Are o carte scrisa. Uitati ce zice in prezentare:
In aceasta biografie profund inspirata, Anita Moorjani povesteste cum, dupa ce a suferit de cancer timp de patru ani, organele ei aproape ca si-au incetat activitatea, coplesite de celulele maligne care se raspandisera in intregul ei corp. Odata intrata in coma, ea a trait o experienta in apropierea mortii cu totul extraordinara, in timpul careia a inteles maretia spirituala a fiintei sale... dar si cauzele reale ale bolii sale. Dupa ce si-a revenit din coma, starea ei de sanatate s-a imbunatatit atat de rapid incat a fost externata din spital dupa numai cateva saptamani, fara sa mai aiba vreo urma de cancer in corp.

In paginile acestei carti, Anita isi povesteste copilaria traita la Hong Kong, conflictele prin care a trecut in timpul procesului de alegere a unei cariere si de descoperire a sufletului ei pereche, dar si boala care a facut-o sa ajunga in spital, unde a sfidat toate cunostintele medicale.

Facand parte dintr-o familie hindusa ce traia in mijlocul unei comunitati chineze si britanice, Anita a crescut intr-un mediu cultural conflictual, in care obiceiurile culturale si religioase se bateau cap in cap. Dupa ani de incercari de a-si gasi propria cale in timp ce incerca sa faca fata inclusiv asteptarilor celor din jurul ei, ea a trait marea revelatie – in urma unei experiente in apropierea mortii – ca puterea de a se vindeca singura se afla in interiorul ei... si ca in acest Univers exista miracole pe care nu si le-ar fi imaginat niciodata pana atunci.

Cartea de fata dovedeste dincolo de orice indoiala ca noi suntem fiinte spirituale care traiesc o experienta umana... si ca suntem cu totii UNA.

Ce parere ati avea despre acest subiect?

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca este adevarat, fiindca este greu de verificat, atunci ne arata ca Dumnezeu face uneori minuni

| Holiday a răspuns (pentru Brigaela):

Sau poate Zeus, ca sansele sunt aceleasi....adica nule.

| Brigaela a răspuns (pentru Holiday):

Nu, nu sunt nule, am vazut si eu minuni. Mai mici e adevarat, dar minuni. Poti sa ii spui lui Dumnezeu cum vrei tu, nu e nici o problema.

| Holiday a răspuns (pentru Brigaela):

Nu sunt minuni. Exista doar conjuncturi favorabile/nefavorabile, un cumul de factori obiectivi care creaza un rezultat. Restul e statistica.
Bine, nu vorbim de tanti asta cu povestea ei, sunt destui care au afirmat diverse chestii din astea, unii demascati, altii cu care nimeni nu-si bate capul s-o faca, dar care castiga si ei un banut cu povestile lor.

| Brigaela a răspuns (pentru Holiday):

Eu nu pot sa stiu asta. Eu sunt un om de stiinta, pentru unele lucruri am dovezi, pentru altele le caut si, daca nu le gasesc, nu pot sa presupun ca exista totusi. Toti oamenii de stiinta pe care i-am cunoscut eu, admiteau ca exista lucruri care depasesc intelegerea si explicatiile.

| RAY a răspuns (pentru Brigaela):

Toti oamenii de stiinta pe care i-am cunoscut eu, admiteau ca exista lucruri care depasesc intelegerea si explicatiile.
nu stiu ce oamenii de stiinta sunt aia care nu pot dovedi prin metoda stiintifica ceea ce afirma

| Brigaela a răspuns (pentru RAY):

NU ce afirma, ce observa.

| RAY a răspuns (pentru Brigaela):

Si eu observ fantome cand vad un film de groaza ma crezi?

| Holiday a răspuns (pentru Brigaela):

Sunt doua lucruri diferite. A nu intelege ceva si a considera acel ceva o "minune".
Partea proasta cu "minunile" astea, de fapt cu cei care pun pe seama lor diverse lucruri, e ca in loc sa caute factorii care au dus la acel rezultat pentru ai recrea in situatii similare, sau dimpotriva, de a-i evita, dupa caz, se multumesc sa puna in carca supranaturalului rezultatul.

| Brigaela a răspuns (pentru RAY):

Nu, fiindca nu prezinti credibilitate. E mai complicat, nu poti intelege, lasa, nu era pentru tine. Tu esti impenetrabil al argumente, e o pierdere de timp pentru amandoi sa iti explic ceva ce exista, dar trebuie intuit. Daca vedem 20 de medici, independenti si obiectivi, un pacient vindecandu-se in ciuda faptul ca stiinta il considera irecuperabil, crezi ca e comparabil cu faptul ca vezi tu fantome? Banuiesc ca pentru tine da. Scuze inca o data, incerc cat pot sa te evit, imi pare foarte rau ca iti tot apar in cale cu situatiile mele care iti depasesc intelegerea si acceptarea

| RAY a răspuns (pentru Brigaela):

Deci tu crezi ca eu mint? ce te faci sa crezi ca te mint? nu mint cand vad filme de groaza am cosmar cu fantome crezi ca asta e o dovada ca am abilitatea de a comunica cu morti cand dorm? am vise lucide

| Brigaela a răspuns (pentru Holiday):

Ohoho si daca ai sti cat se cauta. Vieti intregi de oameni

| Brigaela a răspuns (pentru RAY):

Nu, nu cred ca minti. CRed ca nu ai suficiente cunostinte si discernamant.

| RAY a răspuns (pentru Brigaela):

Nu spun ca stiu totul, dar totusi nu pretind ca asa e pentru ca nu pot dovedi

| Holiday a răspuns (pentru Brigaela):

Au existat boli mult mai banale la care medicii se uitau patrat pentru ca unii le faceau si altii, teoretic in aceleasi conditii nu, sau se vindecau subit. Vezi scorbutul. In special in cazul marinarilor, unde matrozii aproape fara exceptie sufereau de el, pe cand capitanii, secunzii nu prea, sau deloc. De ce? Pentru ca erau privilegiati si isi puteau lua cu ei si alte alimente in afara celor din rezervele navei, unde bineinteles era doar carne uscata care sa reziste cateva luni. Mai exact luau dulceata, ca si aia tine mult. Dar evident, nu impotriva scorbutului, ci doar sa mai schimbe meniul. Deabia pe la jumatatea sec al XVIII-lea s-a prins unu de legatura asta si au inceput sa care lamai cu ei. Ideea e ca, in limita bunului simt, pot fi vindecari care sa nu poata fi explicate, dar asta nu inseamna ca sunt miracole. Sunt doar conjuncturi favorabile.

| Brigaela a răspuns (pentru Holiday):

Siguranta asta a ta ma sperie. Poate fi autosuficienta.

| veryhonest a răspuns:

Deci care au fost cauzele?