| Birjaru a întrebat:

Ce parere aveti despre faptul ca intr-un stat secular biserica isi permite sa faca propaganda pro-religioasa si nu e pedepsita?

Răspuns Câştigător
| CoquineNoire a răspuns:

Birjarule, pedepseste-o tu cu biciul.

11 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Dacă cumva vor ieşi la recensământ doar 50% ortodocşi, să vezi atunci prozelitism creştinopat din partea Corporaţiei Ortodoxe Române.
Deocamdată Corporaţia Ortodoxă nu face altceva decât să toace banii. Propaganda o fac doar organizaţiile-umbrelă: ASCOR, ProVita, Noua Dreaptă, etc. etc.

Ah... şi încă o treabă: România nu este, nici de jure, nici de facto, un stat secular. Unde ai văzut tu stat secular cu religie predată pe bani publici în şcolile publice?! Şi, de asemenea, unde ai văzut tu în Constituţia României scris negru pe alb "România este un stat laic"?!
Singura menţiune este în legea cultelor (lege organică, inferioară Constituţiei) unde scrie că "statul nu are religie de stat". Atât.

Salam alekum.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Birjaru: Allahu akbar!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este ceva normal, propaganda religioasa nu este interzisa, asa cum nu sunt interzise multe tipuri de propaganda. Sunt interzise doar cateva tipuri de propaganda (fascista, rasista si alte asemenea). Numai bine!

| ramona30 a răspuns:

Doar ce au venit la mine la usa acum doua zile doua babe sa ma invite la o conferinta religioasa. Habar n-am daca erau ortodoxe sau nu ca s-au inrosit cand le-am spus ca d-zeu nu exista. In fine, am parte de vizita preotului de pasti sau craciun, ma trezesc cu el la usa de fiecare data, si de fiecare data il dau afara. Nu cred ca vreti sa va povestesc prin cate chinuri am trecut sa imi scot copilul de la orele de religie ca doar pe hartie este optionala.

| thealchemist a răspuns:

Unde naiba vezi tu propaganda BOR? Biserica pierde sate intregi de fiecare data cind o secta vine cu un camion de haine second-hand si asta se intimpla de la inceputul anilor 90. nu exista propaganda BOR pentru ca toti episcopii cred ca daca s-a marit numarul bisericilor asta inseamna si mai multi credinciosi. in realitate numarul credinciosilor a scazut foarte mult dar in schimb ne putem lauda ca toate sectele din lume sunt bine reprezentate la noi, de la falun gong la biserica scientologica.

| Filip23 a răspuns:

Dirlai, dirlai pana moare... Acelasi text cu alti interpreti si alta melodie. Nu te-ai plictisit? Ma dor buricele degetelor si tastele "mi s-au adancit" pe problema asta. Mai schimba si altceva in afara de ID.

| Birjaru explică:

@kongeriket Wa ‘alaykum al-salaam

| Birjaru explică:

@kongeriket inshallah!

| SENEX a răspuns:

Prietene! Unde ai vazut tu, sau eu, o biserica pedepsita, cat timp popa-ti bate-n poarta, dereglandu-ti perceptia energetica, punandute-n genunchi in fata lui. De ce cred preotii ca sant atat de grandomani fata de cei ce-i finanteaza.De ce ne umilesc?
Stiu ca nu e politicos sa raspunzi cu intrebari, dar sper sa trag un semnal de alarma pentru cei ce vor sa ramana pe picioarele lor.

| crysstyann a răspuns:

Bai tu ai ceva cu biserica si cu religia noastra ce te deranjeaza pe tine ia spune-mi tu ce religie ai? esti ateu sau ce esti ca tot intrebari contra bisericii si crestinismului pui.

| sereje a răspuns:

Fiecare are dreptul de a crede in ce vrea si de a-si manifesta credinta, atata timp cat nu o fac in locuri publice si mod ostentativ. E un drept fundamental. Vezi tu undeva postere cu Iisus, preoti cu lumanari ( 3 la 10 mii) la coltul strazii sau chestii de genul? Ah ca mai vin unii din an in paste sa te intrebe de vrei sa li te alaturi, etc. asta--i alta treaba dar in niciun caz nu mi se propaganda.