| Deaad a întrebat:

Ce parere aveti despre filosofia lui Nietzsche?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Personal n-am citit nici o carte de a lui deci am in pc una, dar din cate am citit e o fiolozofie ok

| Dorotheea21 a răspuns:

Ideea de "supraom" a fost promovata de Nietzsche si pusa in practica de doua oranduiri: comunistii si nazistii.
Cui i-ar fi placut sa traiasca sub una dintre aceste oranduiri, e ori nebun, ori naiv.

| Deaad explică (pentru Dorotheea21):

Ma intreb ce vina are Nietzsche daca scrierile lui l-au influentat pe Hitler...
A pomenit de exterminarea unor rase in cartile lui?

| Deaad explică (pentru Dorotheea21):

Elisabeth Nietzsche, sora lui avea ganduri naziste si a sprijinit miscarea.

Nietzsche nu era nici macar antisemit.

| ExprimareLibera a răspuns (pentru Dorotheea21):

De fapt fascismul si nazismul au dus această idee la extrem. Dacă anumite personalități istorice au interpretat în mod barbar noțiunea de supraom, nu înseamnă că Nietzsche a avut intenția asta. Doctrinele totalitare au demonizat acest concept.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Deaad):

Ideea de "supraom" sau "om nou" au avut-o si comunistii, deci, ce legatura are antisemitismul cu joaca de-a biologia si psihologia, inspirate de o filosofie?
Parca ai intrebat despre filosofia lui, nu despre persoana lui! big grin
Nu pot sa cred ca raspund acestui comentariu! rolling on the floor
Nici H.G. Wells nu avea intentia sa ucida oameni, si totusi, in urma variantei radiofonice a "Razboiului Lumilor", s-au sinucis la gramada.
I-a inspirat, intr-atat a fost de bine facuta! big grin
Data viitoare hotaraste-te daca discuti despre ideile unui om, si apoi daca nu-ti convin raspunsurile, muti discutia la "despre" acel om.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Majoritatea webinariilor de acum au la baza acelasi concept, al supraomului, al incercarii de a.ti depasi conditia, de a iesi din zona de confort, de a fi puternic.
Hitler a inteles gresit "vointa de putere".

| ExprimareLibera a răspuns:

Nietzsche promovează ideea de supraom. Nu acceptă ideea de sclavie a religiilor, susținând faptul că omul este responsabil pentru propriile acțiuni. El împărțea moralitatea în 2 categorii: omul de turmă, sclavul, teistul pur si supraomul, rațional, liber.
Eu unul sunt de acord cu filosofia lui și chiar o promovez.

| AndreeaCr a răspuns:

Eu nu sunt de acord cu aceasta filosofie, avand in vedere ca acord o importanta foarte mare religiei. Din punctul meu de vedere, Dumnezeu nu a murit. :-)

| Elenina356 a răspuns:

O consider una dintre cele mai inspirationale filozofii al secolului XXI