| Florin9Florin9 a întrebat:

Ce părere aveți despre Hannibal Barca?

A avut el o mare doză de ghinion că nu a reușit să cucerească Roma? Sau romanii erau pur și simplu prea puternici?

Nepăsarea conducătorilor cartaginezi atunci când Hannibal le-a cerut finanțarea campaniei lui, a avut un rol important în al doilea război punic? sau rezultatul ar fi fost același?

Ceva părere aveți?

2 răspunsuri:
| Eugen80 a răspuns:

Ghinion! Nu a fost omul care trebuia in timpul care trebuia.

| Sisiwieuc9 a răspuns:

Hannibal pur și simplu nu putea sa învingă Roma decisiv. Romanii aveau mult mai multe resurse decât el, căci erau la ei acasă. Hannibal era practic izolat în Italia cu doar 50.000 de soldați și tot timpul în pană de provizii. Oricât de competent ar fi fost, el nu putea sa ia Roma. Romanii puteau mobiliza sute de mii de soldați spre deosebire de el. Și chiar dacă Roma cădea, ce te face sa crezi ca romanii ar fi cerut pace? Nici după Cannae n-au vrut sa discute termenii păcii. Roma a mai fost pradata, dar ei nu s-au dat bătuți.
Chiar dacă Senatul Cartaginez ar fi trimis trupe și provizii, n-ar fi schimbat nimic. Dar Senatul n-a trimis datorita lobbyului unor aristocrați avizi după bani care voiau sa se încheie cât mai repede războiul pentru a reîncepe comerțul. Pe lângă asta, nici nu voiau să-l vadă pe Hannibal puternic după ce învingea Roma.
Și pe lângă asta, este un mit faptul ca Hannibal voia sa cucerească Roma și sa anexele Italia. El cauta sa facă pace cu romanii pentru a readuce hegemonia Cartaginei în Mediterana de Vest.