| RAY a întrebat:

Ce parere aveti despre Hedonofobie?

3 răspunsuri:
| RAY explică:

Hedonofobia este o frică sau aversiune excesivă la obținerea plăcerii. [1] Contextul pretins al unor astfel de sentimente asociate se poate datora unui sentiment legat de egalitate, prin care se simte un sentiment de solidaritate cu indivizii din țările cu cel mai mic indice de dezvoltare umană. [2] Pentru alții, un gând recurent că unele lucruri sunt prea bune pentru a fi adevărate a dus la o înrădăcinare pe care nu au dreptul să se simtă prea bine. [3] Uneori, poate fi declanșat de o educație religioasă în care este propusă ascetismul. [4]

Hedonofobia este definită formal ca frica de a experimenta plăcerea. „Hedon" sau „hedone" provine din greaca veche, adică „plăcere" + frică: „fobie". Hedonofobia este incapacitatea de a se bucura de experiențe plăcute și este adesea o boală persistentă. Diagnosticul afecțiunii este de obicei legat de vârsta „maturității" în fiecare țară în care există sindromul. De exemplu, în SUA o persoană trebuie să aibă 18 ani pentru a fi considerată adultă, [5] în timp ce în Canada trebuie să aibă 18 sau 19 ani, în funcție de provincia de reședință. La nivel global, vârstele variază de la (+/-) 12 la 24 [6] ani și sunt determinate în principal de practicile etice tradiționale din societățile anterioare [ este necesară o clarificare ]. Anxietatea ridicată, atacurile de panică și frica extremă sunt simptome care pot rezulta din anticiparea plăcerii de orice fel. Așteptarea sau anticiparea plăcerii la un moment dat în viitor poate declanșa și un atac.

Hedonofobii au un tip de vinovăție în ceea ce privește sentimentul de plăcere sau experimentarea senzațiilor plăcute, datorită unui fundal cultural sau al unei formări (fie religioase, fie culturale) care evită activitățile plăcute ca fiind frivole sau inadecvate. Adesea, vinovăția socială este legată de distracție în timp ce alții suferă și este obișnuită pentru cei care se simt nemeritați sau au probleme de autoevaluare. De asemenea, există sentimentul că nu ar trebui să li se ofere plăceri din cauza lipsei lor de performanță în viață și pentru că au făcut lucruri care sunt considerate „greșite" sau „nemeritate". [7]

Pentru a determina profunzimea diagnosticului pentru cei care suferă de hedonofobie, fondul este crucial. De exemplu, atunci când un copil este învățat că o etică puternică a muncii este tot ceea ce îl face demn de lucrurile bune din viață, vinovăția devine un motivator pentru a se îndepărta de plăcere atunci când încep să o experimenteze. Individul învață că plăcerile sunt rele și că simțirea bună nu este la fel de sfințită ca a fi empatic față de cei care suferă.

CBT ( Terapia cognitivă comportamentală ) este o abordare eficientă pentru rezolvarea credințelor din trecut care se infiltrează și afectează răspunsurile actuale ale suferinței la diferite situații. Medicația este necesară numai atunci când există o interferență în funcționarea zilnică normală a persoanei. Diverse tehnici sunt folosite de cei afectați de această afecțiune pentru a ascunde, camufla sau masca aversiunea lor față de plăcere. [ este necesară o citare medicală ]

Orice relație care include lucruri care sunt plăcute se restabilește atunci când cel care suferă află că nu este demn de nimic plăcut sau că merită doar opusul acelor lucruri care sunt plăcute. O deconectare este necesară pentru a determina lipsa de capacitate a pacientului de a interveni în procesul general.

https://en.wikipedia.org/wiki/Hedonophobia

| Mosotti a răspuns:

Hedonofobia poate fi egala cu masochismul, adica refuz placerea ca imi e bine mai mult fara bucurie si placere, deci cumva sa zic cu ceva suferinta.
Intrebarea mea este ca un om care nu este deloc maso, de ce i-ar fi frica de hedonism?! Ce motive ar avea sa fie contra obtinerii placerii, dat fiind ca majoritatea oamenilor asta vor, bucurie si placere. Undeva ceva nu este in ordine. Bine, sa vrem placere in limita sa nu ne facem rau, asta clar. Nu ne drogam acum ca ne place.

| StrongHeart a răspuns:

Cred ca trebuie sa existe un echilibru intre placere si durere.
De obicei sunt impotriva hedonismului dus la extrem,unde nu mai exista principii etice sau morale, unde un individ sau un grup de indivizi fac tot ce ii taie capul pentru a obtine placerea respectiva care de multe ori e de scurta durata; la scurt timp se instaleaza teama si remuscarile(mai mult sau putin, in functie de activitatile in care sunt implicati).
Exista si extrema cealalta, de exemplu secta hlastilor care cred ca pot obtine har divin prin autoflagelare.
Exista durere si placere, ambele sunt parte din noi, din natura, din Univers.Nu exista o viata in care exista doar placere sau doar durere.
Vezi tu, exista o dualitate in lumea asta de care trebuie sa fim constienti.Nu trebuie sa ne aflam la o extrema sau la cealalta, asta e secretul ca sa ducem o viata fericita si cat de cat normala.