| chuckmanson a întrebat:

Ce părere aveți despre incendiile din Amazonia. Atunci cand Catedrala Notre-Dame ardea, toată media a vorbit numai despre asta și s-au donat miliarde de euro. Dar aparent când ard plămânii planetei presei îi trebuie 3 săptămâni să zică ceva(eu am aflat de pe Instagram) și am donat fix pllm.
Părere despre acest nivel incredibil de ignoranță umană?

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ca ai facut un lucru foarte bun,meriti felicitari,putini ca tine, bravo, cat despre alegerea altora nu trebuie judecati, fiecare face ce vrea cu bani lui, unde se poate dona?

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Cica eu l-am ignorant pe celcestietotul http://imgur.com/a/4kkmSr9

| chuckmanson explică (pentru RAY):

Cred că ai înțeles greșit. Am vrut să spun că toată lumea a dat atât de mulți bani pentru catedrala aia, dar nimeni nu face nimic pentru junglă. Am zis am în sensul „noi am" nu „eu am„ Mi-ar plăcea să donez ceva ca să ajut Amazonul, dar chiar nu știu cui aș putea să donez.

| RAY a răspuns (pentru chuckmanson):

Man numai caut cearta cu alti, te-am inteles perfect, nu are rost, nu vezi ca uni viseaza ca le ignor si ma barfesc

| chuckmanson explică (pentru RAY):

Nici eu nu caut ceartă cu alții, am corectat doar o greșeală.

| RAY a răspuns (pentru chuckmanson):

Man eu numai caut cearta cu alti, daca ma exprim se va isca cearta

| aXy99 a răspuns:

Sunt un fenomen natural aceste incendii (au ars si in Siberia si in Grecia etc.), doar ca din cauza incalzirii globale aceste fenomene s-au intensificat.

| Bizon95 a răspuns:

1. incendiile de vegetatie apar pentru ca sunt stinse... DAAAAAA BAT CAMPII, SAU NU, adica, daca 10-15 ani la rand orice incendiu mic e stins, se formeaza masa vetala uscata care la un moment dat o sa arda fara sa poata a fi stinsa, hAmericanosii au invatat asta pe soriciul lor, asa ca la ei e lege ca incendiile de vegetatie sa NU fiie stinse daca nu pun in pericol viata oamenilor
2. asta nu o sa iti placa, lu' Macrou sau cum il cheama, si frantuzilor am curaj sa le dau donatii, dar VACILOR EXECRABIL DE CORUPTE DIN BRAZILIA NU LE POTI DA DONATII, ci doar cadouri, si sa te rogi ca 1$ din 10milioane sa fie folosit pentru refacerea junglei si nu furat ca restul
3. presedintele vrea sa taie jungla, pentru ca il doare in varful cotului de "plamanii planetei", asa ca taietorii or sa capete 10$ in plus pe an, el o sa fie reales si o sa se imbogateasca si curand o sa respiram toti prin masca de gaze, ca NU AVEM CE SA LE FACEM!

| Dalmore a răspuns:

Comparația cu Notre-Dame e aberantă.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Asa suntem noi, oamenii. Mereu nepasatori

| christine99 a răspuns:

Sunt interese economice in acea padure(care e cea mai mare de pe planeta btw). Sunt zvonuri ca incendiul a fost declanșat ilegal pentru a curăța și pregăti terenuri pentru culturi agricole, vite și construirea de cladiri. Cand o sa ne sufocam din lipsa aerului curat, o sa-si dea seama oamenii de afaceri ca nu putem respira bani.

| florin926481f a răspuns:

Hmm acum am aflat si eu, dar e o diferenta fata de incendiul de la catedrala si mai e mult pana la donatii.
Incendiul trebuie intai stins cat mai repede