| chuckmanson a întrebat:

Ce părere aveți despre ingineria genetică? La ce credeți că se va ajunge dacă se va dezvolta foarte mult?

Răspuns Câştigător
| alex15ccc a răspuns:

Cel mai probabil nu vom mai fi in viata ca sa vedem progresele, in special la oameni.
prioritate ar avea bolile genetice, insa ADN-ul uman este deosebit de complex, fiind nevoie de foarte multe resurse si experimente pe oameni, adica cam ce faceau nazistii...

11 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Proflema cu ingineria genetica nu e de tehnologie cat e de etica. Deja putem face asta intr-o masura rezonabila doar ca va mai trece multa vreme pana publicul general va accepta asa ceva.

Ca si exemplu, suntem mai mult decat in stare sa clonam oameni, nu o facem doar pentru ca in momentul asta treaba nu e considerata etica.

| RAY a răspuns:

Cred ca are si o parte buna si o parte poate negativa.in fapt si in natura se face asta,cele mai bune plante supravetuiesc,oamenii de stiinta iau anumite gene mai bune si le impanteaza genetic, astfel poate ca se pierde ceva dar se castiga mult, cartoful e mult mai mare, rosia da fara gust, dar na suntem 7 miliarde, fara modificarea genetica nu am fi ajuns la nr asta, daca vorbesti de clonare =sunt de acord, mutatile nu pot provoca mutanti ca in filme

| SG1995 a răspuns:

La divizarea eugenică a claselor. Cei mai bogații vor avea o viață mai lungă, cei mai săraci, vor trăi tot media de azi.
Casta superioară genetic va stăpâni oamenii simpli. Se va impune o durată standar de viață pentru mase, dar nu și pentru elite, de ce? Să se evite supra-popularea. Ce-ar fi mai practic? Genocidul ar fi ceva ecologic, distruge jumate sau sfert din rase umană ai oamenii mai puțini, resurse mai multe.

| Panamax a răspuns:

Omul cum crezi ca a fost creat de asa zisii zei?

| chuckmanson explică (pentru Panamax):

Eu am pus o întrebare serioasă, așa că te rog nu schimba subiectul! Eu nu încerc să introduc religia în subiectul ăsta, așa că dacă nu ai habar despre ce este vorba, te rog frumos nu răspunde.

| Panamax a răspuns (pentru chuckmanson):

Studiez subiectul de mai multi ani. Faptul ca abia ai coborat din copac si nu ai auzit de el nu este vina mea.
Si nu este vorba despre religie.

| alex15ccc a răspuns (pentru Panamax):

Daca studiezi asa mult, de ce nu ai dat un raspuns mai inteligent? rolling on the floor

| Panamax a răspuns:

Ca idee :
" She cut the umbilical cords of the fourteen wombs gathered by the wise expert:
Seven produced males and another seven produced females.
Before the divine Womb, maker of destinies, they were paired and the were joint in twos.
And thus Mammi devised the birthing rules of human beings. "

(Atrahasis segment a of the Neo-Assyrian manuscript)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Datorita ingineriei genetice credeti ca as putea sa am ochi albastri, par blond, sa fiu inalt de 2 metri jumate, super-musculos si sa o am lunga de 35cm?
P.S. aceasta intrebare chiar nu e pusa la misto, ci doar din pura curiozitate.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu,in timpul vieti nu se poate modifica adn

| alex15ccc a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, asta ar fi posibil doar s-a umblat la ADN-ul tau embrionar (spermatozoidul si ovulul care s-au contopit), cel putin in teorie.