| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti despre medicii psihiatri si despre stiinta numita psihiatrie?

Răspuns Câştigător
| Dandinelle a răspuns:

Este o meserie destul de rigida din punctul de vedere al inovatiei. Putine din cercetarile facute in spectrul psihiatriei sunt luate in considerare pe viitor, iar studiile raman studii, pe hartie, cu greu se ajunge sa fie aplicate. Medicii sunt de toate felurile in toate categoriile, nu-i pot critica, pana la urma fiecare face ce stie mai bine. Problema este ca vorbim despre psihicul uman, care are anumite tipare dar care se manifesta in diferite moduri, de aceea este greu sa pui un tratament 100% efectiv, general.
Ca sa complic lucrurile putin, un psihiatru drag mie a spus odata:
" Inconștientul are un fel de cunoaștere absolută, dar nu putem dovedi că este o cunoaștere absolută, pentru că Absolutul, Eternul, este transcendent"~Carl Jung,

1 răspuns:
| sdfsfsdfsdfsdf a răspuns:

Cei care o studiaza si isi fac o cariera din aceasta o sa duca o viata tristuta. de ce zic asta? pentru ca ei realizeaza cat de nesimnificativa si cat de simpla poate fi viata un lucru peste care nu poti sa treci usor. cu cat esti mai prost cu atat esti mai fericit... simplu laughing)
am glumit. e mai bine sa ai un iq mai ridicat in viata, chiar ideal.