| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre oamenii care nu stiu ce vor de la viata?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nici macar nu inteleg ce inseamna "sa stii ce vrei de la viata". Din copilarie si pana acum mi s-a schimbat conceptia asupra vietii de nenumarate ori. De exemplu, daca astazi cred ca stiu ce vreau de la viata si peste ceva timp imi schimb felul in care percep lucrurile din jurul meu, asta nu inseamna ca, in realitate, eu nu stiam ce vreau de la viata in pofida faptului ca eu credeam ca stiu? Si cati dintre oamenii care spun ca stiu ce vor de la viata oare stiu cu adevarat? Si daca ei stiu ce vor dar nu are absolut nici o legatura cu ce ar trebui sa vrea sau cu ce au nevoie, ce se intampla?

Incerc sa spun ca asta cu stiutul ce vrei de la viata e o cretinitate si e o discutie interminabila. Iar articolul acela e 100% scris de catre o femeie sau un barbat care isi doreste sa ajunga, intr-o zi, femeie. Numai o femeie poate aborda modul acela de exprimare si anume formuleaza preferinte personale si nimicuri penibile la modul la care ar spune adevaruri existentiale. O chestie tipica a coafezelor si a vanzatoarelor din piete care confunda lumea din mintea lor cu realitatea. NU MAI CITI BLOGURI CU SI PENTRU COAFEZE, iti afecteaza inteligenta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Din greseala am dat de ea, nu se va mai intampla. laughing Chiar eram curioasa daca numai mie mi se pare o generalizare aiurea.

18 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Fiecare om are destinul lui/ei amice, nu judecăm. În mod clar am o părere negativă.

| T0T a răspuns:

Nu se cunosc pe ei înșiși și sunt cam debusolați.

| mentholinks a răspuns:

Pai e normal ca nimeni nu stie ce isi doreste de la viata fiindca nimeni nu stie cu siguranta ce e viata si ce posibilitati exista si ce poti obtine. De exemplu crestinii isi doresc viata vesnica pe lumea cealalta si dorinta asta a lor e foarte puternica si de aceea sunt in stare de multe lucruri si sacrificii si mai ales ignoranta. Oamenii sunt in stare de orice doar ca sa-si mentina visul care nu e decat inchipuirea mintii lor, viu si posibil. Fiecare crestin se crede in sinea lui cu picioarele in paradis dar habar nu au ce ar presupune acel paradis, nici nu stiu macar ce ar putea sa-i faca fericiti pentru eternitate. Sunt animati doar de gandul ca sunt salvati de un personaj, foarte posibil inventat, care va avea grija de tot, ei netrebuind decat sa suporte toate mizeriile care li se arunca in fata toata ziua, pe toate posturile si la munca. Ei au ajuns sa se simta bine doar fiindca indura viata de sclav care li se ofera.

| peperonies a răspuns:

Ca o sa afle.

| suffarstar a răspuns:

Sunt superbi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imaturi sau prosti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai, lasa-ma! Si ce e de dorit?
Daca-l intrebi pe Endoryus ce vrea de la viata cred ca ne apuca rasul cu maturitatea si inteligenta lui. smug

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Iti e ciuda ca eu stiu ce vreau si tu nu ma hahalere laughing, macar fii barbat si spune adevarul

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si ce vrei? 2 masini si 3 case sau 3 masini si 2 case? smug

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cum am mai zis cuiva, le am deja laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Lol, eu abia apuc ziua de maine supravietuind intr-o gura de canal si asta se scalda in lux. crying Mi-e ciuda.

In alta ordine de idei, n-ai cum sa ai tot timpul o viziune fixa asupra vietii. Cerintele, planurile, dorintele, se schimba, vin altele si tot asa.
krakilla si coquina au subliniat bine unele chestii.
Pentru unii e o chestie banala un asemenea subiect, dar privit in amanunt, lucrurile nu stau simplu.
Pentru mine viata e prea imprevizibila ca sa ma asigur de cum vor sta lucrurile mereu.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bine bine, avem pareri diferite, mare noutate laughing. iesi de aici si raspunde-mi la ultima intrebare laughing

| pastru009 a răspuns:

Că nu au cunoscut viaţa.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns:

Eu nu am nici-o parere, nu imi bat capul cu ceea ce nu ma intereseaza, dar tu?

| RIze1KDE1LuNA a răspuns:

Zici asta de parca ar fi foarte rari omanii ce nu stiu ce vor de la viata, de parca ar fi ceva atat de rau...acum ca ma gandesc nici eu nu stiu exact ce vreau, inca mai am dubii dar cand ma gandesc ca SUNT om si nu am fost programat sau setat de mic sa stiu exact ce imi doresc de la viata, mi se cam raupe de altii. In+ Viata e atat de complexa si totodata atat de simpla...Cum sa stii exact ce vrei de la ea cand pe fiecare zi inveti ceva nou? Cum sa stii exact ce vrei de la ea cand pe fiecare zi cunosti pe cineva nou? Alt + e ca viata e mult mai schimbatoare ca vremea. Toata lumea isi doreste sanatate, bani, casa, masina, familie fericita. Tu ce iti doresti?

| Coquinne a răspuns:

Nicio parere.
asta nu tine de inteligenta, este un aspect perfect normal in existenta fiecaruia, tine de temporalitatea/ circumstantele in care te afli in viata.