| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre persoanele introvertite?

11 răspunsuri:
| Drolja a răspuns:

Orice părere ați avea, persoanelor introvertite nu le pasă de ea.

Apropo.

| T0T a răspuns:

De ce aș avea o părere? Dacă e introvertită sau nu asta nu definește nici pe deprate acea persoană. Totuși persoanele introvertite au o doză de mister și asta îmi place.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Pentru ca am observat ca majoritatea nu inteleg ce inseamna sa fii un om introvertit si o vad ca pe ceva negativ.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Multora le este foarte greu să se pună în pielea cuiva.

| Mădă0611 a răspuns:

"I want to be alone…with someone else who wants to be alone." Dimitri Zaik

Fiind introvertita, nu pot fi obiectiva, doar gandindu-ma la extrovertiti obosesc psihic. laughing Si nu imi dau seama daca eu analizez atat pentru ca am avut timp si m-am autoeducat asa, sau pentru ca sunt introvertita. Imi plac oamenii care despica firul in cat pot, si imi si spun concluziile lor, asa invat noi feluri de a privi un lucru.

| RainmakerX a răspuns:

Hey!

Ce parere sa am? Si eu sunt o persoana introvertita dar asta nu inseamna ca nu am prieteni.

Vezi tu,persoanele introvertite se ataseaza mai greu de persoane dar atunci cand o fac devin buni prieteni cu acestea.

Nu este nimic rau daca esti introvertit la fel cum nu este nimic special daca esti extrovertit. Trebuie sa gasesti un echilibru,sa incerci sa fii un pic flexibil ca sa nu dai in extreme.

La ce ma refer prin asta? Pai unii introvertiti stau in spatele tuturor chiar daca au talent si sunt buni la ceea ce fac. Le este frica de grupuri asa ca ajung sa fie exclusi. Dupa aceea extrovertitii *populari,cu zeci de prieteni* isi bat joc de ei ca sa se distreze.

Nu este bine sa dai in extreme!

Eu unul nu cred ca este rau sa fii introvertit. Eu sunt asa si totusi am prieteni foarte buni chiar daca ii numar pe degete. Ce nevoie ai de sute de prieteni falsi?

Este bine sa fii introvertit dar este si rau.

De ce este bine?
★ Lumea o sa te considere "la locul tau".
★ Profesorii tin oarecum cu acesti elevi - care isi vad de treaba lor.
★ Lucrezi mai bine de unul singur.

De ce este rau?
★ O sa ai probleme in a-ti face prieteni + iubit/iubita dupa caz.
★ Extroveritii o sa-si bata joc de tine daca esti ultra introvertit.
★ Lumea te poate considera increzut intrucat *exista cazuri* in care introvertitii ignora anumite persoane intrucat nu sunt buni la socializare.

Deci nu conteaza daca esti introvertit sau extroverit ci sa stii cum sa te comporti cu oamenii in general. Daca esti extrovertit atunci incearca sa nu te iei de cei mai slabi decat tine iar daca esti introvertit atunci incearca sa zambesti, sa iti vezi de prietenii si de treaba ta si sa incerci sa nu te distantezi de ceilalti.
Chiar daca nu iti place sa vorbesti cu ceilalti, chiar daca lucrezi excelent de unul singur, nu uita sa-ti saluti colegii din cand in cand, sa incerci sa vorbesti cu ei caci asta este singura sansa de a-ti face prieteni.

Bafta!

| AirănMeidăn a răspuns:

Nu sunt asa de extrovertite totusi

Răspuns utilizator avertizat
| UtilizatorTPU2015 a răspuns:

Persoanele introvertite sunt asemenea unor ape adanci... Pot fi calme, pacifiste, calculate, prietenoase, iar calitatiile lor vin din aria valorilor interioare.

Eu personal sustin personalitatilr introvertite. happy

| Profeanu_Ileana_1994 a răspuns:

Persoanele introverte reprezinta jumatate din populatie, deci daca ma intrebi ce parere am despre jumatate din populatie (aleasa la intamplare) nu as putea sa iti raspund!
Sa fii introvertit nu inseamna sa fii TIMID sau sa nu ai INCREDERE IN SINE.
M-am saturat de stigma pe care societatea o pune persoanelor introverte, vorbind din punctul de vedere al unei persoane introvertite, dintotdeauna m-am confruntat cu problema asta, cu felul in care SOCIETATEA imi spunea ca ar trebui sa ma comport versus felul in care simteam ca vreau sa ma comport, si da, ASTA dauneaza increderii in sine, dauneaza foarte mult.