| RAY a întrebat:

Ce parere aveti despre realismul naiv?

Reprezentanții realismului zis "naiv" consideră că lumea este așa cum este ea percepută de om. Se admite că în procesul de cunoaștere a lumii pot rezulta și percepții false, datele percepute prin simțuri sunt de aceea prelucrate de funcțiile cognitive ale creierului. Realiștii naivi văd o relație de reflectare nemijlocită între lume și reprezentarea ei în conștiință, în esență omul percepe lumea așa cum este ea.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Realism_(filozofie)

35 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

De fapt inceputul metodei stiintifice a fost renuntarea la realismul naiv: Pamantul nu e plat, cum ni se pare in mod ochiometric, Soarele nu se invarteste in jurul Pamantului, cum ne apare, un mobil neinfluentat de alte forte se afla in miscare rectilinie si uniforma (nu se opreste din miscare fara o alta cauza), nu exista repaos absolut, ci doar repaos in raport cu un sistem de referinta, etc.

| Frank51 a răspuns:

Am o parere foarte buna laughing

| Hammurabi a răspuns:

Păi ai schimbat întrebarea...

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Da,pentru a intelege, citeste atent si zi-mi ce crezi tu despre realism?

| Hammurabi a răspuns:

Da, am citit.
N-am nici o părere.
Sunt prea bătrân pentru așa ceva.
Vreau să mor prost și fără dureri de cap.
laughing))))

| J0B0MAT a răspuns:

Mi se pare subiectiv.
Poate eu percep anumiţi oameni ca fiind răi şi nedemni de încredere, însă altcineva îi vede buni.Dar asta nu înseamnă că ei sunt exact aşa în realitate. Însă fiecare percepţie este adevărată pentru persoana care o are.

| RAY explică (pentru J0B0MAT):

Nu asta afirma realismul

| J0B0MAT a răspuns (pentru RAY):

Eu asta înţeleg din ce ai scris aici.

| RAY explică (pentru J0B0MAT):

Se refera la modul prin care descoperim lumea, prin metoda stiintifica, se refera la faptul ca doar lumea materiala exista atat

| J0B0MAT a răspuns (pentru RAY):

Asta nu exclude ceea ce am zis eu.
În orice caz, e bine aleasă denumirea de naiv.

| RAY explică (pentru J0B0MAT):

E aleasa asa pentru ca stiinta nu se vrea a fi o credinta dogmatica, dar legat de perceptia ta https://drive.google.com/......NTRid/view

| J0B0MAT a răspuns (pentru RAY):

Pun pariu că nu ai citit toată asta.

| RAY explică (pentru J0B0MAT):

Nu,dar isi recomand cartea https://drive.google.com/......rAl7sOAbbZ

| J0B0MAT a răspuns (pentru RAY):

Pe asta ai citit-o?

| RAY explică (pentru J0B0MAT):

Pe alea, unele da

| J0B0MAT a răspuns (pentru RAY):

Să îmi recomanzi ceva ce ai citit.Eu recomand doar ceea ce am citit/văzut/plăcut.

| Superior a răspuns (pentru RAY):

Fizica cuantica si fenomene intalnite oriunde, precum propria ta constiinta arata ca lumea imateriala exista.

| RAY explică (pentru Superior):

Nu arata asa ceva, nu confunda tu fizica cuantica cu povesti cu suflete

| Superior a răspuns (pentru RAY):

De fapt, fizicienii cuantici, printre care si dezvoltatorii ei, considera ca constiinta/sufletul ar putea supravietui mortii si / sau ca Dumnezeu exista.

| RAY explică (pentru Superior):

Desi fizica cuantica a fost dezvolata? adica au inve ntato aia in laborator aaaaaaa asa si gravitatia, electromagnetismul, nu considera nimeni asa ceva, astea sunt credintele tale

| bogdan324 a răspuns:

Fiecare om percepe lumea in modul lui,la baza este starea lui, sunt si vorbe de genul:''vezi lumea in roz'';''vezi lumea in alb-negru''.
In opinia mea, nu exista un nivel si nici o masuratoare pentru realism fiindca nici macar noi nu stim ce inseamna ''realism''
Tot ceea ce vezi sunt teorii, opinii ale oamenilor, asa fiecare om poate sa isi exprime conceptia a realismului.

| RAY explică (pentru bogdan324):

Crezi ca exista ceva imaterial?

| bogdan324 a răspuns (pentru RAY):

Pana si imaterialul este material...

| RAY explică (pentru bogdan324):

Desi nu poate exista asa ceva

| bogdan324 a răspuns:

Asta e parerea ta...
Gadurile nu sunt materiale, si totusi exista, asa-i?
In fine, nu vreau sa intind discutia, fiecare crede ce vrea pana la urma.

| RAY explică (pentru bogdan324):

Gandurile exista si se pot vedea la un rmn, sunt neuroni tai, sinapse care creaza constinta ta

| RAY explică (pentru bogdan324):

Eu nu am spus ca cred cumva, noi analizam teoria asta acum

| bogdan324 a răspuns (pentru RAY):

Ceea ce spui tu sunt amintiri, adica informatii, acelea sunt sinapsele, eu ma refer strict la gandul propriu zis.

| RAY explică (pentru bogdan324):

In lipsa memoriei poti gandi?

| bogdan324 a răspuns:

Daca nu ai avea deloc memorie, n-ar mai exista nici gandire fiindca nu mai exista o legatura dintre gand si ''partea hard'' ca sa vorbim in termenii nostri care ne plac.Dar asta nu inseamna ca gandirea nu exista.
Neuronii sunt partea hard, amintirile sunt softul iar gandirea este o unda nemateriala care te face sa actionezi si chiar sa depozitezi idei in acei neuroni, asta e fizica cuantica.

| RAY explică (pentru bogdan324):

Nu uita de sinapase, se cunoaste faptul ca imaginatia rezulta prin folosirea memoriei de lunga durata, desigur nu stim totul, imagineazati cum ar fi fost daca religia nu era impotriva religiei, unde eram acum

| bogdan324 a răspuns (pentru RAY):

Imaginatia e tot un gand care se poate folosi de memorie, cum sa iti explic...gandul este un ''adaos'' pe langa ceea ce memorezi cat sa schitezi ceea ce vrei sa vezi.
Si in legatura cu religia:Este o interpretare a ce scrie in biblie incat sa prosteasca masele ca sa mearga bine afacerea, pe ce bani isi mai ia Cyber-Mega-Protopopul Dorel mertzane si bemveuri?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimeni nu vede realitatea asa cum este ea, de obicei ne Formam incã din primii ani de viata ce perceptii sezoriene avem, dar nu ca intreg ci ca modul de influentare al experientelor. Sunt 5 tipuri de moduri ale personalitatii in care o vedem,
modelul de plecare
modelul de fuziune
modelul de susținere
modelul agresiv
modelul rigid