| aDEeLAa a întrebat:

Ce parere aveti despre samani?
Credeti ca au existat vreodata sau?

20 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Samani exista in continuare. Dar nu au puteri magice, e doar o iluzie.

| T0T a răspuns:

Uite-te-n jur, privește departe, TOTUL se leagă cum scrie la carte
LUMEA din jur nu e ceea ce PARE, toate sunt reale și toate sunt imaginareee

Pot să alergi atunci cand ți-e greu
Sunt pregătit să fiu primul mereu
Fiindca e destinul meuuu
Sa fiu Rege ȘAMAN!

Regele ȘAMAN, REGELE ȘAMAN, DACĂ EȘTI curajooos tu ești cel alees, tă tă tă, tă tă tă tă tă, tă tă tă, tă tă tă tă tă

Dacă totul se schimba-n lumea mea
Lupt pentru bine, oh daa
Sunt de partea ta... de partea ta
Regele ȘAMAN!

| minrest a răspuns:

Exista o multime de samani, care intra in transa luand droguri, postind, etc, deci existenta lor este sigura. Daca cineva crede, din motive ideologice sau religioase, ca au puteri supranaturale, e dreptul lui. E o religie ca oricare alta, cea mai primitiva, pe care au practicat-o candva toate popoarele.

| aDEeLAa explică (pentru minrest):

PARE interesant ce spui.M-ar ajuta mult daca ai stii vreun link sau alta sursa cu mai multe exemple.

| SkyPilot a răspuns:

Exista si in ziua de azi. Vezi "shamanism today" in articolul din link:
http://www.thecanadianencyclopedia.ca/en/article/shaman

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Lasand gluma: tu poti fi propriul saman! oti citind: https://www.facebook.com/CalauzaLiwan/.
De acolo ai putea invata cate ceva. Succes!

| mihaicelsfant a răspuns:

Da si au si puteri. dar nu i gasesti la colt de stradalaughing

| aXy99 a răspuns (pentru mihaicelsfant):

Ce puteri?

| mihaicelsfant a răspuns (pentru aXy99):

Aceşti şamani slavi erau persoane oraculare, ocupându-se cu divinaţia, cunoscând diferite tehnici magice, şi vraci, practicând medicina empirică, adesea inseparabilă de dansul cu rotire ameţitoare până la prăbuşirea în extaz.
intelegi?

| aXy99 a răspuns (pentru mihaicelsfant):

Inteleg, dar nu pricep.
Ce puteri aveau? Ca dansau rotindu-se? laughing

| mihaicelsfant a răspuns (pentru aXy99):

Gandeste ca au puterea de a se ridica de la sol... te pot vindeca. omora. ectlaughing mai zic?

| aXy99 a răspuns (pentru mihaicelsfant):

Mai zi.

| mihaicelsfant a răspuns (pentru aXy99):

Shamani din triburi,. nu ma refer la aia care sunt vegetarieni si stau cu picioare crucisilaughing se spune ca iei sunt una cu natura.
samanismul este un sistem de convingeri traditionale care iau in considerare intregul Univers, ca fiind viu si interconectat. El este o experienta directa de cunoastere spirituala, care se practica pentru dobandirea vindecarii si nu numai, folosind calatoriile mitice in subconstient, muzica rituala ritmica, plante psihoactive, pietre ritualice si altele.

| aXy99 a răspuns (pentru mihaicelsfant):

Prea multe plante psihoactive si autosugestie dusa la extrem laughing
Puteri 0.

| johnnny123 a răspuns (pentru aXy99):

Nu știu ce puteri aveau șamanii, dar cu siguranța mihaicelsfant nu are puterea de a detecta sarcasmul.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru aXy99):

Exista! Chiar eu sunt unul dintre ei si iti pot demonstra! Bea o cana de lapte batut, mananca 1/2Kg de struguri, mananca 300g iagnie de fasole, fumeaza un trabuc din tutun negru. Daca nu te apuca tusea si diareea si daca nu-ti umpli de ciocolata izmenele: inseamna ca mi-am pierdut abilitatile de saman. rolling on the floor

| Uvox a răspuns:

Cum sa nu?
Mai exista si acum dar sunt blamați de aripa bisericească, mult mai bine reprezentată si organizată din care s-a desprins pt.ca afacerea cu "ulei de șarpe" nu mai mergea.

| aDEeLAa explică (pentru Uvox):

Stii vreun link care sa-mi odere mai multe informatii in sensul asta?

| Uvox a răspuns (pentru aDEeLAa):

Link nu. Google da, lumea il huleste pe google dar abundă în tot felul de informații. Tu trebui să discerni ce e informatie si ce este aberatie.
Despre șamani si șamanism găsești ce sa citești.

| HelpingHands a răspuns:

Samanii au existat si aveau cunostinte profunde despre spiritele naturii si ce pot face ele.