| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre sinuciderea asistata? Am vazut ca a fost legalizata in cateva tari.

18 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Am o părere ok.

| Bacemi a răspuns:

Teoretic sunt de acord. Dar bineînțeles e o treabă subiectivă. La fel ca tema avortului. Adică aș face asta în anumite cazuri și nu aș face asta în altele. Da, nu e o decizie ușoară și probabil va lăsa urme. Dar când iubești pe cineva îi înțelegi suferința și îi accepți acest drept. Nu am să îi înțeleg niciodată pe cei care îi judecă pe cei care se sinucid. Da, poate motivul era stupid prin prisma experienței tale de viață. Dar el nu era tu. Dacă tu erai el tu te sinucideai. Punct. E irelevant ce gândire și sentimente ai acum prin prisma experienței acesteia de viață.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nici nu vreau sa ma gandesc cum ar fi sa ajung in situatia sa ma gandesc la asa ceva...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ti ai facut special cont doar sa dai cretinatatea asta de raspuns?

| Drimmero a răspuns:

Eu unul nu as avea puterea niciodata sa asist la sinuciderea/moartea cuiva, mi-ar tremura picioarele rau de tot.

Nu am o parere tocmai ok despre asa ceva/

| T0T a răspuns:

Eu cred că e necesar să fie legalizată, însă în anumite condiții(de exemplu boli incurabile). Eu nu înțeleg de ce e ceva așa taboo.

| Bondarel99 a răspuns:

Da, dar sa existe un motiv serios. Depresia, Suferințele din dragoste și alte chestii din astea care ii mai fac pe oameni sa își ia viața ca cică așa e cool nu sunt motive.

| Nilsson a răspuns:

Dezacord total

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am vazut un documentar acum cateva luni despre asta. O fata a asteptat 3 ani pentru aprobare. Toate bune si frumoase, a venit doctorul acasa sa ii faca ultima injectie si////// ghici ce? Si/a schimbat ideea. Nu a mai vrut sa moara. 40 de minute stau sa vad sfarsitul si e prea fricoasa sa faca ceea ce vroia. Timp irosit cu cap nu gluma.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Poate nu era vorba de frica. Cine stie ce o fi constientizat intre timp.
Era un documentar pe BCC despre asta si in Belgia, din 48 de persoane care au cerut asta, 11 s-au razgandit sau au amanat intre timp si 8 dintre ele au zis ca s-au simtit mai bine stiind ca au si optiunea asta laughing ca nu sunt obligati sa traiasca daca li se intampla ceva foate rau.
Ca Cioran

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca "constientiza intre timp" spunea asta, nu fugea cu coada intre picioare cand a vazut doctorul ca scoate seringa. aia a fost ceva la ultimul moment.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O părere bună. Ar trebui să nu fie atât de stricte condițiile, totuși, pentru că e absurd să-i interzici unui om moartea dacă asta își dorește.

| unprietenaproape a răspuns:

What? pun pariu ca nu tari crestine

| TheLifeIsGood a răspuns:

Eu cred că e de două ori mai rea decât sinuciderea când ești singur. Adică dacă ar afla cineva, cel care a asistat poate ar fi luat la rost, căci a avut posibilitatea să oprească si nu a făcut o

| PIPER23 a răspuns:

Ce om mai e ala care a asistat la o sinucidere? Il va distruge constiinta pe viata.

| anonim_4396 explică (pentru PIPER23):

Sinuciderea e asistata medical, si se practica, deci oamenii care asista sunt destul de ok cu asta. Plus ca e ca eutanasia la animale. O injectie si pa. Ti-e mai usor sa stii ca omul moare, decat ca se chinuie sa traiasca. Cel putin in cazul bolilor incurabile (fizice sau psihice), care-ti macina corpul si mintea.

| criss8585 a răspuns:

La noi mai durează. Privind din punct de vedere religios, sinuciderea e cel mai mare păcat. Viața e frumoasă și cu bune și cu rele, dar trebuie trăită.

| lilica06 a răspuns:

Buna!
Cred ca nici un om normal nu ar asista la o sinucidere, mai mult ar opri una.Eu sufar de cateva boli mintale si am ganduri de sinucidere, dar incerc sa alung gandurile rele si sa merg mai departe! Tarile unde se legalizeaza sinuciderea asistata probabil sunt tari cu prea putina credinta in Dumnezeu. Sper ca te-am ajutat. Daca ai probleme, nelamuriri, orice...Sunt alaturi de tine si te voi ajuta cu drag!