| Theo94 a întrebat:

Ce parere aveti despre societatile secrete universitare/studentesti cum sunt cele din USA, sunt si la noi (sigur nu)?

https://en.wikipedia.org/wiki/Collegiate_secret_societie s_in_North_America

6 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Ce e in usa e in usa, ce e la noi e la noi... nu exista pentru ca sunt secrete...doh!

| Theo94 explică (pentru danbnz):

Te-ai uitat pe site? Nu sunt chiar secrete, sunt discrete, se stie de existenta lor dar nu si de activitatile lor interne, nu in mare parte.

| danbnz a răspuns (pentru Theo94):

Nu secrete dar discrete... pe web?
Pai in cazul asta unde e secretul? Imi aduci aminte de Caragiale... "secret secret, dar sa-l stie toata lumea"!

| Theo94 explică (pentru danbnz):

Trebuia pus intre ghilimele cuv. "secrete", si sunt cunoscute ca si societati "secrete" pentru publicul larg, in afara de asta si inca cateva chestii minore nu se stie mare lucru despre ele.

| RoCkKiD a răspuns:

Din pacate sau din fericire la noi nu sunt.

Chestiile alea din cate stiu eu sunt mai mult niste cluburi selecte (mai degraba decat secrete) formate pentru ca oamenii influenti sa se cunoasca si evident, sa fie si mai influenti impreuna.

Conspirationistii o sa zica ca nu-i asa dar no' whatever gets you going.

| Sindbad a răspuns:

Eu n-am auzit sa existe asa ceva la noi, Aia acolo au in spate doua sute de ani (ceea ce nu este mult comparat cu Europa). Doar ca noi avem Universitatea de abia de acum 150 de ani. Suntem o cu totul alta cultura,