| UnderPressure a întrebat:

Ce parere aveti despre teoria Marii Glaciatiuni?
Se poate ajunge la asta?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Data viitoare dezvolta mai mult intrebarile.
Daca te referi la glaciatiunile planetare, (Wurm cred ca a fost ultima), atunci da, sunt ciclice, si "ciclu" inseamna repetabilitate. big grin
Cum asta e prea usoara, banuiala mea este ca te referi la "Marea Glaciatiune" din zona eternalismului, a realismului fictional sau a fenomenalismului, caz in care teoria are o mare hiba, cu numele de Legea conservarii energiei.
In ceea ce priveste o eventuala "chimie" a universului, inainte de a ramane fara energia de care vorbeste teoria, materia din el se va fi transformat demult in fier, cea mai stabila forma nucleara, asta daca nu cumva era degenerativa cu a sa dezintegrare a protonilor nu o sa vina cu mult mai curand decat cei 10 la puterea 1500 ani, necesari ca intreaga materie din univers sa se transforme la rece, in elementul fier.
Incearca sa nu mai amesteci filozofia cu universul, nu de alta, dar gasesti in zona asta niste chestiuni complicate, pe care nu stiu daca le intelegi in...16 randuri.

| UnderPressure explică (pentru Darkmagic):

Asa este.
Am gasit si teoriile pe care le-ai amintit numai ca imi par prea dificile.
O sa mai citesc, multumesc.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca continuam sa ne batem joc de natura, DA, un razboi chiar si intre India si Pakistan ar putea cauza asta

| Steregoi a răspuns:

Marea glaciatiune a fost inainte sa se apuce Dumnezeu sa amenajeze Pamantul spre a fi locuit de vietuitoare si om.

| CiobotaruValentin a răspuns:

Salut.Conform studiilor făcute asupra teoriei glaciațiunii, putem remarca faptul că aceasta intră în vigoare odată la câteva sute de mi de anii (100.000-200.000,etc).De posibil este posibil, dar nu prea cred.De ce? Altfel toți oamenii din lume și mai ales cei puternici și bogați ar fi demarat proiecte și planuri pentru fortărețe sau alte dispozitive să fie ocoliți de glaciațiune. Dacă ar mai fi posibil lucrul acesta în viitorul apropiat,tot am vedea o schimbare,Sau măcar am fi anunțați. Nici nu mă gândesc la glaciațiune ci mai degrabă la caniculă,arșiță, foc. De câțiva ani încoace, iernilè nu mai sunt ce au fost, nu mai ninge când trebuie, Nu mai este frig când trebuie și plus de asta sunt studii și știri cu topirea ghețarilor din Antarctica în curs.Nu te impacienta deci.
O zi bună!