| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre Testul IQ? Cat este de relevant?

4 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

In primul rand nu poti folosit termenul "testul IQ" pentru ca e gresit, nu exista unul singur sunt o multime de teste care evalueaza abilitatea mentala generala.

In al doilea rand, testele de pe net sunt complet irelevante (dar amuzante de aia prind) deci nu te raporta la ele.

In al treilea rand, daca vrei un test de inteligenta serios trebuie sa mergi la un cabinet psihologic unde ti se vor aplica o gramada de teste pentru toate dimensiunile inteligentei. Evident asta se face pe bani.

Cat despre relevanta rezultatului, studiile arata ca inteligenta este cel mai bun predictor al performantei in munca (de aia unii angajatori isi testeaza candidatii), prezice cel mai mare salar la care un om poate ajunge in cariera profesionala, pana al cel nivel poate promova iar in unele studii mai amuzante prezice inclusiv abilitatea de a folosi mijloacele de transport in comun (in orasele cu sisteme complexe) sau speranta de viata in sensul ca analizezi mai bine mediul inconjurator si ai sanse mai mici sa mori din accidnte stupide sau sa crezi ca vaccinul e mai nociv ca boala.

Trebuie sa intelegi in primul rand ca termenul de IQ e putin greu de digerat ca ne face sa ne gandim la geniile de 3 ani din china dar in esenta este oarecum raportul dintre varsta mentala si ce fizica si la nivel de functionalitate prezice abiltiatea noastra de a procesa informatia rapid si de a ne adapta la mediu (fie el fizic, social etc.).

Trebuie totusi mentionat ca un IQ mediu nu este un impediment, un IQ mediue (100 de puncte) este sufiecient pentru a excela intr-un domeniu. Poate nu vei fi ca Einstein sa revolutionzi fizica si in acelasi timp sa fi un excelent violonist dar poti aduce beneficii majore unmanitatii prin munca ta.

| RoCkKiD a răspuns:

LE: O chestie interesanta daca vreti to dilema cu privire la IQ.

Aramata americana a fost printre primii mari investitiori in ceea ce priveste inteligenta. Rationamentul era simplu, ca in caz de razboi trebuie sa ai o modalitate eficienta dupa care sa poti sorta oamenii cat mai eficient posibil pe posturi incat sa castigi razboiul.

In acest moment armata americana are o baterie de teste la care daca obtii un anumit rezultat sub nu o limita care prin echivalare ar fi pe la 80 IQ nu au ce sa faca cu tine. Au stabilit ei ca un IQ sub limita de mai sus face individul incapabil sa faca ceva productiv iar inrolarea ar face, la propriu, mai mult rau decat bine.

Partea socanta e ca pe o populatie generala aia inseamna undeva 1 din 10 oameni. 1 din 10 oameni nu pot face nimic productiv in viata lor profestionala.

Intrebarea e ce ar trebui sa facem cu ei?

| bogdan324 a răspuns:

O tampenie dupa parerea mea, nu exista o metoda reala de masurare a ''inteligentei''.
Fiecare are un anumit skillset in care ne putem arata ''inteligenta'' si indemanarea in domeniul/domeniile noastre, prin asta ne definim ca oameni, fiindca suntem diferiti.

| BlondaBlondii a răspuns:

Este relevantntru o anumita parte din inteligenta noastra.