| Slovcehov a întrebat:

Ce parere aveti despre tipul asta de gandire?

Am o cunostinta care crede ca tot ce ni se intampla e vina noastra.
Daca te bate cineva pe strada, e vina ta pentru ca te-ai gandit la asta si ai atras.
Daca te-ai imbolnavit de ceva, te-ai imbolnavit pentru ca te-ai gandit boala aia.
Ea nu crede in boli pentru ca crede ca toate apar pe baza psihicului.
Ea crede ca poti manca orice ca iti face rau colesterolul in exces doar daca te gandesti tu.
Ca intoleranta la lactoza e un mit si e o ipohondrie
Ca si cancerul tot asa il faci, gandindu-te
ETC

Acum 2 ani si-a rupt clavicula si i-am zis ca okay asta inseamna ca ai atras? Si ea a zis da, inseamna ca are o lectie de invatat si-a gasit tot felul de justificari filosofice cand ea doar nu s-a uitat pe unde a mers si a cazut cu bicicleta dar ea a zis ca trebuia sa pateasca asta ca sa-si dovedeasca ca suporta orice durere (pe urma a povestit niste chestii si am aflat ca a avut dureri mai mari in viata decat aia). Nu prea inteleg

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este o persoana nebuna care crede in destin superstitii, cu astfel de oameni nu ai ce vorbi, mai rau te deprimă in loc sa te incurajeze sa te ajute sa i ti ridice moralul,

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu i-ai zis sa se gandeasca intens sa castige la loto?

| Slovcehov explică (pentru suntserios):

Amuzant ca face asta... in fiecare luna zice ca intr-o zi o sa fie castigatoare

| T0T a răspuns:

Nu prea poți pleca de la premisa asta. E o opinie pe care dacă o pui în aplicare, atunci ar exista consecințe foarte mari cu întrebări de genul: „E vina ta că ai luat bătaie sau e vina celui care te-a bătut? E oare vina împărțită? Cum o împarți?".
Totuși există cazuri de criminali care trăiesc bine-merci 100 de ani (vezi Iliescu) și copii care nu au ce mânca în Africa. Până la urmă cine merită ce și pe ce considerente?

| minrest a răspuns:

Prezinta si alte simptome, in afara acestei ideatii bizare, de factura paranoida? Ceva productiv, delir, halucinatii?

| Lioana a răspuns:

Partial sunt de acord cu ea. Ceea ce gândești aceea atragi. Asta e adevărat. Dar si faptele trebuie sa se imbine cu gandurile. Adica degeaba te gândești ca nu te calca mașina daca tu nu esti atent cand treci strada. Sau degeaba te gândești ca esti sănătos si nu te imbolnavesti daca duci un stil de viață nesănătos.
Dar cu gandul nu poti atrage lucruri care depind de alții, doar ceea ce depinde de tine.
Prietena ta exagereaza lucrurile.

| Brizbriz a răspuns:

Fiecare face fata vietii asa cum a ajuns sa faca fata vietii

eu de exemplu consider ca "de vina" e soarta si NUMAI soarta, pentru orice mi se intampla, bun sau rau, si faptul ca unii sunt motivati sa mute muntii, iar altii nu ar misca un deget, soarta i-a facut sa fie asa, SI NUMAI SOARTA

| Iote a răspuns:

E cumva psiholog? Numai astia gandesc asa. O mare tampenie.

| Slovcehov explică (pentru Iote):

Nu e psiholog, dar citeste carti de dezvoltare personala.

| agentgxm a răspuns:

Hei,și eu cunosc astfel de persoane, dar nu exagerează așa de mult cu chestia asta cum o face cunoștința ta...in fine.
Chestia asta se numește un fel de manifestare, dar in cazul cunostintei tale ...este ceva diabolic,asa mi se pare...ce este manifestarea? Intervine atunci cand te gandesti la un lucru foarte des de parca s-ar fi intamplat deja,dar el nu s-a intamplat, iar mai devreme sau mai tarziu se intampla, bun,asta e pe partea de psihic,doar gandesti si in cele mai multe cazuri se intampla de la sine, fara sa vrei gen.
Așa, mai exista si tipul de manifestare atunci când scrii pe foaie ce vrei să se întâmple in viitor, dar l-a modul că s-a întâmplat dej a, de exemplu:,, Am trecut examenul cu nota maximă'', dar eu încă nu am dat examenul...