| Caddyi a întrebat:

Ce parere aveti despre " Triunghiul Bermudelor "? Chiar credeti ca acolo dispar avioane? Daca " da " unde dispar?

17 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu cred ca dispar avioane, stiu ca dispar avioane, acest lucru nu poate fi contestat.

| WR104 a răspuns:

Nu-i nimic adevarat.

| pwp a răspuns:

Sunt numeroase ipoteze...eu tind spre cea cu campul magnetic, e cea mai logica.

| Cetateanulturmentat a răspuns:

Unii spun ca e o gaura de vierme pentru ca avioanele disparute nu au fost gasite nici mcar in apa, si cum s-a mai zis campul electromagnetic este anormal.Pe langa asta au fost marturii ale unor piloti care au afirmat ca instantaneu au parcurs distante imposibile (ex: oceanul Atlantic 30 km in larg - Florida instantaneu)

| Rose123 a răspuns:

Eu am citit ca este un fel de gaura de vierme, un fel de poarta spre alta dimensiune thinking Nimeni nu s-a intors de acolo ca sa povesteasca, deci presupun ca orice stim noi reprezinta doar zvonuri, nimic mai mult. Am mai auzit si ca se planuieste un fel de expeditie super-protejata pentru a se afla adevarul.

| MadRaven a răspuns:

Ma fascineaza acest fenomen de mult timp.
Dar fiind o fire mai stintifica si mai realista, eu zic ca o fi vreun fenomen pe acolo, de asta se intampla ce se intampla
Tu ce zici?

| Decrepit a răspuns:

Mai exista pe aceeasi paralela cu el,doar ca in celalalt capat de lume,in zona dintre Japonia,China si Filipine,Triunghiul Dragonului, putin mai mic, unde totusi au loc fenomene asemanatoare, multi japonezi ii spun zona catastrofala sau blestemata. Disparitiile astea nu au cum fi confirmate, pentru ca nicio poveste care are legatura cu cele doua tringhiuri nu poate fi dovedita irefutabil.Totusi,stii ce se intampla cand duci un magnet aproape de o busola? Ceva din categoria asta de fenomene ar fi destul de plauzibila si pentru ce se intampla in zonele alea. Aberatii,gen Atlantida,Lemuria,instalatii submarine ale elitelor mondiale meschine, care vor sa faca rau sunt excluse din start, ca are si ea, conspiratia, o limita de bun simt.

| vrelian a răspuns:

Avioane dispar oriunde.de ce dispar mai multe acolo sau disparrau pentru ca se parte fenomenu sa mai rarit acum. daca tu iei 2 sosele diferite.una foarte aglomerata si una mai deloc, unde crezi ca vei avea mai multe accidente? normal pe soseaua mai aglomerata.asa si cu avioanele de care tu intrebi.dar nu dispar, se prabusesc in ocean. daca ai vazut acel avion care sa prabuzit ce placa din brazila spre franta unde au murti cu totii. sper ca ai auzit de el acum citiva ani.parca era si o romanca in avionul ala.ei la un moment dat mai mai sa nul mai gaseasca.bine ramasitele zic.era mai mai sa abandoneze ca nicaeri nu aparea nimic.dar ce tehnologie avem azi si debaia debaia resusise sa gaseasca aramasitele, atunci ce sa mai vorbim de acum 50 de ani cind sau intimplat multe chestii disparute in acea zona.deci zona asta este una aglomerata sa-i zic asa.si avioane si barci si vapoare trec pe acolo balamuc.e florida ce mama masii.si restul iti explici tu singur.astazi nu sa mai auzit de nici o disparitie.deci daca ar fi fost ceva suspisios si astazi s-ar fi intimplat.asa csa nu are rost sa rasucim noi firele sa scoatem povesti ca ajungem ca si credinciosii cu biblia.numai bine

| Nick2012 a răspuns:

Dispar înntrun loc ciudat nu pot să îţi explic acest loc dacă te uiţi la filme şî te uiţi cum începe atunci ai să vezi unde dispar filmul The Triangle este bazat pe fapte reale!
Succes şi baftă! happy big grin

| Geass a răspuns:

Realizati ca prin Triunghiul Bermudelor trec zilnic mii de avioane si vapoare si nu se intampla absolut nimic?

Unii nici nu stiu unde este localicat Triunghiul Bermudelor pentru ca daca ar stii cu siguranta nu ar mai crede zvonuri.

| Mentalist09 a răspuns:

Exista un fenomen. Inca nu s-a descoperit BINE acel fenomen. dupa cate stiu si am citit cam asa este oh go on :o

| NOname0917 a răspuns:

Hmm orice este posibil. nici eu nu sunt sigur...dar din cate am citit. pare adevarat... daca asa zisele nave si avioane care au disparut nu au avut cum sa se intoarca din acest triunghi al bermudelor. nu avem dovezi solide... putem crede orice... ca este asemeni unui camp magnetic. putem lua ex: un magnet obisnuit apropiat de un telefon mobil...ii distruge circuitele acestuia...asemeni extraterestrilor..multe intrebari? oare exista? oare sunt oameni pe alte planete si alte planete decat cele descoperite? cate or mai fi? multe intrebari dar putine raspunsuri concrete...si cu ajutorul cercetatorilor NASA. oare sunt ei asa de prosti sa ne dezvaluie noua. omenirii adevarul despre extraterestri? NU... doar ei stiu adevarul... happy

| IcsX a răspuns:

Chiar m-a fascinat si pe mine acest fenomen, si am fost foarte interesat de el, urmarind documentare, si filmehappy
Totusi cred ca e un mister, si poate pe parcursul anilor, alti cercetatori mai specializati vor da de capat misterului happy

| lMikyI a răspuns:

Nu sunt specialista, dar din cate știu eu câmpul magnetic este foarte mare, deci, logic te atrage, deci si mai logic te distruge, din cate am auzit eu, exista cazuri in care sa trecut prin triunghi si nu s-a întâmplat sa moara pilotul, dar el zice ca nu isi mai amintește nimic decât ce s-a eternul inainte ( toate chestie de pe bord au luat-o razna ). Deci in concluzie nu se știe nimic exact

| FenantrenAntracen a răspuns:

N-am încredere in astfel de locuri căci nu exista. Daca ai credință in Dumnezeu poti merge oriunde si nimic rău nu ti se va intampla

| Bratu_Andrei_1995 a răspuns:

Am citit si eu mult despre Triunghiul Bermudelor dar haide sa iti dau sa citesti si tu ceva mai mult ca este foarte interesant.

Triunghiul Bermudelor (în engleză "The Bermuda Triangle"), cunoscut și sub numele de "Triunghiul Diavolului", este o zonă aproximativ triunghiulară ca formă, cu cele trei colțuri localizate de Insulele Bermude, Porto Rico și Fort Lauderdale, Florida în Oceanul Atlantic. Suprafața cuprinsă este de circa 1.2 milioane km². Există unele speculații cum că în această regiune se întâmplă foarte des fenomene paranormale, cum ar fi: dispariții ale unui număr mare de vase și aparate de zbor, activități paranormale în care legile fizicii sunt date peste cap, puse inclusiv pe seama ființelor extraterestre.

În ciuda acestor idei populare, Paza de Coastă a Statelor Unite și alte agenții citează statistici care indică faptul că numărul incidentelor de vase și avioane dispărute sau pierdute nu este mai mare decât în oricare altă zonă des circulată a lumii.

Multe din așa-zisele mistere s-au dovedit a nu fi chiar atât de misterioase sau neobișnuite la o examinare mai amănunțită, conținând erori și fabricații care în multe cazuri au circulat și recirculat timp de zeci de ani.

Oamenii au crezut întotdeauna că există oameni pe alte planete așa că aceasta a fost prima ipoteză. Mulți oameni de știință au considerat o teorie imposibilă dar alții spun că așa cum s-a creat Pământul și au apărut ființe inteligente pe el așa poate fi și în cazul altor planete și dacă este așa ceva se va întâmpla? Viitorul ne va răspunde la toate întrebările.

Pământul este un magnet gigantic, susțin oamenii de știință, în unele părți magnetul este potrivit arătându-ne N se pare ca în Triunghiul Bermudelor este mult prea mult magnetism dereglând astfel vremea sub formă de fulgere, valuri uriașe sau chiar tornade. Toate acestea fiind ascunse în ceață, mecanismele încep să se deregleze, atrăgând tot ce este metal inclusiv vase și avioane.

Dacă intri în triunghi ai o senzație stranie de frică și corpul uman rămâne paralizat în timp ce valurile înghit vasul și trupurile plutesc neputând fi văzute din cauza ceții, iar cei aflați în viață sunt prinși de valuri și aruncați sub mare. Imaginați-vă că sunteți acolo și calculați logic toți factorii(vremea rea + magnetism + paralizia + valuri = moarte sigură)

Acesta este iadul pe pământ dar adevărul va fi dezvăluit de viitor. În Triunghiul Bermudelor nu există animale nici plante, de aceea oamenii de știință cred că de fapt sunt gaze naturale. Unii oameni spun că din această cauză este ceață în Triunghi și tot din acestă cauză animalele se feresc de acea zonă.

Dar mai rămâne dispariția navelor și faptul că nici un trup nu a mai fost văzut. Cu această problemă s-au confruntat oamenii de știință și până la urmă au tras linia și astfel au aflat că în aceea zonă se află o concentrație mare de gaz metan astfel în vase și avioane pătrunde gazul metan în concentrație mare astfel motoarele cedează și explodează echipajul murind, ori din cauza unde-i de șoc ori sufocați de gazul metan.

Noi cercetări arată că marea din acea zonă elimină bule de gaz atât de mari încât pot cuprinde un vas întreg și îl pot scufunda. Una dintre aceste teorii este adevărată. Care este aceasta vom vedea în viitor.

Cat timp ai postat aici te intereseaza despre Triunghiul Bermudelor si sper ca vei avea rabdarea sa citesti. Poti gasi multe informatii si pe google si wikipedie.