| Meme10Memu a întrebat:

Ce parere aveti despre urmatoarea intrebare - idee "Cine are nevoie de inima ( sentimente ) daca are creier ( inteligenta )?"

17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Inima este la fel dar inteligenta difera de la om la om.

| Simpatic a răspuns:

Toti iubim pentru ca nu suntem roboti, suntem toti pentru unu (TPU) si unu pentru toti!

| RAY a răspuns:

Omul ar fi bine daca sar implini in toate, si daca esti inteligent ai nevoie de iubire, cred ca multi de asta traim ca suntem iubiti sau iubim, nu suntem roboti

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pentru ca altfel am fi un nemesis. Si asta este un aspect care ne diferentiaza de animale.

| PainTech a răspuns:

A fost un om pe nume Elliot, un angajat si un sot foarte bun. A avut o tumoare pe creier, a fost scoasa fara probleme, etc. Totusi, Eliot s-a schimbat radical. Pierdea timpul complet aiurea. Odata nu a venit la sedinta pentru ca nu putea sa se decida ce capsator sa foloseasca. In timpul evenimentelor importante din viata copiilor el statea pe caneapea si se uita la meci. Nu mai era preocupat de nimic. Si-a distrus familia si cariera, a ajuns in laboratorul lui Antonio Damasio, profesor în neuroștiință, precum și profesor de psihologie, filozofie și neurologie. Elliot nu avea nicio problema cu inteligenta. Toate testele de inteligenta aratau un nivel mediu. Damasio si-a dat seama ca toate testele clasice masoara nivelul de inteligenta, niciunul nu masoara nivelul de empatie. I-a aratat pacientului imagini tulburatoare cu copiii care mureau de foame, victime in accidente, arsuri, etc. Totusi Elliot nu avea nicio reactie. Asta era problema. In timp ce inteligenta nu a fost afectata, sentimentele au fost afectate. Pentru el toate lucrurile aveau aceeasi importanta, acelasi nivel de satisfactie.

Motiv pentru care sentimentele au acelasi grad de importanta ca si gandirea, daca nu mai mult.

https://www.thecut.com/2016/06/how-only-using-logic-destroyed-a-man.html

Everything is f*cked - A book about hope - Mark Manson

| Meme10Memu explică (pentru PainTech):

Iubirea e un cuvant, o simpla informatie care poate fi ca data de intrare intr-un comparator logic.

| PainTech a răspuns (pentru Meme10Memu):

Mintea umana e mult mai complicata decat un comparator logic.
Ar fi bine daca iubirea ar fi o simpla informatie. Din pacate e mult mai complicat de atat.

| Meme10Memu explică (pentru PainTech):

In timp pasiunea pentru partener scade si iubirea devine doar un cuvant, o informatie.

| PainTech a răspuns (pentru Meme10Memu):

Aia nu mai e iubire, e o obisnuinta.

| Crackman a răspuns:

Toti au nevoie de toate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce vrea fiecare de la viata, pe ce se axeaza, care e telul principal al fiecaruia. Exista familii fericite, care nu au foarte multi bani, dar exista si afaceristi singuri, putrezi de bogati. Sti care ar fi definitia unui om cu un astfel de rationament, cum l-ai descris tu in intrebare? Psihopatic. Psihopaticii sunt cei mai buni afaceristi, de altfel. Oameni reci, nu le pasa de nimeni altcineva ori de repercursiuni, cu un pumn de fier, care se bazeaza doar pe rationament si pe interese, in niciun caz pe sentimente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce înseamnă inteligență?

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Ma gandeam la o chestie misto. Multi lucreaza mult si nu ajung sa aiba banii si prosperitatea bogatilor. Dumnezeu e o notiune abstracta. Inteligenta adevarata s-ar raporta la Dumnezeu. Pentru ce sa muncesc ca prostu peste masura si sa ma aleg cu ce? Dumnezeu nu recomanda mai mult de 8 ore de munca pe zi.

Stiu pe unu care zice ca "lumea e matematica". Din cate am analizat matematica si informatica nu pot explica totul in viata omului. La Oxford sau MIT nu conteaza cat de prost e omul daca stie engleza si matematica.

| HowdidIgethere a răspuns:

Ca fiinte avem nevoie si de bunatate si de iubire. Altfel suntem incompleti si putem deveni rai.

| MariaMonica2009627 a răspuns:

Dacă ai doar creier/inteligenta vei fii ca un robot, fara inimă și sentimente.Vezi tu, noi oameni avem nevoie de iubire, de înțelegere, de laude si încurajari.Eu sincer nu-mi pot imagina viața fără sentimente

| Meme10Memu explică (pentru MariaMonica2009627):

Ce zici de asta "in timp pasiunea pentru partener scade si iubirea devine doar un cuvant, o informatie"? Doar notiunea sau conceptul sau informatia de Dumnezeu mai salveaza informatia numita iubire pentru partener.

Sau iubirea pentru proprii copii care ajung pe acolo pe undeva prin lume.

Sau informatiile despre trecutul petrecut cu partenerul sau proprii copii ar mai putea salva iubirea care tinde sa se raceasca/stinga precum focul in soba.

Multi batrani ajung neputinciosi si aproape uitati de proprii copii.

Copii care mor fara ca cei bogati sa faca ceva pentru ei.

| Anonymus299 a răspuns:

Toti oamenii au o inima, si cei care dau impresia ca nu au. Toți oamenii au nevioie de sentimente. Ca daca e diar inteligenta fara sentimente... E urat...