| DracuIa a întrebat:

Ce parere aveti despre vorba care zice:
"pe cat esti de inteligent sau cult etc pe atat si de prost sau nebun"
?

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Adevărată, pentru că cu cât cunoști mai mult cu atât te ridici mai mult, astfel datorită cunoașterii devii un „nebun" captiv în propria-i înțelepciune.Se știe că cunoașterea atrage după sine și înțelepciunea, mai ales dacă cunoașterea se bazează pe experiențele personale de viață, astfel omul devine perfect.

| anonimg a răspuns:

Sunt de acord cu asta. Pentru ca nu conteaza atat de mult inteligenta, scolile sau alte lucruri de felul acesta, cat conteaza caracterul -dragostea manifestata prin mila, bunatate, rabdare.
Pentru ca nu inteligenta, bunurile sau scoala te face "om", ci caracterul.

| Plato a răspuns:

Hmm, cred ca se refera la faptul ca masa oamenilor (care e mediocra) te va considera prost/nebun daca ai niste idei luminate si/sau diferite de ale lor. Din pacate, este adevarat. Oamenii simpli resping orice nu inteleg, ba mai mult, incearca sa extermine. De aici poate si sintagma "geniu neinteles".

| IoanaRoman09 a răspuns:

Eu cred ca pe cat esti de inteligent, pe atat de trist, ciudat si nebun esti

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Orice faci, tie-ti faci. Oamenii barfesc despre altii lucrurile care ii privesc pe ei doar ca nu-si dau seama de asta din cauza mandriei.