| FonAfon a întrebat:

Ce părere aveți? Omul face parte din regnul Animalia?

Răspuns Câştigător
| Emazio a răspuns:

Din care alt regn poate sa faca parte? Impreuna cu maimutele compunem familia hominidae

79 răspunsuri:
| Emazio a răspuns:

As fi curios ce spune biblia despre dinozauri.

| Celcestietot a răspuns (pentru Emazio):

Caută și vezi, dar în Enoh.

| RAY a răspuns:

Nu e vorba de ce parere avem, e vorba de adevar, omul face parte din regnul animal, ca uni nu cred e treaba lor, ignoranti vor ramane asa toata viata lor in pesterea lor cu dumnezeul lor care ne va face gratare pe noi care ne folosim creierele

| FonAfon explică (pentru RAY):

Știu. Dar vreau să citesc părerile celorlaltora, pentru că eu am deja o părere despre acest subiect.

| RAY a răspuns (pentru FonAfon):

Nu ma refer la tine

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Ok frate, crezi ce vrei tu. Mă lăsați fără cuvinte la ce mod de gândire incorect și irelevant aveți. Nici măcar nu ai încercat să "dai" peste Dumnezeu și îi negi existența + că mai și arunci cu jigniri în cine crede. Măcar crezi în extratereștrii sau nu? Dacă nici în ăștia nu crezi că există ești o cauză pierdută, ești mai orb decât un orb și un îngâmfat, care nici când vede ceea ce cere, nu crede.

| RAY a răspuns:

Cu oameni prosti nu exista intelegere

| Catrice a răspuns:

Viruși și actorii clar nu suntem. Insecte sau pasari nu ca nu zburam. Plante nu ca nu fotosintetizăm nimic. Ce ne rămâne decât animalia. Avem ochi, gura, dinți, piele, naștem puii...

| FonAfon explică (pentru Catrice):

Insectele și păsările fac parte din regnul Animalia. Insectele fac parte din grupa artropode care face parte din regnul Animalia. În rest sunt de acord cu tine. Am vrut doar să citesc păreri.

| Catrice a răspuns (pentru FonAfon):

Hopa! Eroare de moment. Ora e de vina big grin

| Celcestietot a răspuns:

Eu nu cred in teoria evoluționistă, și s-a mai și descoperit că e și greșită, este total tăiată cu un mare X (implică cromozomii, nu spun mai mult). Ești ateu?

| Emazio a răspuns (pentru Celcestietot):

Cine a descoperit asta? Cum face teoria creationista mai mult sens decat cea evolutionista?

| FonAfon explică (pentru Celcestietot):

Ce legătură are cubaceastă teorie?

| FonAfon explică (pentru FonAfon):

„Cu această", nu „cubaceastă".

| Celcestietot a răspuns (pentru Emazio):

Măi, este prea mult de scris crede-mă, caută și tu contrariul pe Google.

| Celcestietot a răspuns (pentru FonAfon):

Că omul nu face parte din niciun animal / nu a avut un asemenea strămoș, este absurd frate. Nu îmi vine să cred că unii cred că ne tragem din maimuțe sau din fluturi, wtf.

| Emazio a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu imi vine sa cred ca unii cred ca ne tragem din incest, sau dintr-o coasta, wtf. Este asa absurd frate... Ce specie de oameni erau Adam si Eva?

| FonAfon explică (pentru Celcestietot):

Nu am spus că ne tragem din alte animale.

| FonAfon explică (pentru Celcestietot):

Dar eu NU am spus că omul se trage din maimuțe sau fluturi.

| Celcestietot a răspuns (pentru Emazio):

Ma dau batut, cu ateii nu ai ce vorbi >sad.

| chuckmanson a răspuns (pentru Celcestietot):

Deci nu accepți teoria care explică perfect complexitatea formelor de viață de pe pământ și care are atât de multe dovezi? Nu există absolut nimic care să demonteze teoria evoluționistă, în schimb dovezile pentru această teorie sunt atat de multe și atat de convingătoare, încat e imposibil să negi evoluționismul. Evoluția este un fenomen fundamental în biologie și una dintre proprietățile elementare ale vieții. Fiecare ființă care există a existat și va exista vreodată este, a fost și va fi un subiect al evoluției. Dacă nu accepți evoluția nu înseamnă că nu ai evoluat șii tu! Teoria evoluției nu doar că a trecut testul timpului, dar pe măsură ce au trecu generațiile a devenit din ce în ce mai puternică cu din ce în ce mai multe dovezi și mai de bună calitate. Evoluționismul este susținut de omologie, embriologie, genetică, fosile, organe vestigiale, mutații genetice, paleontologie, biologie moleculară, geologie, meteorologie, botanică, zoologie, antropologie, anatomie și fiziologie, medicină, biogeografie. Să negi evoluția înseamnă să negi știința!

| Emazio a răspuns (pentru Celcestietot):

De unde ai tras tu concluzia ca sunt ateu? Daca eram ateu nu te mai intreba, imi spuneam din prima ca esti prost. Sunt agnostic, de asta eram curios sa vorbim despre asta, dar probabil nici tu nu stii in ce crezi acolo sa...

| FonAfon explică (pentru Celcestietot):

Dar tot nu ți-ai spus părerea: omul este animal sau nu?

| FonAfon explică (pentru chuckmanson):

Bine. Mulțumesc.

| Celcestietot a răspuns (pentru FonAfon):

Am zis că nu.

| Celcestietot a răspuns (pentru Emazio):

Nu știu dar din câte se vede în ceea ce scrii, nu ai nicio logică în gândire. Se vede că strămoșii tăi sunt maimuțele.

| Celcestietot a răspuns (pentru chuckmanson):

Neg știința, dar nu absolut complet, ci la ceea ce spui tu.

| chuckmanson a răspuns (pentru Celcestietot):

Dacă negi știința, atunci nu ar trebui să ai niciun fel de beneficii aduse de aceasta. Adică nu ar trebui să ai acces la tehnologie, medicamente, mașini, casă etc.

| Celcestietot a răspuns (pentru chuckmanson):

Eu am zis că neg ceea ce a zis el, nu toată ramura științifică tu de ce te bagi dacă nu citești cu atenție? V-ați făcut clubul ateilor?

| chuckmanson a răspuns (pentru Celcestietot):

Deci dacă cred în adevăruri științifice demonstrate și sunt o persoană rațională, înseamnă că sunt automat ateu?
Atunci înseamnă că toți ar trebui să fim ateihappy

| Celcestietot a răspuns (pentru chuckmanson):

Nu. Eu m-am referit la comentariul tău adresat comentariului meu. E ok să fi cum ai zis tu, dar gândește-te cine provoacă acele boomuri științifice, ca de exemplu Bigbangul (sau cum se scrie). Poți să îmi răspunzi de exemplu hmm... că Dumnezeu nu există, să îmi argumentezi de ce nu ar exista big grin?

| FonAfon explică (pentru Celcestietot):

Se scrie Big Bang, în 2 cuvinte, dacă ai scris „(sau cum se scrie)".

| chuckmanson a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu este de datoria mea să argumentez că nu există, e de datoria ta să argumentezi că există. Dacă eu ți-aș spune că filmele Pirații din Caraibe sunt povești 100% reale și adevăruri sfinte, iar Jack Sparrow este un înger al Monstrului Zburător de Spaghete, eu aș fi cel care ar trebui să argumentez, nu tu.

| Celcestietot a răspuns (pentru FonAfon):

Ok manwinking.

| Celcestietot a răspuns (pentru chuckmanson):

Păi da dar eu nu voiam să argumenteze că există. Vezi cum te ți tu acum cu mine "contră" și practic negi că există? Convinge-mă tu pe mine de ce ar trebui să devin ateu (asta în caz că ești tu unul dintre ei), te provoc (așa prietenește, nu sa ne luăm la cearta, doar să îmi demonstreziwinking )!

| chuckmanson a răspuns (pentru Celcestietot):

Ateismul înseamnă pur și simplu să nu crezi în niciun fel de zeu. Înseamnă doar să nu crezi că o astfel de ființă ar exista când nu există dovezi să susțină asta. Eu personal sunt un sceptic și nu cred în multe lucruri, dar voi începe să cred în oricare dintre următoarele lucruri cand cineva îmi va aduce dovezi: dumnezeu, zei, îngeri, diavoli, demoni, rai, iad, karma,dharma, yoga,reîncarnare, nirvana, valhala, câmpiile elizee, aaru, viață de apoi, sfinți, miracole, magie albă, magie neagră, vrăjitorie, profeții, blesteme, astrologie, numerologie, cărți de tarot, globuri de cristal, cititori de aură, table ouija, exorcism, necromanție, ritualuri sataniste, spiritism, voodoo, sacrificii umane sau animale, acupunctură, homeopatie, feng shui, spirite, fantome, revelații, criptide, vampiri, vârcolaci, spiriduși, monștrii, dragoni, zâne, unicorni, deochi, citire în palmă, în cafea, în ceai etc., visele premonitorii, intuiție, rugăciuni, terapie cu urină, aromaterapie, conspirații cum că nu am ajuns pe lună, conspirații anti-vaccin, conspirații cum că încălzirea globală nu există, toate teoriile recente cum că dacii au fost cei mai mari și mai tari, cum că ziua de vineri 13 este una fatală, poltergeist, ozn-uri și extratereștrii care au construit piramidele(cred că este foarte posibil să existe viață pe alte planete, dar teoriile de genul că extratereștrii au construit piramidele sunt nonsensuri), panspermie, pământ plat, teoria geocentrică etc. Dă-mi o singură dovadă pentru oricare din aceste inepții și voi începe să cred în ele.Nici nu ar putea fi altfel. Pană atunci, le voi privi ca pe ceea ce sunt.

| FonAfon explică (pentru chuckmanson):

Ai uitat de Teoria Geocentrică.

| Celcestietot a răspuns (pentru chuckmanson):

Și eu cred tot la fel în extratereștrii că există, nu zic că ei au construit piramidele, pentru că nu știu dacă chiar ei au făcut-o, dar cine știe. Îți voi povesti de câteva din ce ai enumerat mai sus. Magia nu este albă sau neagră, este pur și simplu magie, dar depinde în ce scop o folosești, fie el bun sau rău, de aici provin și denumirile acestora. Ființele acestea mitologice (ceea ce ai enumerat) nu au cum să nu existe, de ce? Pentru că apar în toate culturile/neamurile pământului și nu cred că toți sunt nebuni, totul are o explicație logică : dragonii sunt de exemplu niste dinozauri cu aripi ori SCP-uri de la alte civilizații, ori însuși renumiții extratereștrii. Oare ți se pare absurd asta, cum că dragonii ar fi niște extratereștrii? Ei bine nu cred că este, cel mai simplu exemplu ar fi desenele cu acele ființe, acei zei ai egiptenilor în formă a capului cu a diferitor animale, logic nu? Sau aceste ființe mitologice, trebuie să fie rezultatul a ceva, ca de exemplu a extratereștriilor, a unui experiment eșuat al acestora sau a unei catastrofe, ca de exemplu un război nuclear (Mahābhārata), sau însuși creația lui Dumnezeu, cine știe (de Dumnezeu voi vorbi mai jos). Fantomele, alt subiect pe care l-ai deschis : oamenii din toate colturile lumii au asemenea povesti in folclorul lor, chiar și în ziua de azi apar. Pe YT de exemplu sunt diferite canale care prezintă dovada lor ( nu toate videourilor sunt reale ), un asemenea canal ar fi de exemplu Chills. Eu cred in paranormal că mi s-a întâmplat așa ceva, doar o să zic ce mi s- întâmplat, nimic mai mult. Eram in sufragerie cu sora mea, (aveam geam transparent, blurat la ușă de nu prea se vedea clar) când dintr-o dată o umbră complet neagră trece până în capătul holului, stă 2 sec, se întoarce, și închide lumina de pe hol. Am rămas puțin așa surprinși, pentru că am crezut că este tata, fiindcă doar cu el mai eram în casă. După incident am ieșit eu (stam la casa cu parter, un etaj și pod) fiind la etaj și îl strig pe tata, când colo, el îmi răspunde de jos din baie : „Da!". Am cam înlemnit puțin atunci, recunosc, dar mi-a trecut. Peste puțin timp îl întreb dacă el ne-a închis becul pe hol, iar el ne-a zis că nu. Știu ce am văzut eu cu sora mea și am avut ambii experiențe dubioase la noi în casă, și apropo amândoi am văzut umbră de un negru pătrunzător, parcă absorbea lumina toate, nici pic de lumină nu reflecta. Așa, și de Dumnezeu, sunt o mulțime de dovezi mai indirecte puțin, unele și directe care atestă existența lui. De exemplu cine a provocat Big Bangul? De ce fiecare popor are un Dumnezeu în cultura sa? De ce a existat un potop (arca a fost descoperită), acest fapt este menționat în biblie?; fiecare popor a avut unul în propria istorie. De ce există dovezi despre existența lui Isus ca și fiu a lui Dumnezeu, incluzând tot ce a făcut fiul său? În biblie, Dumnezeu a oprit soarele pe cer timp de o zi, deoarece un anumit om i-a cerut asta, să îl oprească până va câștiga lupta împotriva altui popor. Acest fapt a fost dovedit mai indirect că Dumnezeu există de către cercetători, deoarece s-a dovedit că în istoria planetei lipsește 1 zi ( cauți pe Google dacă nu mă crezi ). Dacă te îndoiești de existența lui Dumnezeu, de ce nu I-o ceri să ți-o dovedească, fie că ar dura mai mult decât te aștepți, și poate vei crede că nu îți răspunde? Cere-i semne Lui Dumnezeu și ți le va arăta fii tu sigur de asta (mi s-a întâmplat). Cred că a fost suficient ce am scris. Ce părere ai?

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Evolutia nu este o credinta, logic ca nu crezi din moment ce habar nu ai

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Doar prosti pretind ca cunosc totul, omul inteligent se indoieste de toate

| Sarbo a răspuns (pentru chuckmanson):

Hazardul nu poate crea nimic. Iubirea nu e doar o senzatie. Deci trebuie sa existe un Creator si noi il numim Dumnezeu. Ai credinta numai.

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

M-ai făcut prost indirect și nu este frumos omule. Cei ce se îndoiesc de toate, sunt cei cărora le este frică de necunoscut, de ce este în inima întunericului și după el, adică tu.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Dacă nici în ăștia nu crezi că există ești o cauză pierdută, ești mai orb decât un orb și un îngâmfat, care nici când vede ceea ce cere, nu crede.

cica eu te-am jignit

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Bine, atunci să înțeleg că nu ai discernământ, ok. O să citez : „Doar prosti pretind ca cunosc totul, omul inteligent se indoieste de toate". Nu tu ai spus asta? Plus că te-ai referit la username-ul meu. Ce mai vrei?

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Poti doar sa presupui nu sa afirmi ceva, eu ma referam la modul general

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Bine. Atunci ce părere ai despre extratereștrii dacă ești sceptic, că cu Dumnezeu m-ai lămurit?

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Eu nu cred in nimic, dar daca e vorba de dat cu parerea exista o probabilitate sa existe asa ceva in fapt viata in univers sa gasit viata in unele comete, acum depinde de ce viata vorbim inteligenta inca nu stim, dar un fel de inceput de viata sa gasit in comete, nu trebuie sa ma crezi

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Mai eu cred asta cu viața în roci etc hai că ai înțeles tu. Dar mai mult decât microbi numai cum să fie sau hai să evolueze într-un gândac. Uite presupunem că este adevărat ceea ce spui tu cu viața din comete, adică să crească o specie inteligentă, mai mult sau mai puțin ca omul. Dar la câte comete au văzut până acum cu "viață inteligentă", până acum trebuia să avem cel puțin 10 tipuri de rase inteligente pe pământ. Ce spui?

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Dar tu stii ce inseamna o cometa?

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Bineînțeles. De ce întrebi?

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Https://www.youtube.com/watch?v=Uq4HWsLeoHM

sa stiu cu cine imi pierd timpul

| anonim_4396 a răspuns (pentru chuckmanson):

"Dă-mi o singură dovadă pentru oricare din aceste inepții"
Si voi ateii sunteti inepti pentru ca va trebuie intotdeauna "dovezi" ca sa credeti ceva.
Nu are nimeni ce sa-ti dovedeasca
Du-te si spargete cu DMT si iti confirmi dubiile

| chuckmanson a răspuns (pentru anonim_4396):

Frate, o poziție logică și corectă față de orice fel de afirmație este că trebuie argumentată pentru a fi luată în serios, lucru acceptat nu numai în știință dar și în filozofie și politică. Dacă nu ar fi așa, oricine ar putea spune orice mizerie și să aibă pretenția să fie luat în serios. Dacă eu ți-aș spune că trebuie să crezi în zombi și white walkers și apoi ți-aș spune să te spargi pe salvia divinorum ca să îți treacă dubiile probabil că m-ai considera nebun.

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Asa, l-am vazut. Spune ca poate suporta viata extraterestra ( este o presupunere, nici ei nu sunt foarte siguri). De ce mi-ai trimis clipul, ce vrei sa spui cu asta, ca tu crezi ca exista viata extraterestra? Atunci crezi in vechii zei (fie ei greci sau egipteni) ca au existat? Sunt atatea dovezi incontestabile ca viata extraterestra exista, si daca exista asta, exista si Dumnezeu! De exemplu scheletele, fie ele cu capul alungit, fie de uriasi; atatea rapiri celebre ( Cazul Betty și Barney Hill ), atatea aparitii pe cer cum ar fi orase sau OZN-uri, oameni care au darul de a privi in viitor, si tu ce dovezi mai vrei ca sa crezi intr-una din acestea prezentate mai sus, inclusiv Dumnezeu? Hai sa iti pun o intrebare si va trebui sa raspunzi. De ce indiferent de greutate, omul cand moare pierde 21 de grame?

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Sa stii ca nu am timp de pierdut cu ignoranti

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Pentru ca nu sti sa raspunzi si pentru ca am dreptate nu mai stii ce sa spui, si de aceea parasesti discutia invins de argumentele mele, care ti le-au dovedit pe ale tale. Am castigat conversatia daca nu mai spui nimic, argumente bune ca ale mele domnule "ateu" o sa te dovedeasca intotdeauna!

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Dovedesti ca esti un copil de 3 ani care se lauda ca are dreptate

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Uite presupun ca nu am dreptate in ciuda faptului ca ma jignesti tot timpul. Daca esti tu cel inteligent de ce nu raspunzi la ce ti-am scris? Nu raspunzi pentru ca asa este ca mine, eu asta inteleg, din moment ce schimbi subiectul si il ignori total. Daca esti inteligent si destul de matur in gandire raspunzi, si incerci sa conversezi daca nu... nu! Ce, ti-e frica ca daca mai vorbesti cu mine te voi convinge de toate acestea ca exista si te lepezi de ateism? Hai sa ducem discutia pana la capat sa vedem cine castica, ca doar esti locul 1 pe TPU si trebuie sa le sti pe toate si sa fii mai destept decat toti. Tu ar trebui sa ma convingi sa devin ateu, dar din pacate exisata mai multe dovezi ca Dumnezeu exista, decat contradictorii. Toti ateii fug cand vad adevarul, ca dracii de Duhul Sfant si se pare ca tu faci parte dintre ei. Raspunde-mi sa vedem daca lupti inapoi sau te lasi prada mortii (asta daca nu mai spui nimic). Dovedeste-mi ca nu exista Dumnezeu! Nu ai cum sa dovedesti asta mie, dar nici nimanui! Da-mi dovezi solide care sa ateste ca Dumnezeu nu exista, si promit ca daca imi dai ceva bun eu nu mai cred in veci!

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Toti ateii fug cand vad adevarul, ca dracii de Duhul Sfant si se pare ca tu faci parte dintre ei.

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

De ce ma citezi si nu raspunzi? Ai ramas fara idei, fara dovezi incontestabile? O da stai... nu exista contraargumente ca Dumnezeu nu exista, fapt pe care tu il dovedesti singur! Nu ai fost in stare sa dovedesti, si eu ti-am scris "pergamente" in comparatie cu inscrisurile tale! Eu zic sa te cam razgandesti la faza asta cu ateismul, pentru ca nici tu personal nu iti poti dovedi tie ca Dumnezeu nu exista, si daca nici tu tie nu iti poti dovedi... esti cam vulnerabil in societate. Mai ai ceva de spus in afara de mistocareli?

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Omule nu avem ce discuta, ai o educatie foarte proasta

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Oh, dacă este să vorbim despre educație... eu în primul rand îmi pot susține punctul de vedere până la capăt, pot veni cu noi argumente de fiecare data, nu ca tine. Recunosc că pentru tine nu există Dumnezeu, de ce spun asta? Pentru că strămoșul tau chiar este maimuța, ce face și alta persoană inteligentă, face și ea. Un exemplu bun ai fi tu : citezi din tot ce scriu eu (ca maimuțele), ești un miștocar de "prima mana", și mă mir că ești pe primul loc pe acest site. Cred că ai stat ca dependentul zilnic să scrii răspunsuri eronate, ești un bot în gândire și că gesturi o maimuță, care de altfel este strămoșul tau. Săracii atei, mie îmi este mila de ei că nu vor apuca niciodată împărăția lui Dumnezeu, de ce? Pentru că maimuțele nu au ce căuta acolo! Ateii sunt limitați în gândire, de ce? Pentru că au trăit într-o peșteră și nu au avut de unde moștenii ADN-ul nostru inteligent. Stați ca animalele afară și să nu veniți niciodată în împărăția lui Dumnezeu, că acolo înguștii la minte nu au ce căuta, locul lor este focul cel veșnic! Și pentru cultura ta generala, și cu asta am terminat, să știi că maimutele nu pot fi strămoșii noștri că nu avem același număr de cromozomi (dar poate tu îl ai ca și ele... cine știe laughing)) big grin ).

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Pai si faza cu iubirea fata de aproapele tau?

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Sigur... ce iubire sa ai fata de dusmanii lui Dumnezeu (alt misto adus la adresa mea si a altor crestini). Iar trebuie sa te invat ca, la Judecata Universala, Dumnezeu va separa oile de capre? In Legea lui Dumnezeu stiai ca sangele trebuie sa cada asupra lor? Eu sunt "Secerisul" in acest rol, nu un "Încasatorul". Am incercat cu vorba buna si vad ca nu s-a putut. "Cine scoate sabia, de sabie va pieri".

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Judecata aproapelui, jignirea lui, mandria sunt pacate capitale, iisus spunea ca dusmani lui sunt cei care spun ca cred in dumnezeu dar nu fac voia lui, tu nici macar nu ai habar de propia ta biblie

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Ai cautat si tu pe internet si imi vorbesti mie, care stiu mai multe despre credinta si alte credinte ca tine? Tu ai dreptul sa vorbesti despre acest subiect doar atunci cand crezi, ca este ca si cum eu crestin fiind sa argumentez unui alt crestin ca Dumnezeu nu exista! Nu ma cunosti ca persoana absolut deloc, si nu sti prin ce experiente am trecut, poate ai citi mai sus printre comentarii si de aceea stii unele dintre multele intamplate. Ti-as fi vorbit despre paranormal, dar nici despre aceea nu crezi. Nici in Dumnezeu nu crezi. Nici despre extraterestrii nu crezi ca exista. Nu stiu ce sa vorbesc cu tine, ca este in zadar orice ti-as fi vorbit. Dupa ce ca tu m-ai jignit si pe mine, dar ai adus jigniri si la adresa altora, tu acum scoti din "gura" vorbe de duh? Asa sunt si antihristii, doar ca tu esti ceva si mai rau, un ateu. Macar de erai un antihrist, asa mai ziceam, dar sa-l negi si pe ala rau... nu stiu ce sa zic. Daca religia crestin ortodoxa ti se pare incorecta, de ce nu iti cauti o alta religie, ca poate asa vei afla calea cea dreapta? De ce spui ca suntem stramosii maimutelor, in ciuda faptului ca sunt atatea dovezi care dovedesc contrariul? Mai citeste si tu pe internet informatii actualizate, si poate atunci iti vei da seama (nu este nimic ofensator).

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Desi eu nu am dreptul sa vb, cool, dar tu ai dreptul deci habar nu ai de biblie

| Celcestietot a răspuns:

Prost este cel care nu accepta adevărul... Și cine nu l-am acceptat, eu sau tu? Mane, te-ai cam jignit singur aici : „Cu oameni prosti nu exista intelegere". Te-ai cam pus cu bosul de la ultimul nivel și nu este bine. Poate că pe aia de la lvl 1 îi fraierești, dar cu bosul nu îți merge, bosul dovedește tot. Nu ai venit echipat ca să te lupți cu el și măcar să încerci să îl învingi, ai pierdut. Repet, știu mai multe poeme biblice ca tine, mai multe religii de pe întregul mapamond, și tu pe mine mă faci prost pe față? Repede iarăși, maimuțele nu au ce căuta a conversa cu oamenii, căci sunt inferioare. Numai argumentul cu cometa mi l-ai prezentat, și ăla unul slab. Eu ți-am dat pergamente și tu mă faci pe mine prost? Eu zic că ar trebui să îți refaci un update la viața ta, că ai cam rămas în urmă cu multe și nu te vezi. După update vei rămâne, nu că fără armură, ci măduva de schelet de maimuță (strămoșul tău și a altor atei). Încearcă-ți norocul în altă parte, că cu mine te cam lupți degeaba, că ai echipament bun de nimic! Poate după ce îți mai cumperi iteme, să încerci să te lupți cu bosul de la ultimul nivel, până atunci...

| Bizon95 a răspuns:

Ce parere am? sunt de parere ca iti meriti numele

Gigel, care e animalul tau preferat?
papagalul
pai Gigel, papagalul e pasare, nu animal

BIOLOGIA SE IMPARTE IN DOUA REGNURI: animal si vegetal
DECI
daca omul/papagalul nu sunt animale, ATUNCI SUNT PLANTE!

P U N C T

| FonAfon explică (pentru Bizon95):

Boologia de pe Terra o cunoaștem ca având 5 regnuri (poate or fi mai multe): Monera, Protista, Fungi, Plantae și Animalia. Eu consider că omul este amimal. Aceași sstructură celulară, hrănire heterotrofă etc. Dar există oameni care spun că omul nu este animal.

| Bizon95 a răspuns (pentru FonAfon):

Okydoky, m-ai prins ca nu stiam decat doua regn-uri si exista mai multe
DAR
poti sa bagi omul in alt regn decat cel animal?
chiar sunt curios tongue

| FonAfon explică (pentru Bizon95):

Nu prea. Dacă îl punem în Monera sau Protista, este cel mai probabil microscopi, la Fungi, omul nu e nici drojdie, nici mucegai și nici ciupercă, iar plantă, nu este, nu se hrănește deloc autotrof. Eu consider că este animal.

| FonAfon explică (pentru FonAfon):

„Structură", nu „sstructură".

| FonAfon explică (pentru FonAfon):

„Aceeași" nu „aceași".

| FonAfon explică (pentru FonAfon):

„Biologia", nu „Boologia".

| FonAfon explică (pentru FonAfon):

„Microscopic", nu „microscopi".

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=NthFstM2rbU e la mintea cocosului sa te fereasca Dumnezeu sa ajungi... ca ai be+lit pu+la pacat de saraca femeie.

| Iote a răspuns:

Ca doar nu din "vegetalia" happy

| chuckmanson a răspuns:

Normal, nu avem destule caracteristic unice care să ne separe de acest regn și avem o mulțime de caracteristici în comun cu celălalte ființe din acest regn. Deci da, suntem animale!