| Karol1877 a întrebat:

Ce poti face in Romania daca stii stiinte sociale ( filosofie, psihologie, sociologie )? Adica poti sa ai un salariu bun daca profesezi in domeniu sau sunt cautate in afara?

19 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Poţi preda materiile respective. Poţi lucra ca psiholog, psihoterapeut dacă ai psihologia terminată.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

în ce domeniu vrei să profesezi?

| Karol1877 explică (pentru anonim_4396):

Psihologie sau filosofie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Karol1877):

În psihologie mai zic, dar în filosofie care e domeniul? Profesor? thinking

Și poți face multe meserii, dar nu 'în domeniu', poți fi sociolog, jurnalist, purtător de cuvânt, poți lucra în cadrul MAI, etc
Sunt niște facultăți pentru ''dezvoltare personală'', mai ales filosofia, niște cunoștințe extraordinare pe care le dobândești, dar nu e un domeniu concret și nu ai o piață a muncii unde să fie cerere de muncă strict pe domeniile astea.

| Thecurious a răspuns (pentru anonim_4396):

Partidele politice ar avea mare novoie de absolventi de filosofie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

N-are treabă...

| Thecurious a răspuns (pentru anonim_4396):

Multor policieni le lipsesc cunostintele de filosofie politica, valorile si principiile doctrinelor lor (probabil nu au cadre specializate ). Toate acestea se studiaza la facultatile de filosofie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

Ce doctrine? Singurul partid cu doctrină din România, și aia de extremă stânga, neomarxistă, e USR.
Restul își fac politica după interes, nu de stânga, nu de centru, nu de dreapta.
Deci nu cunoștințele de filosofie politică le lipsesc. România a avut la conducere somități dpdv intelectual, iar guvernarea a fost catastrofală.
Guvernarea actuală are ceva cunoștințe din filosofia lui Kafka...e absurdă, dar e cea mai bună alternativă, din păcate. laughing

| Thecurious a răspuns (pentru anonim_4396):

Este cea mai buna alternativa.
Stiu ca USR-ul nu are planuri pr termen lung, initial erau inamici politici ai pesedistilor. Mi se par penibili prin iesirile lor.
Care e categoria de votanti a USR-ului?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

Categorie...greu, tinerii 20-40 ani absolvenți de facultăți reale majoritar, generația Facebook thinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

Nu am studii în domeniul sociologiei, deși mi-ar plăcealaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

Https://www.tpu.ro/......-romaniei/

Uite, unul care se informează de la CTP
Legea interzice miniștri cu probleme penale, în primul rând ))

| Thecurious a răspuns (pentru anonim_4396):

Care va sa zica cu studii.
Majoritatea tinerilor urasc psd-ul, e o ura irationala, de aceea o parte din ei investesc incredere in formatiunea asta.
Nu am mai urmarit spectacolul generatiei mele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

Majoritatea tinerilor se informează de la Rareș Bogdan, cred că și CTP sau din titluri, titluri nu articole, și nici informația aia care oricum e falsă nu o preiau bine.

| Thecurious a răspuns (pentru Thecurious):

Formatiunea asta=usr

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

Și da, sunt de acord că au studii votanții neomarxismului, dar sunt irelevante în context politic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

Https://i.imgur.com/u5QiLlb.png
De marele Cartianu ce zici?big grin

| Thecurious a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu il cunosc.
Variantele provin din puțul gandirii lui, sondajul nu e decat o plasmuire a imaginatiei.
Cred ca a supraestimat USR-ul si eventuala alianta dintre el si Ciolos.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

E mai bine că nu-l cunoști, dar unii și de la ăsta se informează. rolling on the floor
Cred că la alegeri va da cifre de 50-60% pentru USR și încă 30% pentru PNL. laughing)))