| benny7 a întrebat:

Ce prezintă lumea înconjurătoare?

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Nu văd de unde și cum ai scos prostiile de mai sus.
"1= 0 negat"¿
Frățele, Einstein i-a spus profesorului său ateu asupra temei "există Dumnezeu": [...]"Poate exista multa caldura, mai multa caldura, super-caldura, mega-caldura, caldura nelimitata, caldurica sau deloc caldura, dar nu avem nimic numit „frig". Putem ajunge pana la 273.15 de grade C sub zero, ceea ce nu inseamna caldura, dar nu putem merge mai departe. Nu exista frig. Daca ar exista, am avea temperature mai scazute decat minimul absolut de -273.15 de grade C. Fiecare corp sau obiect e demn de studiat daca are sau transmite energie, si caldura e cea care face ca un corp sau material sa aiba sau sa transmita energie. Zero absolut, -273.15 grade C, inseamna absenta totala a caldurii. Vedeti, dle, frigul e doar un cuvant pe care il folosim pentru a descrie absenta caldurii. Nu putem masura frigul. Caldura poate fi masurata in unitati termice, deoarece caldura este energie. Frigul nu e opusul caldurii, d-le, ci doar absenta ei."
[...]
"Din nou raspuns gresit, dle. Intunericul nu e ceva; este absenta a ceva. Poate exista lumina scazuta, lumina normala, lumina stralucitoare, lumina intermitenta, dar daca nu exista lumina constanta atunci nu exista nimic, iar acest nimic se numeste intuneric, nu-i asa? Acesta este sensul pe care il atribuim acestui cuvant. In realitate, intunericul nu exista. Daca ar exista, am putea face ca intunericul sa fie si mai intunecat, nu-i asa?", tu ce vrei să demonstrezi? Ce vrei să obții de la mine?

18 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Poate îți ștergi mizeria, ce zici?

| LPCTSTR a răspuns:

Tot ce lumea neînconjurătoare nu prezintă.

| benny7 explică (pentru LPCTSTR):

Ok! atunci totul din ce ne prezintă lumea neînconjurătoare?

| Steregoi a răspuns (pentru LPCTSTR):

Intunericul nu e lipsa luminii. Da-o-ncolo de programare ca nu te invata nimic. Tu trebuie s-o inveti pe ea. 1 = zero negat. Lumina e intunericul negat? Ce negi? Intunericul? Ce e intunericul?

| Steregoi a răspuns (pentru LPCTSTR):

N-am ce obtine de la tine.

| benny7 explică (pentru LPCTSTR):

Să ne reamintim!
„ştiinţa fără religie este şchioapă, religia fără ştiinţă este oarbă."?

| Steregoi a răspuns (pentru benny7):

As reformula ideea asta a lui Einstein: stiinta fara spiritualitate este schioapa, spiritualitatea fara stiinta este mai nedetaliata. Dumnezeu ne invita sa studiem materia si sa folosim tehnologia in scopuri bune potrivite cu vointa sa. Astept momentul cand Dumnezeu va dezvalui omului unele taine ale materiei in asa fel incat omul sa se bucure mai mult de materie si de mediul inconjurator cu zero poluare si riscuri.

| LPCTSTR a răspuns (pentru benny7):

Adevărat.
Hii, ghici ce? Dragul mi-a și dat block... iar, căci l-a supărat toată comunitatea și nu mai avea cui să-i bage mizerii religioase pe gât; în ziua în care s-a săturat de singurătate a deblocat comunitatea de a făcut-o să se întrebe dacă-i sărbătoare...
Ciudat dragul Steregoi, nu suportă adevărul...

| LPCTSTR a răspuns (pentru Steregoi):

Nu văd de unde și cum ai scos prostiile de mai sus.
"1= 0 negat"¿
Frățele, Einstein i-a spus profesorului său ateu asupra temei "există Dumnezeu": [...]"Poate exista multa caldura, mai multa caldura, super-caldura, mega-caldura, caldura nelimitata, caldurica sau deloc caldura, dar nu avem nimic numit „frig". Putem ajunge pana la 273.15 de grade C sub zero, ceea ce nu inseamna caldura, dar nu putem merge mai departe. Nu exista frig. Daca ar exista, am avea temperature mai scazute decat minimul absolut de -273.15 de grade C. Fiecare corp sau obiect e demn de studiat daca are sau transmite energie, si caldura e cea care face ca un corp sau material sa aiba sau sa transmita energie. Zero absolut, -273.15 grade C, inseamna absenta totala a caldurii. Vedeti, dle, frigul e doar un cuvant pe care il folosim pentru a descrie absenta caldurii. Nu putem masura frigul. Caldura poate fi masurata in unitati termice, deoarece caldura este energie. Frigul nu e opusul caldurii, d-le, ci doar absenta ei."
[...]
"Din nou raspuns gresit, dle. Intunericul nu e ceva; este absenta a ceva. Poate exista lumina scazuta, lumina normala, lumina stralucitoare, lumina intermitenta, dar daca nu exista lumina constanta atunci nu exista nimic, iar acest nimic se numeste intuneric, nu-i asa? Acesta este sensul pe care il atribuim acestui cuvant. In realitate, intunericul nu exista. Daca ar exista, am putea face ca intunericul sa fie si mai intunecat, nu-i asa?", tu ce vrei să demonstrezi? Ce vrei să obții de la mine?

| Steregoi a răspuns:

* O reprezentare 3D a imateriei concentrate numita materie. *

| Steregoi a răspuns:

Tu esti ma-sa? happy

| Aurora99 a răspuns:

Lumea inconjuratoare este un microunivers finit intr-un macrounivers infinit.

| Steregoi a răspuns (pentru Aurora99):

Este posibil ca lipseste o dimensiune din schema luata in considerare de om. Nu stiu care e aceea dar e posibil sa existe. Nu ma refer la timp. Ideea unui spatiu infinit mi se pare totusi probabil ilogica sau imposibil de conceput de catre om sau de neinteles. E usor sa spunem fara margini dar daca ne gandim mai bine "spatiu infinit" e ceva ce mintea umana nu poate cuprinde. Existenta e infinita dar nu neaparat si spatiul. Cantitatea de energie nu dispare orice s-ar intampla. Ce exista nu dispare oricat ar fi de imprastiat sau divizat. Ce nu e ca si cantitate globala neexistenta nu va aparea niciodata. Daca spunem ca "spatiul e infinit" e ca si cum am spune ca Dumnezeu care e absolutul ar fi identificat cu spatiul adica ca si cum Dumnezeu e spatiul. Daca am spune ca Dumnezeu e spatiul de fapt Dumnezeu nu e doar spatiul iar asta inseamna ca spatiul nu e totul ci cuprinde ceva mult mai mult.

| Aurora99 a răspuns (pentru Steregoi):

Iti apreciez gandirea,totusi,am conchis ca Dumnezeu este absolutul, intrucat multi oameni de stiinta L-au recunoscut drept o forta suprema mentalului uman momentan, si spun momentan, deoarece din propria observare, oamenii isi schimba ADN-ul de la o zi la alta.Isi pun tot mai multe intrebari filosofale,devin vegani, isi deschid al treilea ochi, sunt tot mai interesati de spiritualitate, de imaterial, etc.Cu alte cuvinte, se profuce o trecere lenta din 3D in 4D, 5D... etc.Asa este, conceptul de infinit este infinit mai complex decat mintea omului momentan.Totusi,unii oameni au produs trecerea.Mi-am deachis al 3-lea ochi.Vad multe.Foarte multe.Si tocmai de-asta nu mai sunt atee insa stiu ca Dumnezeu este singurul in stare sa creeze si sa rastoarne legi considerate de catre om stabile. Daca in logica, nimic nu se creeaza fara o cauza, ei bine, El este singurul efect fara de cauza, ceva mult prea complex pentru omul simplu.Concluzia este totusi ca exista.

| Aurora99 a răspuns (pentru Aurora99):

Scuzati cuvintele scrise gresit, m-am grabit

| sabin89 a răspuns (pentru Aurora99):

Ce te face să crezi că "El e singurul efect fără de cauză"? Dacă cumva are o cauză și nu știm noi...

| Steregoi a răspuns (pentru Aurora99):

Mai rari oameni ca tine. Le-am dat ignore la unii necredinciosi aici mai ales cei doi care se stiu si le-am spus ca desi se considera inteligenti inca n-au ajuns la un nivel de abstractizare suficient de inalt incat sa intuiasca imaterialul in timp ce celalalt e aproape mereu pus pe ras si pe glume. Si mie-mi place sa mai glumesc dar gluma aia a lui devine suparatoare. Eu ma straduiesc aici pe TPU sa gasesc explicatii serioase si hopa vine un necredincios cu bataia de joc fara sa explice cu seriozitate lucrurile sau daca e mai serios insulta sau arunca cateva vorbe si gata se considera mare inteligent.

Apropo de intuneric si frig unu pe aici imi spuse ca frigul si intunericul nu exista. Eu l-am inteles bine insa el considera ca e atata tot si nimic mai mult. De exemplu intunericul de la capatul universului ce este? intrucat stim ca vidul e transparent si nu intunecat. Capatul universului nu l-a vazut nimeni cu telescopul in sensul ca ajunge intr-o zona care indiferent de zoom+ nu se mai vede nici o lumina. De exemplu as putea spune ca formez intuneric intr-o cutie care nu are in interior nici o sursa de lumina si nepermitand luminii de afara sa patrunda inauntru. Insa vorbeam de intunericul de la capatul universului daca este un capat. Tot fondul este negru. Ma intreb ce este acel negru, doar absenta luminii? La fel as spune si eu ca frigul nu exista. -273.15 grade Celsius este lipsa completa de caldura adica nu se mai poate extrage caldura de catre om.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Zero_absolut

Recordul de 450 pK atins in 2003 la MIT este departe de 0 Kelvin. Intre 450 pK si 0K este foarte putin insa de fapt foarte mult din punct de vedere al dinamicii subcuantice si imateriale. La fel si cu constanta Planck intre 6.6 * 10^(-34) J*s si 0J*s este un interval mare. In aceste intervale de temperatura si energie*timp este domeniul imaterial spiritual prin care Dumnezeu controleaza materia. In aceste intervale evenimentele se desfasoara foarte lent. Universul este mai mult rece decat cald.

Referitor la vid, se pare ca nu exista vid perfect adica fara nici cel mai mic nivel de energie. Cifrele de mai sus arata acest lucru.

| Aurora99 a răspuns (pentru sabin89):

Uita-te la videoclipul acesta.Si Einstein I-a recunoscut existenta.

https://youtu.be/yed6EGbpAkc

| Aurora99 a răspuns (pentru Steregoi):

Hm,foarte interesant ce-mi spui.multumesc,pentru ca-mi intregesc cunostintele si asta m-a ajutat pana acum sa-mi raspund intrebarilor filosofice legate de existenta,sens, adevar, paranormal, divinitate, infern etc.Concluzia personala insa,pot dura miliarde de ani de calcule ca sa-I demonstram existenta, si eu observ asta. Poate dura o secunda sa te dedici momentului, sa iubesti si sa-l vezi.N-am crezut, insa iubirea chiar ofera o putere de intelegere superioara stiintei. Vorbesc din experienta cu oameni deschisi la minte, intentia mea nu este de a ofensa pe nimeni.