| anonim_4396 a întrebat:

Ce raspundeti cuiva care spune ca psihologii doar pun o eticheta oamenilor, nu-i ajuta?

8 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Un psiholog bun nu o sa te judece, nu o sa iti spuna ce sa faci (ci doar o sa iti sugereze prin diferite metode), psihologul nu te vindeca de nimic ci te ajuta sa iti pui singur intrebari si sa gasesti raspunsuri. Desigur ca exista si psihologi care nu prea ar avea ce cauta in meseria asta. Am fost eu la un psiholog intr-un oras mic si se apucase sa imi povesteasca despre o fata tot de acolo din oras si sa imi spuna ce probleme are fata aia, aratandu-mi si poze cu ea in caz ca nu o stiu. Pe bune? Cum sa faci asa ceva? Bineinteles ca dupa sedinta aia nu am mai vrut sa aud despre astfel de oameni

| anonim_4396 explică (pentru Furnicuta000):

Ce tampit. Chiar ca unii n-au ce cauta in meseria asta.

| CleanHeart a răspuns:

Cu nimic, l-as lasa sa creada in continuare asta.

| anonim_4396 explică (pentru CleanHeart):

Sunt persoane care cred asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Psihologii nu pun diagnostice.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Aia clinicieni pun.

| PsyhoChild a răspuns:

Sa-si vada de treaba lor. Oamenii aia au studiat ani intregi comportamentul uman, cine se crede persoana respectiva cand face asemenea afirmatii?

| anonim_4396 explică (pentru PsyhoChild):

Pai tocmai, au studiat comportamentul uman pentru ca apoi sa puna o eticheta. Dar ajuta oamenii cu ceva? Da-mi un exemplu concret: cutare psiholog a ajutat un om care avea problema asta...